26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Urzędnik powiedział, że wokół południowego miasta Mikołajów ma miejsce konfrontacja między siłami ukraińskimi i rosyjskimi

Urzędnik powiedział, że wokół południowego miasta Mikołajów ma miejsce konfrontacja między siłami ukraińskimi i rosyjskimi

Linia dekonfliktowa ustanowiona w tym tygodniu między Stanami Zjednoczonymi a Rosją jest dwustronnym „poziomem dekonfliktowym USA-Rosja” – powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby podczas briefingu Pentagonu w piątek.

Linia jest zarządzana przez Dowództwo Europejskie USA pod dowództwem gen. Todda Waltersa, Dowódcy Dowództwa Europejskiego USA,

„Jest zarządzany jako dychotomia między Stanami Zjednoczonymi a Rosją na poziomie konfliktu, dlatego zajmuje się nim z dowództwa europejskiego dowództwa USA, a nie generała Waltersa pod kapeluszem NATO” – powiedział Kirby.

Kirby powiedział, że linia dekonfliktowa jest cenna „dla zmniejszenia ryzyka błędnych obliczeń i możliwości komunikowania się w czasie rzeczywistym, jeśli to konieczne, szczególnie teraz, gdy przestrzeń powietrzna nad Ukrainą jest kwestionowana zarówno przez rosyjskie, jak i ukraińskie samoloty”.

Kirby powiedział, że linia telefoniczna jest „na niższym poziomie operacyjnym”.

Kontynuował: „Obsadzony jest głównie przez oficerów na szczeblu sztabowym w kwaterze głównej dowództwa europejskiego”.

Więcej tła: Wysoki rangą obrońca USA powiedział w piątek dziennikarzom, że linia telefoniczna uruchomiona w tym tygodniu między Stanami Zjednoczonymi a Rosją działa już w początkowej konfiguracji.

Urzędnik powiedział, że linia telefoniczna działała podczas pierwszego połączenia testowego, jakie Stany Zjednoczone miały z Rosją.

„Jest tam i Rosjanie to przyznali, podczas naszego wstępnego testu odebrali telefon, więc wiemy, że wiedzą, kto dzwoni i że przynajmniej pod względem początkowej inicjacji zadziałało i odebrali linię, – powiedział urzędnik.

Zawarcie porozumienia było szczególnie godne uwagi, ponieważ do tej pory urzędnicy Pentagonu mówili, że od czasu inwazji nie mieli bezpośredniego kontaktu ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami.

Od końca zeszłego miesiąca podjęto wysiłki w celu ustanowienia linii komunikacyjnej. Sekretarz obrony Lloyd Austin po raz ostatni rozmawiał z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu 18 lutego. Obaj rozmawiali także tydzień temu. Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley po raz ostatni rozmawiał z szefem rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Walerym Gierasimowem 11 lutego.

READ  Starcia między Koreą Południową a Chinami o tarczę antyrakietową USA, komplikujące pojednanie

Stany Zjednoczone wyraźnie odrzuciły jakąkolwiek strefę zakazu lotów nad Ukrainą, twierdząc, że postawiłoby to amerykańskich pilotów w scenariuszu bojowym w celu realizacji takiego planu. Jednak urzędnicy twierdzą, że drzwi nie zostały zamknięte dla ewentualnego przyszłego humanitarnego korytarza powietrznego, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw pomocy i powstrzymać działania wojenne.

Od kilku lat obowiązuje protokół dekonfliktowy między siłami amerykańskimi i rosyjskimi w Syrii. W większości im się to udało, chociaż amerykańscy urzędnicy kilkakrotnie skarżyli się, że Rosjanie nie ostrzegali z wystarczającym wyprzedzeniem o swoich operacjach. Stany Zjednoczone nie przekazują Rosji szczegółowych informacji, ale niedawno powiadomiły ją, kiedy amerykańskie samoloty będą operować na dużym obszarze w północno-wschodniej Syrii.