19 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

United Auto Workers strajkują przeciwko GM, Fordowi i Stellantisowi

United Auto Workers strajkują przeciwko GM, Fordowi i Stellantisowi

Członkowie United Auto Workers (UAW) na linii pikiet przed zakładem montażowym Ford Motor Co. Michigan dzisiaj w Wayne w stanie Michigan. Emily Elconen/Bloomberg/Getty Images

Strajk UAW przeciwko GM, Fordowi i Stellantisowi jest bezprecedensowy, ponieważ związek nigdy nie uderzył we wszystkie trzy firmy jednocześnie. Nie jest pewne, dokąd to zmierza.

Jak wynika z oświadczenia prezydenta UAW Seana Fine’a, negocjacje mają zostać wznowione w sobotę. Powiedział, że związek nie brał udziału w piątkowych rozmowach w sprawie zorganizowania wiecu w centrum Detroit, w którym weźmie udział senator Bernie Sanders. Zakwestionował oświadczenie prezydenta Joe Bidena, że ​​rozmowy „zerwały”.

„Dzisiaj spotykamy się z naszymi członkami. Jutro spodziewamy się usiąść przy stole negocjacyjnym” – powiedział.

Trzy firmy wydały już oświadczenia wzywające związek do powrotu do stołu negocjacyjnego.

Pełniąca obowiązki sekretarza pracy Julie Su i Gene Sperling, starszy doradca Bidena, który monitorował rozmowy w imieniu administracji, udali się w piątek do Detroit w nadziei, że pomogą obu stronom w osiągnięciu porozumienia, powiedział Biden w krótkich uwagach w piątek rano. W tych komentarzach zajął bardzo prozwiązkowe stanowisko, mówiąc: „Firmy samochodowe odnotowały rekordowe zyski, także w ciągu ostatnich kilku lat, dzięki niezwykłym umiejętnościom i poświęceniom pracowników UAW. Jednak te rekordowe zyski nie zostały podzielone sprawiedliwie, moim zdaniem: „Z tymi pracownikami”.

Powiedział, że producenci samochodów muszą „pójść dalej” w swoich ofertach dla związku.

Strajk jest niezwykły, ponieważ związek nie pozwoli wszystkim 145 000 członkom trzech firm naraz wyjść i wstrzymać całą działalność, jak to zwykle ma miejsce. Zamiast tego wybrał dla każdej firmy duży zakład montażowy w Toledo w stanie Ohio; Warren, Michigan; oraz Wentzville w stanie Missouri, gdzie odbędzie się strajk. Zakłady te zatrudniają 12 700 członków UAW, czyli mniej niż 10% członków.

Związek zapewnia, że ​​jest gotowy rozszerzyć strajk na inne fabryki, chyba że firmy poprawią swoje oferty w kolejnych negocjacjach, kiedy rozmowy zostaną wznowione.

„Jesteśmy gotowi kontynuować strajk tak długo, jak będzie to konieczne” – powiedział Fine CNN podczas pikiety w Warren w stanie Michigan, wczesnym rankiem w piątek po rozpoczęciu strajku. Zapytany, czy więcej fabryk podejmie strajk, odpowiedział: „Jeśli tak [the automakers] „Nie przejmuj się naszymi członkami, oni to zrobią”.

READ  Czy Cardano jest niedoceniany? Co sugerują różne wskaźniki...