4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W wywiadzie wideo pojawia się rosyjski admirał Wiktor Sokołow, który twierdził, że zginął w ukraińskim ataku

W wywiadzie wideo pojawia się rosyjski admirał Wiktor Sokołow, który twierdził, że zginął w ukraińskim atakuCNN

Rosyjski admirał Who Siły ukraińskie poinformowały, że zmarł W sprawie strajku na okupowanym Krymie w zeszłym tygodniu pojawił się akt wideo Zostało ono opublikowane w środę przez rosyjski kanał wojskowy – jest to już drugi film opublikowany w ciągu tylu dni, który jeszcze bardziej poddaje w wątpliwość twierdzenia Kijowa.

Reporter w nagraniu wideo zapytał Wiktora Sokołowa, dowódcę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, o atak rakietowy na kwaterę główną floty w Sewastopolu, w wyniku którego według Ukrainy zginął.

„Flota Czarnomorska z pewnością i sukcesem realizuje zadania postawione przez dowództwo” – powiedział Sokołow w nagraniu wideo opublikowanym przez „Zvezda News”, kanał medialny armii rosyjskiej na Telegramie.

Film opublikowano w środę, ale CNN nie było w stanie zweryfikować daty wywiadu. W wywiadzie jest niewiele szczegółów, które ujawniają czas i miejsce jego przeprowadzenia.

W nagraniu Sokołow nawiązał także do „Orderu Uszakowa” przyznanego 810. Brygadzie Rosyjskiej Piechoty Morskiej. Według gubernatora Sewastopola Michaiła Razwozajewa nagroda ta została przyznana 29 sierpnia.

Wywiad opublikowano dzień po opublikowaniu przez rosyjskie Ministerstwo Obrony nagrania wideo, które go przedstawia Wydawało się, że pokazał Sokołowa Udział w spotkaniu z ministrem obrony Siergiejem Szojgu i innymi rosyjskimi dowódcami wojskowymi.

Ministerstwo Obrony Rosji

Na nagraniu opublikowanym we wtorek widać Sokołowa uczestniczącego w posiedzeniu Ministerstwa Obrony Rosji.

Na opublikowanym we wtorek rosyjskim materiale filmowym widać, że do spotkania za pośrednictwem wideo dołączył mężczyzna przypominający Sokołowa. Na jego mundurze widniał napis Sokolov VN, a na ekranie widniały cyrylicowe litery „ЧФ”, skrót od Floty Czarnomorskiej. CNN nie było w stanie potwierdzić, czy był to Sokołow, ani kiedy odbyło się spotkanie ani gdzie jego wystąpienie zostało nagrane na wideo.

Kreml początkowo nie chciał potwierdzić, czy Sokołow żyje, czy nie. „Z Ministerstwa Obrony nie otrzymano żadnych informacji. Leży to całkowicie w jego kompetencji i nie mamy tu nic do powiedzenia” – powiedział we wtorek jego rzecznik Dmitrij Pieskow.

READ  Turecki urzędnik spodziewa się „wysokiego prawdopodobieństwa” przedłużenia umowy zbożowej z Ukrainą

Jednak następnego dnia przesłania uległy zmianie i Pieskow potwierdził, że Sokołow był obecny na posiedzeniu Ministerstwa Obrony.

„Wczoraj rozmawialiśmy o dowódcy floty. Brał udział w spotkaniu” – powiedział w środę dziennikarzom Pieskow.

Nowy minister obrony Ukrainy Rustam Omerow nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że Sokołow zginął w nalocie – zapytała ją Christiane Amanpour z CNN We wtorkowym ekskluzywnym wywiadzie z Kijowa.

„On [Sokolov] Istnieje na naszych tymczasowo okupowanych terytoriach… W ogóle nie powinno go tam być. Jeśli więc umrze, będzie to dobra wiadomość dla wszystkich, że nadal będziemy okupować nasze ziemie.

Przed opublikowaniem obu filmów ukraińskie siły specjalne poinformowały, że w piątkowym ataku, ostatnim z serii śmiałych ataków na okupowany Krym, zginęły 34 osoby, w tym Sokołow.

Ukraina coraz częściej zaczęła uderzać w strategiczne rosyjskie cele na Krymie, w regionie Morza Czarnego na południu Ukrainy, które Moskwa zaanektowała w 2014 roku. Na początku tego miesiąca Ukraina rozpoczęła operację wojskową Powszechny atak W rosyjskiej bazie napraw statków w Sewastopolu, uszkadzając szturmowy okręt podwodny i okręt wojenny.

Według ówczesnych doniesień państwowej agencji medialnej TASS Rosja mianowała Sokołowa nowym dowódcą stacjonującej na Krymie Floty Czarnomorskiej w sierpniu 2022 roku.