16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Największy w Polsce producent czekolady, Mondelez, zainwestuje 1 milion dolarów w energię słoneczną w swoich fabrykach

Największy w Polsce producent czekolady, Mondelez, zainwestuje 1 milion dolarów w energię słoneczną w swoich fabrykach

Największy w Polsce producent czekolady, Mondelez Polska, zainwestuje 1 milion dolarów (4 miliony złotych) w instalacje fotowoltaiczne w swoich zakładach produkcyjnych w kraju.

Posunięcie to wpisuje się w strategię dotyczącą energii odnawialnej jej właściciela, amerykańskiego giganta cukierniczego Mandels International, który w zeszłym miesiącu ponownie potwierdził swoje zaangażowanie w osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku.

Inwestycja obejmie instalację paneli fotowoltaicznych o mocy około 3 MW w trzech z siedmiu zakładów produkcyjnych Mondelez w Polsce i będzie jej towarzyszyć plan ograniczenia zużycia energii elektrycznej w elektrowniach.

Pierwsza z instalacji powstanie w zakładzie firmy w Skarbimierzu na południu Polski i będzie największą inwestycją Mondelez w Europie, o łącznej mocy 999 kWp (kilowatomoc szczytowa).

Jest to pierwsza inwestycja w Polsce, która uzyskała pozwolenie na bezpośrednie połączenie energetyczne instalacji z fabryką na mocy nowych przepisów, które weszły w życie we wrześniu ubiegłego roku. Oznacza to, że energia elektryczna wytwarzana przez panele słoneczne trafia bezpośrednio do fabryki, a nie do rozproszonej sieci energetycznej.

Oczekuje się, że instalacja zmniejszy ślad węglowy zakładu o prawie 800 ton metrycznych emisji CO2 rocznie. Dwie kolejne instalacje powstaną w pobliżu zakładów firmy w Bielanach Wrocławskich i Jankowicach pod Poznaniem.

„Inwestycja o wartości około 1 miliona dolarów to ważny moment w naszej strategii dotyczącej energii odnawialnej” – powiedział Roman Citko, dyrektor generalny Mondelez Polska, cytowany przez portal Spożywczy. „To wyraz zaufania do naszego polskiego zespołu i wiary w możliwości fabryk w Polsce”.

READ  Letnie rekolekcje ostatniego monarchy Polski: Pałac Królewski Laszianki

Do przekąsek produkowanych przez Mondelez w Polsce należą czekolady Milka i ciastka Oreo, a także popularne produkty lokalne, takie jak Delikje (ciasteczka w czekoladzie i nadziewane galaretką) czy Prince Polo (wafelek czekoladowy). Firma zatrudnia w kraju ponad 5 tysięcy osób.

Według Międzynarodowego Centrum Handlu w 2022 roku Polska była czwartym co do wielkości eksporterem wyrobów czekoladowych na świecie. W tym roku był także największym na świecie eksporterem wafli i gofrów, reprezentując nieco ponad 15% światowego rynku.

W ostatnich latach w Polsce nastąpił szybki rozwój odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza morskiej energetyki wiatrowej i słonecznej. W 2023 r. wyprodukowali około 26% energii elektrycznej w kraju, w 2022 r. 19%, a w 2015 r. 9%. Jednak większość energii elektrycznej – 64% w 2023 r. – nadal jest wytwarzana z węgla.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Subham Kumar / Pexels