19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina planuje pozwać Polskę, Węgry i Słowację.  Dlatego  Wiadomości ze świata

Ukraina planuje pozwać Polskę, Węgry i Słowację. Dlatego Wiadomości ze świata

Ukraina planuje pozwać Polskę, Węgry i Słowację w związku z zakazem importu ukraińskich produktów rolnych, podało Politico, cytując w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie ukraińskiego przedstawiciela handlowego Tarasa Kachkę.

Na tym zdjęciu ukraińska flaga jest pokryta zbożem (Reuters)

Restrykcje nałożone przez UE w maju pozwoliły Polsce, Bułgarii, Węgrom, Rumunii i Słowacji na wprowadzenie zakazu krajowej sprzedaży ukraińskich nasion pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, umożliwiając jednocześnie eksport tych towarów gdzie indziej.

Polska, Słowacja i Węgry ogłosiły w piątek własne ograniczenia na import ukraińskiego zboża po tym, jak Komisja Europejska podjęła decyzję o nierozszerzaniu zakazu importu na pięciu sąsiadów Ukrainy z UE.

Warszawa, Bratysława i Budapeszt twierdzą, że działają w interesie swoich gospodarek i że ich działania mają na celu ochronę rolników przed nadmiernym importem.

„Ważne jest, aby udowodnić, że te działania są niezgodne z prawem. Dlatego jutro rozpoczniemy postępowanie sądowe” – cytuje wypowiedź Kachy Politico.

Kachka powiedział Politico, że Ukraina może nałożyć na Polskę środki o charakterze wzajemnym, jeśli Warszawa nie zrezygnuje z dodatkowych środków.

„Będziemy zmuszeni do odwetu dodatkowymi produktami i zakazem importu owoców i warzyw z Polski” – cytuje jego wypowiedź Politico.

Cave powiedział już, że może zwrócić się do międzynarodowego arbitrażu w sprawie ograniczeń.

Unia Europejska pozwoliła na wygaśnięcie zakazu w piątek po tym, jak Ukraina oświadczyła, że ​​podejmie kroki w celu ograniczenia eksportu do krajów sąsiednich.

Kachka powiedział, że Kijów jest gotowy „wziąć odpowiedzialność za dopilnowanie, aby eksport z Ukrainy nie wywołał tsunami w sąsiednich krajach” i narzuci system licencjonowania eksportu zboża w czasie rzeczywistym.

READ  Rohde & Schwarz odgrywa rolę w polskiej stoczni Miecznik