24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tusk ostrzega przed „innymi możliwościami” ścigania szefa polskiego banku centralnego

Tusk ostrzega przed „innymi możliwościami” ścigania szefa polskiego banku centralnego

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Premier Polski Donald Tusk ostrzegł w piątek, że jego koalicja rządząca może znaleźć „inne sposoby na kontynuację” prezesa banku centralnego, dzień po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że ustawodawcy nie mogą postawić go w stan oskarżenia.

Tusk utrzymuje presję na szefa Narodowego Banku Polskiego Adama Klapińskiego, pogłębiając spór, który rozpoczął się podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej Tuska, kiedy oskarżył on Klapińskiego o przekształcenie polityki pieniężnej w narzędzie polityczne rządu. Na czele stoi prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Glapiński jest osobistym przyjacielem lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, a wyznaczony przez PiS gubernator został wybrany na drugą sześcioletnią kadencję w 2022 roku. Trybunał Konstytucyjny, zdominowany przez sędziów wybranych przez BIS, zakazał polskiemu parlamentowi, który ma większość koalicji Dusk, postawienia Klapińskiego przed sądem państwowym orzekającym o kompetencjach urzędników państwowych.

Zapytany o orzeczenie sądu Tusk we wspólnym wywiadzie z trzema głównymi nadawcami w Polsce stwierdził, że „istnieją inne sposoby dochodzenia odpowiedzialności prawnej”. Dodał: „Nie podoba mi się pomysł, aby było to zastraszanie Adama Klapińskiego”.

W trakcie kampanii Tusk nazwał Klapińskiego „niekompetentnym i lekceważącym”. Napięcia wzrosły jeszcze bardziej po tym, jak bank centralny na miesiąc przed październikowymi wyborami obniżył stopy procentowe bardziej niż oczekiwano, a obóz Tuska potępił tę decyzję jako motywowaną politycznie.

Tusk spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w poniedziałek w atmosferze głębokiego rozłamu, który może podważyć plany reform premiera, ponieważ Tusk musi współpracować z Dudą do następnych wyborów prezydenckich w 2025 roku.

Duda, także kandydat BIS, stanął po stronie partii, aby opóźnić inaugurację Tuska, a następnie w zeszłym miesiącu skorzystał z prawa weta, aby zablokować ustawę budżetową. W tym tygodniu Duda ponownie spotkał się z koalicją rządzącą, żądając uwolnienia dwóch skazanych posłów PiS, argumentując, że ich aresztowania są niezgodne z konstytucją, gdyż chroni ich ułaskawienie prezydenta z 2015 roku.

READ  Donald Tusk wzywa przywódców w Brukseli do zablokowania funduszy unijnych dla Polski

Zapytany w piątek o plany Dudy dotyczące nowego ułaskawienia tej pary, Tusk stwierdził, że nie może powstrzymać go od wykorzystania swoich uprawnień, ale wrogość wobec parlamentarzystów stworzyła „trudne doświadczenie dla nas wszystkich”.

Tusk przemawiał kilka godzin po tym, jak jego minister sprawiedliwości przedstawił reformę sądownictwa w systemie powoływania sędziów, która, aby mogła wejść w życie, wymaga zgody Dudy.

„Przez osiem lat PiS niszczył niezależność sądów i prokuratury, niszczył praworządność w Polsce, przy udziale prezydenta” – powiedział Tusk. „Wierzę, że teraz nadszedł czas, abyśmy wszyscy wycofali się z trudnych stanowisk w celu przywrócenia praworządności”.