18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Torby Birkin są zbyt trudne do kupienia, twierdzą kupujący w pozwie antymonopolowym

Torby Birkin są zbyt trudne do kupienia, twierdzą kupujący w pozwie antymonopolowym

Adrien Sorbinant/Bloomberg/Getty Images

Luksusową torebkę Birkin można zobaczyć na wystawie międzynarodowego sklepu Hermès w Paryżu we Francji, wtorek, 28 lipca 2020 r.


Nowy Jork
CNN

Torebki Birkin to tylko niektóre z nich Najdroższy i najbardziej ekskluzywny torby na świecie. Hermes produkuje ograniczoną liczbę Birkinsów i Mogą sprzedać Za około 450 000 dolarów. Samo częste zdobywanie pieniędzy nie wystarczy.

W nowym pozwie złożonym przez dwóch klientów z Kalifornii, których nie było stać na torby Birkin, Hermès ma monopol i sposób, w jaki firma sprzedaje Birkin, stanowi naruszenie prawa antymonopolowego.

Klienci twierdzą, że powiedziano im, że zanim będą mogli kupić torebkę Birkin, muszą najpierw kupić inne towary i akcesoria Hermès. Twierdzą, że Hermès ma dominującą pozycję na rynku torebek Birkin, co sprawia, że ​​łączenie sprzedaży torebek z klientami kupującymi inne produkty, takie jak buty, szaliki czy paski, jest nielegalne.

„Konsumenci są zmuszeni kupować dodatkowe produkty [Hermès]„Kupowanie torby Birkin” – zarzuca się w skardze. „Jest to zachowanie antykonkurencyjne i ograniczające”.

Prawo Stanów Zjednoczonych zabrania monopolom stosowania przymusowych zakupów – czyli sprzedaży „wiązanej” – w celu uzyskania sprzedaży na innych rynkach, nad którymi nie mają dominacji, oraz do utrudniania konkurentom konkurowania.

W pozwie zarzuca się, że „umowy wiązania” Hermès pozwoliły firmie podnieść cenę toreb Birkin i zyski, jakie firma osiągnęła dzięki Birkins.

Hermès z siedzibą w Paryżu nie odpowiedziała na prośby CNN o komentarz w sprawie pozwu. Jej strona internetowa twierdzi, że każdy Birkin jest tworzony od początku do końca przez jednego rzemieślnika.

Prawnicy zajmujący się kwestiami antymonopolowymi twierdzą, że sprawa przeciwko Hermèsowi będzie trudna do udowodnienia. Ale nawet jeśli to się nie powiedzie, może to zaszkodzić wizerunkowi firmy.

Torby Birkin są symbolem rzadkiego bogactwa.

READ  Obsesja Elona Muska na Twitterze nie jest głównym powodem spadku akcji Tesli

Dostawanie Torba Birkinaktóry można sprzedać bezpośrednio od producenta za cenę od 10 000 dolarów w sprzedaży detalicznej do rekordowej premii w wysokości 450 000 dolarów na aukcji. Trudny wyczyn – Często osiąga się to poprzez gwiazdorstwo Albo przynajmniej Historia wydatków Z Hermesem. Marka co roku produkuje jedynie ograniczoną ilość na sprzedaż, a torby nie są sprzedawane w Internecie.

„Zwykle tylko konsumenci uznani za godnych zakupu torebki Birkin otrzymają torebkę Birkin” – czytamy w skardze. „Ze względów praktycznych nie ma możliwości zamówienia torby w stylu, rozmiarze, kolorze, skórze i sprzęcie, jakich oczekuje konsument”.

Z raportu Credit Suisse i Deloitte z 2022 r. wynika, że ​​sprzedaż Birkin wzrosła o 38% w 2020 r. w związku ze wzrostem wartości luksusowych przedmiotów kolekcjonerskich podczas pandemii Covid-19 oraz ze wzrostem sprzedaży wspomniany Rekordowe składki w 2021 r. W listopadzie tego roku Christie's sprzedała wersję ze skóry aligatora za prawie 390 000 dolarów, co stanowi drugą najwyższą cenę, jaką kiedykolwiek zapłacono za torebkę na aukcji.

Hermes, który wszedł na giełdę w 2013 r., osiągnął we wtorek najwyższą cenę w swojej historii.

Aby wygrać, pozew musi wykazać, że Hermès jest monopolistą, a strategia łączenia jego produktów jest nielegalna.

Eksperci ds. prawa antymonopolowego twierdzą, że obie firmy borykają się z poważnymi przeszkodami.

„Jest to szczególnie trudne, ponieważ w tej chwili trudno jest udowodnić twierdzenie o monopolu. Ponadto muszą udowodnić związek” – powiedziała Christine Bartholomew, profesor na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Buffalo.

Hermès prawdopodobnie będzie twierdzić, że jej taktyka miała na celu utrzymanie lojalności wobec marki na konkurencyjnym rynku, a powodowie będą musieli temu zaprzeczyć – powiedział Bartholomew.

Powodowie muszą stoczyć żmudną walkę, domagając się monopolu, powiedział John Mark Newman, profesor prawa na Uniwersytecie w Miami i były zastępca dyrektora Biura ds. Konkurencji Federalnej Komisji Handlu.

READ  Akcje Twittera spadły po doniesieniu, że administracja Bidena rozważa przegląd bezpieczeństwa projektów Muska

Jednak nawet jeśli przegrają, uwydatniło to już rzekomą praktykę, która może być zawstydzająca dla kupujących.

„Przynajmniej ze skargi wynika, że ​​przedstawiciele Hermès powiedzieli tym osobom, że nie są wystarczająco dobrzy, aby kupić torbę Birkin” – stwierdził Newman. „Ci powodowie mogą po części po prostu chcieć opowiedzieć światu swoją historię. Jeśli tak, to z pewnością już osiągnęli ten cel. ”