14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

5 rzeczy, które warto wiedzieć przed otwarciem giełdy w piątek, 15 września

5 rzeczy, które warto wiedzieć przed otwarciem giełdy w piątek, 15 września

  • Rynki wzrosły po udanym IPO Arma i dobrych danych ekonomicznych.
  • Członkowie UAW wycofali się z trzech głównych fabryk samochodów.
  • Coraz więcej linii lotniczych ostrzega przed kosztami paliwa.

Oto najważniejsze wiadomości, których inwestorzy potrzebują, aby rozpocząć dzień handlowy:

W czwartek Dow Jones Industrial Average miał najlepszy dzień od ponad miesiąca. Traderzy cieszyli się z sukcesu pierwszej oferty publicznej i dobrych danych makroekonomicznych. Dow wzrósł o 331,58 punktu, czyli 0,96%, i po raz pierwszy od 1 września zamknął się powyżej 50-dniowej średniej kroczącej. S&P 500 wzrósł o 0,84%, podczas gdy Nasdaq Composite wzrósł o 0,81%. Jeśli chodzi o wiadomości gospodarcze, główny Indeks Cen Producentów wzrósł w sierpniu o 0,7%, mocniej niż oczekiwania ekonomistów na poziomie 0,4%. Bazowy Wskaźnik Cen Producentów wzrósł jednak, zgodnie z szacunkami, o 0,2%. W piątek rano kontrakty na akcje wzrosły. Śledź na żywo aktualizacje rynkowe.

Zwolennicy wiwatują, gdy członkowie United Auto Workers rozpoczynają strajk w fabryce Forda Michigan 15 września 2023 r. w Wayne w stanie Michigan.

Mateusz Hatcher | AFP | Obrazy Getty’ego

Tysiące członków UAW rozpoczęło strajk w trzech głównych fabrykach samochodów po tym, jak związkowi i producentom samochodów z Detroit nie udało się osiągnąć porozumienia w wyznaczonym terminie w czwartek wieczorem. Prezydent UAW Shawn Fain przyjmuje nowe podejście, negocjując ze wszystkimi trzema firmami jednocześnie. W przeszłości UAW zazwyczaj skupiał się na rozmowach kontraktowych z jednym producentem samochodów. Obiekty, w których pracownicy strajkują, to fabryka średniej wielkości samochodów ciężarowych i pełnowymiarowych samochodów dostawczych General Motors w Wentzville w stanie Missouri; Średniej wielkości SUV-y Ford Ranger i Bronco są produkowane w Wayne w stanie Michigan; oraz fabryka Jeepa Stellantisa w Toledo w stanie Ohio. Związek podał, że strajkować będzie około 12 700 pracowników. Reprezentuje około 146 000 egzemplarzy u trzech producentów samochodów.

READ  Jak introwertyczny kandydat do pracy zmienił moje zdanie

Dyrektor generalny Arm Rene Haas i kadra kierownicza wiwatują, gdy Softbank’s Arm, firma zajmująca się projektowaniem chipów, przeprowadza pierwszą ofertę publiczną na giełdzie Nasdaq MarketSite w Nowym Jorku 14 września 2023 r.

Brendan McDiarmid | Reutera

Akcje Arm Holdings są oficjalnie notowane na giełdzie NASDAQ. Wzrosła o prawie 25% podczas pierwszego dnia notowań w czwartek, po pierwszej ofercie publicznej po cenie 51 dolarów za akcję. W chwili otwarcia wartość Arm wyceniono na około 60 miliardów dolarów. Sprzedał około 95,5 miliona akcji, ale SoftBank nadal jest właścicielem około 90% brytyjskiego projektanta chipów. Po debiucie cena Arma jest obecnie wyższa niż Nvidii, pomimo podwojenia przychodów Nvidii w ostatnim kwartale z różowymi perspektywami przychodów, podczas gdy przychody Arma spadły w ostatnim okresie. Architektura Arma jest stosowana w prawie każdym chipie smartfona i pozwala na znaczne przychody z tantiem.

Samolot Delta Air Lines i American Airlines widziany przed świętem 4 lipca na krajowym lotnisku Ronalda Reagana w Waszyngtonie w Arlington w Wirginii, 1 lipca 2023 r.

Stephanie Reynolds | AFP | Obrazy Getty’ego

Inna linia lotnicza ostrzega, że ​​wysokie ceny paliwa odbiją się na jej zyskach. Delta Air Lines obniżyła w czwartek swoją skorygowaną prognozę zysków na trzeci kwartał do 1,85–2,05 dolara na akcję, w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie 2,20–2,50 dolara, powołując się na wyższe niż oczekiwano koszty paliwa i konserwacji. Na początku tygodnia linie American Airlines, Spirit Airlines i Frontier Airlines również ostrzegały, że kwartał letni będzie trudny, ponieważ wyższe koszty wpłyną na ich zyski. Zmiany prognoz nastąpiły po podobnych posunięciach Southwest Airlines i Alaska Airlines. Również w tym tygodniu Delta zmieniła sposób, w jaki klienci mogą uzyskać status elitarnego pasażera często podróżującego, i utrudniła wejście do poczekalni na lotnisku, co stanowi najnowszy sprawdzian rzeczywistości w erze luksusowych podróży lotniczych typu all-inclusive.

READ  United Flight to New York: Emergency Over Los Angeles

Pracownicy wznoszą barierę budowlaną przed siedzibą JPMorgan Chase & Co. W Nowym Jorku, Stany Zjednoczone, w piątek, 11 stycznia 2019 r.

Michał Nagel | Bloomberga | Obrazy Getty’ego

JPMorgan Chase planuje zaoferować cyfrowe przetwarzanie płac małym firmom, zwiększając swoją konkurencję z firmami z branży fintech, takimi jak Square i PayPal, które już oferują takie usługi. Firmy Fintech zmieniły swoje podejście i stały się dostawcami usług typu „zrób to wszystko”, zagrażającymi tradycyjnym bankom. Największy amerykański bank pod względem aktywów również ma nadzieję, że dzięki temu posunięciu stanie się atrakcyjny dla większej liczby małych firm. JPMorgan wybrał firmę fintech z siedzibą w San Francisco Mila Dyrektor generalny powiedział, że Gusto zapewnia podstawową technologię dla tej funkcji.

Samantha Sobin i Sarah Min z CNBC Michael Wayland, Kev Leswing, Rohan Goswami, Ari Levy, Leslie Josephs i Hugh Soon wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

– Podążaj za szerszym rynkiem Pracuj jak profesjonalista CNBC Pro.