20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Unia Europejska: Bośnia i Hercegowina rozpoczyna rozmowy w sprawie przyłączenia się do bloku

Unia Europejska: Bośnia i Hercegowina rozpoczyna rozmowy w sprawie przyłączenia się do bloku

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Przewodniczący Rady opublikował swoje zdjęcie z premierem Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina, kraj bałkański, ma rozpocząć negocjacje w sprawie członkostwa w UE osiem lat po formalnym złożeniu wniosku o przyłączenie do bloku.

Komisja Europejska – organ wykonawczy Unii Europejskiej – zaleciła w zeszłym tygodniu rozpoczęcie rozmów.

Przywódcy Unii Europejskiej wyrazili teraz zgodę na ten plan.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel pogratulował przywódcom kraju, mówiąc im: „Wasze miejsce jest w naszej europejskiej rodzinie”.

Opublikował zdjęcie, na którym ściska dłoń Borjanie Kresto, premier Bośni i Hercegowiny.

„Dzisiejsza decyzja to ważny krok naprzód na drodze do Unii Europejskiej. Teraz należy kontynuować ciężką pracę, aby Bośnia i Hercegowina mogła osiągać stały postęp, tak jak tego chce wasz naród”.

Niedługo potem pani Christou podziękowała, mówiąc: „Wzajemna determinacja i wysiłek pozwoliły osiągnąć niezbędny poziom zgodności z wymogami i standardami”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz określił wsparcie Bośni jako „dobry sygnał” dla całego regionu.

Premier Chorwacji Andrej Plenkovic powiedział, że to „historyczny dzień dla naszego sąsiada i przyjaciela, Bośni i Hercegowiny!”

Bośnia od dawna czekała na zielone światło do rozmów.

W 2003 roku Unia Europejska wydała Deklarację z Salonik, w której wyraziła chęć przyłączenia się do niej krajów Bałkanów Zachodnich. Od tego czasu jedynie Chorwacja zakończyła złożony proces akcesyjny.

Po złożeniu wniosku o członkostwo w 2016 r. Bośnia uzyskała status kraju kandydującego w październiku 2022 r.

W ciągu ostatniego roku przyjęła ustawy związane z priorytetami określonymi przez komisję, które koncentrują się na demokracji, funkcjonowaniu państwa, praworządności, prawach podstawowych i reformie administracji publicznej.

Niektóre z tych przepisów obejmują zwalczanie prania pieniędzy, konfliktów interesów, a nawet zatwierdzanie negocjacji w sprawie umowy z europejską agencją graniczną Frontex.

Bośnia pozostaje podzielona etnicznie i politycznie, nawet kilkadziesiąt lat po wojnie, która rozdzieliła kraj w latach 1992–1995, powodując śmierć ponad 100 000 ludzi i miliony wysiedleńców.

Oficjalne przystąpienie kraju do Unii Europejskiej może zająć jeszcze wiele lat, gdyż konieczne będzie wdrożenie dalszych reform gospodarczych i demokratycznych.

Albania, Gruzja, Kosowo, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia, Turcja i Ukraina złożyły wnioski o przyłączenie do bloku i są na różnych etapach procesu składania wniosków.

Wojna na Ukrainie zwiększyła świadomość Unii Europejskiej w zakresie konieczności zademonstrowania swojego zaangażowania na Bałkanach Zachodnich.

READ  FlixBus: śmiertelny wypadek na niemieckiej autostradzie pod Lipskiem