20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NATO odrzuca zakaz lotów na Ukrainę, mówi, że „nie jest częścią tej” wojny

NATO odrzuca zakaz lotów na Ukrainę, mówi, że „nie jest częścią tej” wojny

Flagi narodowe członków NATO są widoczne w dniu spotkania ministrów spraw zagranicznych podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę w siedzibie sojuszu w Brukseli, Belgia, 4 marca 2022 r. REUTERS/Yves Hermann

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • NATO twierdzi, że strefy zakazu lotów są poza stołem
  • Unia Europejska rozważa sankcje, w tym w Międzynarodowym Funduszu Walutowym
  • NATO twierdzi, że strefy zakazu lotów niosą ze sobą ryzyko eskalacji i większego cierpienia
  • Blinken mówi, że NATO to sojusz obronny
  • Ukraina mówi, że pomóż, zanim będzie za późno

BRUKSELA (Reuters) – Sojusznicy NATO odrzucili w piątek prośbę Ukrainy o strefy zakazu lotów, mówiąc, że zwiększają wsparcie, ale bezpośrednia interwencja doprowadziłaby do szerszej i bardziej brutalnej wojny europejskiej, dotychczas ograniczonej do ofensywy Rosji na jej ziemi. sąsiad.

Ukraina, była republika sowiecka, chce przystąpić do Unii Europejskiej i zachodniego sojuszu wojskowego NATO, którego członkowie są zobowiązani do przestrzegania traktatu założycielskiego, aby bronić się nawzajem przed inwazją.

„Nie jesteśmy częścią tego konfliktu” – powiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„My, jako sojusznicy NATO, mamy obowiązek zapobiec eskalacji tej wojny poza Ukrainę, ponieważ byłoby to bardziej niebezpieczne, bardziej destrukcyjne i prowadziłoby do większego ludzkiego cierpienia”.

Uważa się, że tysiące ludzi zostało zabitych lub rannych, a ponad milion uchodźców uciekło z Ukrainy od 24 lutego, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin zarządził największy atak na kraj europejski od czasów II wojny światowej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał mocarstwa zachodnie do wprowadzenia strefy zakazu lotów, ponieważ Rosja bombarduje miasta i prowadzi walki do największej elektrowni jądrowej w Europie. Czytaj więcej

READ  Najnowsze wiadomości z Rosji i Ukrainy - The New York Times

Do tej pory poparcie dla Ukrainy przybierało głównie formę daleko idących sankcji wobec Rosji, a członkowie Unii Europejskiej powiedzieli w piątek, że kolejne sankcje finansowe mają dopiero nadejść. Członkowie NATO wysłali broń na Ukrainę, ale zatrzymali się przed podjęciem działań militarnych.

We wcześniejszym nagraniu wideo minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że ministrowie spraw zagranicznych NATO nie powinni pozwalać Putinowi na „zmienianie Ukrainy w Syrię”, odnosząc się do niszczycielskiej kampanii wspieranej przez Rosję przeciwko zbuntowanym miastom w tym kraju.

„Działaj teraz, zanim będzie za późno” – powiedział w komunikacie zamieszczonym na Twitterze.

Stoltenberg powiedział, że NATO zrozumiało desperację Ukrainy, nazywając rosyjską wojnę na Ukrainie „przerażającą” i ostrzegając, że najgorsze ma dopiero nadejść, gdy Rosja będzie strzelała cięższą bronią. Powiedział jednak, że strefę zakazu lotów można narzucić jedynie wysyłając samoloty NATO w celu zestrzelenia samolotów rosyjskich, dodając, że ryzyko eskalacji byłoby bardzo wysokie.

Rosja i członkowie NATO, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja to mocarstwa nuklearne.

„Sojusznicy zgadzają się, że samoloty NATO nie powinny operować nad ukraińską przestrzenią powietrzną ani siłami NATO działającymi na terytorium Ukrainy” – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że sojusz będzie bronił „każdego centymetra” terytorium NATO przed atakiem. „Nasz sojusz jest sojuszem obronnym. Nie szukamy konfliktu. Ale jeśli konflikt do nas dotrze, jesteśmy gotowi” – ​​powiedział Blinken.

Rosyjskie siły inwazyjne zajęły w piątek największą w Europie elektrownię jądrową w zaciekłych walkach na południowo-wschodniej Ukrainie, alarmując świat. Pożar w budynku szkoleniowym został ugaszony, a urzędnicy powiedzieli, że obiekt jest teraz bezpieczny.

Więcej sankcji UE

Zamiast obecności wojskowej na Ukrainie, kraje Unii Europejskiej – z których większość jest również członkami NATO – powiedziały, że szukają więcej sankcji gospodarczych, aby dodać skoordynowane ograniczenia, które już wymierzyły rosyjski system finansowy i elity.

READ  Pożar w Kopenhadze: Pożar starej giełdy w Danii

„Przyjrzymy się wszystkim”, powiedział Josep Borrell, czołowy dyplomata bloku, zapytany o możliwe zawieszenie importu gazu do UE z Rosji, który według think-tanku Eurointelligence wynosił 700 milionów dolarów dziennie, nawet podczas wojny.

„To jest wojna Putina i Putin musi ją powstrzymać” – powiedział Borrell.

Jednak nie było od razu jasne, kiedy UE zgodzi się na środki, biorąc pod uwagę duże uzależnienie niektórych krajów od dostaw energii z Rosji.

Sześciu urzędników powiedziało Reuterowi, że blok 27 państw bada ograniczenia wpływów Rosji i dostępu do finansowania w Międzynarodowym Funduszu Walutowym w następstwie inwazji na Ukrainę. Czytaj więcej

Irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney powiedział, że w piątek nie zostaną ogłoszone żadne nowe sankcje, ale czwarta runda może wpłynąć na dostęp większej liczby rosyjskich banków do międzynarodowego systemu transferowego SWIFT, blokując rosyjskie statki z portów europejskich i odcinając import stali, drewna, aluminium lub węgiel. .

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Barbock powiedziała, że ​​blok musi wypełnić wszelkie luki, które mogą pozwolić Rosji na obejście sankcji.

Putin rozpoczął swoją „specjalną operację wojskową”, aby pozbyć się tego, co powiedział, że jest faszystowskim rządem Ukrainy i zdemilitaryzować kraj. Zełenski mówi, że Moskwa próbuje powstrzymać rozkwit liberalnej demokracji na granicach Rosji.

„Obraz wygląda bardzo ponuro i bardzo mrocznie, jeśli chodzi o intencje Rosji… więc myślę, że istnieją duże obawy i nie ma sensu ubierać go w cukier” – powiedział Coveney.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże autorstwa Sabine Siebold, Barta Meijera, Francesco Guaracchio, Philipa Blinkensopa, Johna Irisha, Simona Lewisa i Marien Strauss oraz teksty autorstwa Gabrieli Baczyńskiej i Ingrid Melander; Montaż przez Franka Jacka Daniela

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Polska deklaruje gotowość do rozmieszczenia wszystkich swoich samolotów bojowych MiG-29 w amerykańskiej bazie lotniczej w Niemczech