29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tego będzie oczekiwał rynek w piątkowym raporcie z kluczowych stanowisk pracy

Tego będzie oczekiwał rynek w piątkowym raporcie z kluczowych stanowisk pracy

  • Ekonomiści oczekują, że Departament Pracy ogłosi w piątek rano, że w zeszłym miesiącu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 190 000, w porównaniu ze 150 000 w październiku.
  • Raport o gorących ofertach pracy może podważyć to zaufanie i położyć kres dobrym nastrojom na Wall Street.
  • Być może najważniejszym punktem danych poza głównymi liczbami są płace.

Pracownicy Amazon dostarczają paczki w Cyberponiedziałek w Nowym Jorku w USA, w poniedziałek 27 listopada 2023 r.

Stephanie Keith | Bloomberga | Obrazy Getty’ego

Choć gospodarka ma spowolnić, oczekuje się, że piątkowy raport o zatrudnieniu pokaże, że pracodawcy faktycznie zwiększyli tempo zatrudniania w listopadzie.

Nie żeby było w tym coś złego. Rosnąca gospodarka to dobra rzecz, a nic nie sprzyja temu lepiej niż silny rynek pracy. Ekonomiści ankietowani przez Dow Jones oczekują, że Departament Pracy odnotuje w zeszłym miesiącu wzrost zatrudnienia poza rolnictwem o 190 000 w porównaniu ze 150 000 w październiku.

Jednak inwestorzy i decydenci spodziewali się, że sytuacja ulegnie na tyle spowolnieniu, że przynajmniej Fed będzie mógł położyć kres cyklowi rosnących stóp procentowych w miarę spadku inflacji i zmniejszania się niedopasowania podaży i popytu na zatrudnienie.

Raport o gorących ofertach pracy może podważyć to zaufanie i położyć kres dobrym nastrojom na Wall Street.

„Istnieje pewne ryzyko wzrostu w związku z powrotem strajkujących pracowników branży samochodowej” – stwierdziła Cathy Jones, główna specjalistka ds. strategii instrumentów stałodochodowych w Schwab Center for Financial Research. „Rynek pracy wygląda więc na stabilny, ale zwalniający”.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrost zatrudnienia wyniósł średnio 204 000, co stanowi silny wzrost, choć znacznie poniżej poziomu 342 000 w tym samym okresie w 2022 r. Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy stopa bezrobocia wzrosła zaledwie o 0,2 punktu procentowego do 3,9%, czyli w górę od miało to miejsce wcześniej w tym roku, ale nadal stanowiło cechę silnej gospodarki.

READ  JetBlue powiedział Spirit Airlines, że może zakończyć swoją ofertę przejęcia o wartości 3,8 miliarda dolarów, czemu sprzeciwiają się Stany Zjednoczone

Jednakże w obecnym obrazie występuje szereg czynników dynamicznych, które sprawiają, że raport z tego tygodnia, który zostanie opublikowany o 8:30 czasu wschodniego, jest tak ważny.

Być może najważniejszym punktem danych poza głównymi liczbami są płace.

Według Dow Jones oczekuje się, że średnie godzinowe zarobki wzrosną o 0,3% w porównaniu z październikiem i 4% w okresie 12 miesięcy.

Średni poziom rocznych zarobków godzinowych nie jest zgodny z docelowym poziomem inflacji Fed na poziomie 2%, ale jest daleki od najwyższego poziomu z marca 2022 r., który wynosił 5,9%. Doprowadzenie wzrostu płac do trwałego poziomu ma kluczowe znaczenie dla obniżenia inflacji, zatem każdy silniejszy wzrost może wywołać reakcję rynku.

„Kiedy próbujesz zmierzyć podaż i popyt, prawdopodobnie najdokładniejszym sposobem spojrzenia na to jest cena, a wiadomo, że wzrost płac znacznie spowolnił” – powiedział Jones. „To oznacza, że ​​podaż i popyt wróciły na właściwe tory”.

Oprócz wynagrodzeń podstawowa stopa bezrobocia może podlegać dodatkowej analizie.

Chociaż liczba bezrobotnych rosła bardziej stopniowo niż rok temu, wzrosła o pół punktu procentowego w porównaniu z ostatnim najniższym poziomem 3,4% w kwietniu.

Duża różnica polega na tym, że testowany w czasie wskaźnik jest znany jako Orzeczenie strzałki Pokazuje, że gdy stopa bezrobocia wzrośnie o pół punktu w porównaniu z ostatnim najniższym poziomem średnio od trzech miesięcy, gospodarka znajduje się w recesji.

Jednak nawet autorka reguły, ekonomistka Claudia Sahm, stwierdziła, że ​​nie ma gwarancji, że tak będzie tym razem, chociaż z pewnością istnieją sygnały ostrzegawcze.

„Jest w tym logika… kiedy stopa bezrobocia zaczyna rosnąć, często nadal rośnie, przybiera na sile i tworzy pętlę sprzężenia zwrotnego” – powiedział niedawno Sahm w CNBC. „Dlatego niewielki wzrost stopy bezrobocia może być naprawdę złą wiadomością, ponieważ jest trwały”.

Inne dane z tego tygodnia pokazały pewną zmienność na rynku pracy.

READ  Piloci American Airlines popierają kontrakt, który oferuje duże podwyżki

Możliwości zatrudnienia są na najniższym poziomie od dwóch i pół roku, a ADP podało, że wynagrodzenia w sektorze prywatnym stopniowo rosły. Choć liczba wniosków o utrzymujące się bezrobocie spada, to ich liczba rośnie.

Jednak według Goldman Sachs liczba pracowników powracających ze strajków w przemyśle samochodowym i Hollywood może zwiększyć liczbę pracowników w listopadzie aż o 38 000. W rzeczywistości ekonomiści firmy spodziewają się, że raport będzie znacznie wyższy od szacunków z Wall Street – łącznie 238 000, co może wywołać pewne napięcie ze względu na potencjał zaostrzenia stanowiska Fed.

Neil Costa, założyciel i dyrektor generalny firmy zajmującej się marketingiem rekrutacyjnym HireClix, powiedział, że zaobserwował spowolnienie liczby ogłoszeń o pracę.

„Zdecydowanie zaobserwowaliśmy w tym roku spowolnienie” – stwierdził. „Zaczęło się to w pierwszej połowie roku i bez wątpienia zaobserwowaliśmy, jak ludzie wycofują się z wydatków na reklamy rekrutacyjne”.

Stwierdził jednak, że obszary rynku pracy pozostają mocne, powołując się szczególnie na opiekę zdrowotną, podczas gdy zauważył spowolnienie w transporcie, logistyce i produkcji. Costa spodziewa się kontynuacji spowolnienia w 2024 r., choć nic nie wskazuje na głęboką recesję.

„Ludzie są w tym konkretnym momencie bardzo ostrożni” – powiedział.