2 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemcy i Izrael podpisują „historyczną” umowę dotyczącą tarczy antyrakietowej o wartości 3,5 miliarda dolarów |  Wiadomości wojskowe

Niemcy i Izrael podpisują „historyczną” umowę dotyczącą tarczy antyrakietowej o wartości 3,5 miliarda dolarów | Wiadomości wojskowe

Izraelski minister obrony pochwalił „wspólne wysiłki” z Niemcami „w budowaniu bezpieczniejszej przyszłości” zaledwie 80 lat po Holokauście.

Niemcy podpisały umowę na zakup izraelskiego systemu rakiet hipersonicznych Arrow 3, który stanie się kluczowym elementem europejskiej obrony przed atakiem powietrznym.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział na wspólnej konferencji prasowej ze swoim izraelskim odpowiednikiem Yoavem Galantem, że podpisanie porozumienia w Berlinie w czwartek było „historycznym dniem” dla obu krajów.

Transakcja jest warta około 3,5 miliarda dolarów (3,3 miliarda euro) i jest największą transakcją w historii izraelskiego przemysłu wojskowego.

Pistorius powiedział, że system Arrow 3 sprawi, że „niemiecka obrona powietrzna będzie gotowa na przyszłość”.

Niemcy przewodziły dążeniu do wzmocnienia obrony powietrznej NATO w Europie po zeszłorocznej inwazji Rosji na dużą skalę na Ukrainę, wzywając sojuszników do wspólnego zakupu systemów odstraszania.

„Po codziennych rosyjskich atakach na Ukrainę widzimy, jak ważna jest obrona powietrzna” – powiedział Pistorius.

Pocisk przechwytujący rakietę balistyczną Arrow 3 podczas próbnego wystrzelenia w pobliżu Aszdodu [File: Amir Cohen/Reuters]

Gallant powiedział, że podpisanie porozumienia było „wzruszającym wydarzeniem dla każdego Żyda” – biorąc pod uwagę wydarzenia Holokaustu.

Powiedział: „Zaledwie 80 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej Izrael i Niemcy współpracują dziś, aby zbudować bezpieczniejszą przyszłość”.

System dalekiego zasięgu Arrow 3, przeznaczony do zestrzeliwania rakiet nad atmosferą ziemską, jest na tyle potężny, że zapewnia osłonę ochronną sąsiednim krajom UE.

System został opracowany i wyprodukowany przez Izrael i Stany Zjednoczone, a sprzedaż musiała zostać zatwierdzona przez Waszyngton, zanim mogła zostać sfinalizowana.

System został po raz pierwszy wdrożony w izraelskiej bazie lotniczej w 2017 roku i służył do ochrony Izraela przed atakami z Iranu i Syrii.

Według Israel Aerospace Industries Arrow 3 to „system mobilny”, który można wdrożyć w zależności od zagrożeń, przed którymi stoi.

Historyczne pudełko

Pieniądze na transakcję pochodzą z historycznego funduszu o wartości 100 miliardów euro (105 miliardów dolarów), utworzonego przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza w celu wzmocnienia obronności kraju po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

READ  Roman Abramowicz dał swoim dzieciom miliony przed nałożeniem sankcji

Do tej pory kilkanaście krajów europejskich podpisało wspólny niemiecki projekt obrony powietrznej, Europejską Inicjatywę Tarczy Nieba.

Projekt Sky Shield obejmie wspólne zakupy systemów krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu, w tym niemieckiego systemu IRIS-T, amerykańskiego systemu Patriot i systemu Arrow 3.

Jednak część sąsiadów Niemiec, m.in. Francja i Polska, odmówiły dotychczas podpisania porozumienia.

Zamiast tego urzędnicy w Paryżu opowiadali się za systemem obrony powietrznej wykorzystującym europejski sprzęt.

Berlin podał, że spodziewa się dostarczyć system Arrow 3 w ostatnim kwartale 2025 roku.