18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Umowa o wartości 3 miliardów dolarów z Wielką Brytanią przybliża Australię do posiadania floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Umowa o wartości 3 miliardów dolarów z Wielką Brytanią przybliża Australię do posiadania floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym

SYDNEY (AP) – Australia ma zamiar przekazać brytyjskiemu przemysłowi 4,6 miliarda dolarów australijskich (3 miliardy dolarów) w celu wsparcia budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym i zapewnienia terminowego dotarcia nowej floty, ogłosiły w piątek oba kraje.

Ogłoszenie to nadeszło dzień po podpisaniu porozumienia przez oba kraje Porozumienie w sprawie obronności i bezpieczeństwa Aby lepiej sprostać wyzwaniom, takim jak rosnąca aktywność Chin na Morzu Południowochińskim i Południowym Pacyfiku.

Brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps powiedział, że program łodzi podwodnych jest kosztowny, ale konieczny.

Shapps powiedział: „Okręty podwodne o napędzie atomowym nie są tanie, ale żyjemy w bardziej niebezpiecznym świecie, ponieważ widzimy bardziej asertywny region z Chinami i bardziej niebezpieczny świat na całym świecie, biorąc pod uwagę to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie i w Europie”. Australijska korporacja nadawcza.

„Państwa muszą inwestować, aby przeciwnicy zobaczyli, że poważnie podchodzimy do naszego bezpieczeństwa, na przykład broniąc wolności żeglugi”.

Dziesięcioletnie porozumienie ogłoszone na dorocznym spotkaniu ministrów zwiększy wydajność fabryki Rolls-Royce'a w Derby w Wielkiej Brytanii w zakresie budowy reaktorów jądrowych, które będą napędzać okręty podwodne, które BAE Systems będzie budować w Adelajdzie w Australii.

Okręty podwodne klasy Virginia będą głównie konstrukcji brytyjskiej i będą wyposażone w amerykański system uzbrojenia.

Australijski minister obrony Richard Marles powiedział, że porozumienie pokazuje, że program nuklearnych łodzi podwodnych zostanie ukończony i stworzy nowe możliwości produkcyjne łodzi podwodnych. Partnerzy OkosW nawiązaniu do spotkania Australii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

„Są to najważniejsze, fundamentalne decyzje, które pokazują, że droga do Australii, która będzie posiadała potencjał w zakresie łodzi podwodnych o napędzie atomowym pod sztandarem AUKUS, zmierza w kierunku, w wyniku którego powstanie najbardziej zaawansowana produkcja w kraju i jeden z wiodących producentów łodzi podwodnych na świecie”. „To najbardziej zaawansowana linia produkcyjna na świecie” – powiedział Marles reporterom w piątek w stoczni Osborne w Adelajdzie.

READ  Malezyjska armia przeprasza za zawalenie się czołgów i pojazdów opancerzonych w Kuala Lumpur

Australia zyskuje Co najmniej trzy amerykańskie atomowe okręty podwodne Od początku lat 30. XX w. w ramach umowy AUKUS.

„Australia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone pozostają w pełni zaangażowane w to wspólne przedsięwzięcie” – stwierdzono w piątek we wspólnym trójstronnym oświadczeniu wydanym przez Marlesa, Shappsa i sekretarza obrony USA Lloyda Austina.

„Te kroki mające na celu zwiększenie zdolności Australii do budowy i konserwacji okrętów podwodnych mają kluczowe znaczenie dla partnerstwa AUKUS, poszerzania trójstronnego potencjału przemysłowego i budowania zbiorowej odporności partnerów AUKUS w zakresie produkcji i konserwacji konwencjonalnych okrętów podwodnych uzbrojonych w broń nuklearną przez nadchodzące dziesięciolecia”.