21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Uroczysta kolacja Bidena dla Japonii była pełna symboliki (i tak, kwiatów wiśni)

Uroczysta kolacja Bidena dla Japonii była pełna symboliki (i tak, kwiatów wiśni)

Wszystko było bardzo grzeczne.

Ambasadorzy, miliarderzy, kilku członków rodziny Bidenów, a nawet jeden były prezydent byli obecni na piątym uroczystym obiedzie zorganizowanym przez prezydenta Bidena i pierwszą damę Jill Biden od chwili objęcia urzędu.

Niejasna uroczystość opierała się w dużej mierze na japońskich fanach, kwiatach wiśni i innych charakterystycznych symbolach łagodniejszej strony stosunków USA-Japonia. Istota wizyty państwowej premiera Fumio Kishidy skupiała się na znalezieniu sposobów konfrontacji z Chinami, ale ton kolacji skupiał się na zwróceniu uwagi na stolicę, która swój wiosenny blask zawdzięcza w dużej mierze zabiegom dyplomatycznym Japonii. .

Gdy kolacja rozpoczęła się w Sali Wschodniej, Biden wzniósł toast za „nasz sojusz i przyjaźń”. Zachował podobną beztroskę wcześniej tego wieczoru, kiedy przyjął pana Kishidę w Białym Domu, odpowiadając „dziękuję” na pytanie reportera dotyczące oczekiwań, że Iran zemści się na Izraelu w związku z jego atakiem na irański cel w Syrii . .

Pana Kishidę również pociągała idea przyjaźni.

„Ocean Spokojny nie oddziela Japonii od Stanów Zjednoczonych” – powiedział Kishida podczas toastu, odnotowując, że prezydent Kennedy powiedział kiedyś to samo 60 lat temu. „Uwielbiam to zdanie. Używam go tak wiele razy, że moi pracownicy próbowali go usunąć.

Rodzina Bidenów odpowiedziała na ciężkie, symboliczne gesty. Naomi Biden Neal, prawnuczka prezydenta, która wyszła za mąż w Białym Domu w 2022 roku, pojawiła się w sukience we wzór kwiatów wiśni.

Doktor Biden miała na sobie rubinową sukienkę z efektem warstwowym autorstwa projektanta Oscara de la Renty. Finnegan Biden, kolejna wnuczka Bidena, siedziała przy głównym stole ze swoimi dziadkami.

Obecni ukłonili się mocno w odpowiedzi na komplementy. Nawet Rahm Emanuel, skłonny do przeklinania ambasador w Japonii, skierował swój talent w stronę sztuki uprzejmej rozmowy przy kolacji: w jednym z wywiadów powiedział, że część swojej wizyty w Waszyngtonie spędził, pomagając Paulowi Simonowi, dzisiejszemu gościowi muzycznemu, dowiedzieć się, jak to zrobić. Powitać pana Kishidę po japońsku.

READ  Biden odwiedza Izrael, gdy Hamas publikuje wideo z zakładnikami, a izraelskie bomby spadają na Gazę

Ashley Biden, córka prezydenta, po opowiedzeniu reporterom o swojej sukience grzecznie, ale szybko odwróciła się od kamer. We wtorek mieszkanka Florydy została skazana na karę więzienia za sprzedaż prywatnych wspomnień pani Biden prawicowej grupie aktywistów. Ale zagraniczne koncerny rzadko pojawiają się pomiędzy zaproszeniem Bidena a uroczystą kolacją. Brat pani Biden, Hunter, był obecny na państwowej kolacji w zeszłym roku, gdy toczyło się wobec niego śledztwo federalne.

Wchodząc na uroczystość wśród gigantycznych, malowanych fanów, prezydent Bill Clinton z radością wskazał na zdjęcie swojej żony Hillary Clinton, byłej pierwszej damy, byłej sekretarz stanu i kandydatki Demokratów na prezydenta w 2016 r. Pani Clinton stała obok męża uśmiechnięty kaftan w kolorze fuksji i złota.

„Och, dobrze się dzisiaj bawimy” – powiedziała reporterom pani Clinton.

Clintonowie należeli do grupy zaproszonych do żółtej owalnej sali na piętrze, gdzie urzędnicy gabinetu Bidena i kilku gości dyplomatycznych wznieśli toast wygłoszony po angielsku przez pana Kishidę i zebrali się na balkonie Trumana.

„Jakie to jest piękne? To jest takie piękne!” Gina Raimondo, Sekretarz Handlu, powiedziała zamaszystym gestem, gdy reporterzy głaskali ją w drodze do środka.

Czasami wkradały się niestosowności polityczne (przynajmniej w porównaniu z kwiatami wiśni). Jednak wielu uczestników wydawało się mniej chętnych do rozmowy na temat kampanii reelekcyjnej Bidena – lub problemów, z którymi się ona boryka – gdy zostali o to poproszeni. Janet Yellen, sekretarz skarbu, w drodze na kolację pominęła pytanie o inflację.

Miliarder Jeff Bezos przybył ze swoją narzeczoną Lauren Sanchez i nie wyjaśnił, czy zamierza przekazać datki na kampanię Bidena. Dyrektor generalny Apple, Tim Cook, nie zrobił tego samego, gdy go o to poproszono.

Aktor Robert De Niro, który przybył ze swoją dziewczyną Tiffany Chen, nie odpowiedział reporterom, którzy pytali go, czy jest gotowy na kampanię na rzecz Bidena. 80-letni De Niro wziął niedawno udział w wysokodolarowej zbiórce pieniędzy na kampanię Bidena w Nowym Jorku. (On i pani Chen są także rodzicami rocznego chłopczyka – są gorsze sposoby na spędzenie wieczoru na randce.)

READ  W odwrocie Stany Zjednoczone zatwierdziły płatności klimatyczne dla biednych krajów

Cecile Richards, była prezes Planned Parenthood, zatrzymała się, aby porozmawiać z reporterami na temat znaczenia podkreślania praw reprodukcyjnych przed listopadowymi wyborami. W tym tygodniu Sąd Najwyższy Arizony podtrzymał niemal całkowity zakaz aborcji obowiązujący od XIX wieku.

„Zrobiliśmy ogromne postępy” – stwierdziła pani Richards. „Samo pozbycie się tego wszystkiego było ogromną motywacją dla kobiet i mężczyzn”.

Demokratyczny gubernator Wisconsin Tony Evers również przypomniał w listopadzie dziennikarzom o znaczeniu swojego stanu. „Dla prezydenta będzie to różnica między zwycięstwem a porażką” – powiedział Evers przed wejściem do środka.

Kamala Harris, wiceprezydent, przyjechała błyszczącym Valentino w towarzystwie Douga Emhoffa, jej zastępcy. Nie odpowiedziała na pytanie dotyczące Arizony.

W miarę upływu wieczoru pojawiały się wyraźne wskazówki, że w menu obok ciasta pistacjowo-karmelowego z ganache matcha, lodami wiśniowymi i wyborem amerykańskich win znajdzie się strategia polityczna, a nie tylko uprzejmości.

W środę wieczorem pani Richards, pan De Niro i Clinton byli gośćmi przy głównym stole z rodziną Bidenów, a także gubernator Karoliny Północnej Roy Cooper, Demokrata, który w zeszłym tygodniu przyłączył się do wezwania kampanii Bidena do ataku na aborcję kierowaną przez Republikanów. Ograniczenia.