2 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zmienia proces powoływania sędziów z uwzględnieniem środków unijnych

Polska zmienia proces powoływania sędziów z uwzględnieniem środków unijnych

(c) Prawa autorskie Thomson Reuters 2024

WARSZAWA (Reuters) – Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił w piątek projekt ustawy mający na celu ustalenie sposobu powoływania sędziów, co będzie pierwszym krokiem w wycofywaniu reform sądownictwa poprzedniego rządu nacjonalistycznego, mających na celu zamrożenie funduszy UE.

Były rząd partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) od lat jest wplątany w spór z Brukselą w związku z reformami sądownictwa i praworządnością, co doprowadziło do zamrożenia miliardowych funduszy UE dla Polski.

Jednak partie proeuropejskie zdobyły większość w wyborach 15 października, kończąc osiem lat rządów PiS, a nowy rząd kierowany przez byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska obiecał odzyskać pieniądze.

Jedną z głównych kwestii jest procedura powoływania sędziów, która zdaniem krytyków została upolityczniona w czasach PiS. Na nadużycia w praktyce wskazują także Europejski Trybunał Praw Człowieka i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Bodner proponuje, aby członków Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) powoływali inni sędziowie, z wyłączeniem z procesu sędziów nominowanych przez poprzednią Radę.

„Naszym zdaniem taki projekt ustawy jest zgodny z konstytucją i umowami międzynarodowymi obowiązującymi Polską… i będzie odpowiadał standardom wynikającym z orzeczeń ETPC i TSUE” – powiedział wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.

(Reportaż Marka Strzeleckiego i Anny Włodarczak-Semczuk; redakcja: Alex Richardson)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.

READ  Kaufland jest w trakcie dochodzenia w Polsce