14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Światowi przywódcy gratulują Pezeshkianowi zwycięstwa w irańskich wyborach prezydenckich  Wiadomości wyborcze

Światowi przywódcy gratulują Pezeshkianowi zwycięstwa w irańskich wyborach prezydenckich Wiadomości wyborcze

Masoud Pezeshkian, który obiecał otwarcie Iranu na świat, zdecydowanie zwyciężył w drugiej turze wyborów i zostanie dziewiątym prezydentem-elektem kraju.

Jedyny umiarkowany kandydat w wyścigu uzyskał 53,7% głosów, czyli 16,3 mln głosów z ponad 30 mln oddanych głosów. Jego konkurent Saeed Jalili uzyskał 44,3%, czyli 13,5 mln głosów.

W sobotę Pezeshkian przyznał, że droga przed nim jest „trudna”, ale wyciągnął rękę do wszystkich Irańczyków. Powiedział: „Wyciągam do Ciebie rękę i przysięgam na mój honor, że nie zostawię Cię samego na tej drodze. Nie zostawiaj mnie samego”.

Światowi przywódcy pogratulowali Pezishkianowi zwycięstwa.

Rosja

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował Pezeszkianowi i wyraził nadzieję, że przyczyni się to do wzmocnienia stosunków rosyjsko-irańskich.

Putin powiedział: „Mam nadzieję, że twoja kadencja jako prezydenta przyczyni się do wzmocnienia konstruktywnej współpracy dwustronnej między naszymi dwoma przyjaznymi narodami”.

Przed wyborami Putin spotkał się z tymczasowym prezydentem Iranu Mohammadem Mokhberem na marginesie szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Astanie w Kazachstanie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało, że Rosja i Iran negocjują kompleksowe porozumienie o współpracy dwustronnej.


Królestwo Arabii Saudyjskiej

Saudyjska agencja prasowa poinformowała, że ​​król Salman i książę koronny Hana Bazeshkian.

Książę koronny Mohammed bin Salman powiedział: „Potwierdzam moją chęć rozwijania i pogłębiania stosunków między naszymi dwoma krajami i narodami w sposób, który służy naszym obopólnym interesom”.

W marcu 2023 r. Iran i Arabia Saudyjska zgodziły się przywrócić stosunki dyplomatyczne w ramach porozumienia wynegocjowanego przez Chiny po latach napięć. Od tego czasu oba kraje zintensyfikowały regularne kontakty, próbując zacieśnić stosunki.

Azerbejdżan

Prezydent Ilham Alijew z zadowoleniem przyjął sukces wyborczy Zeshekyana i powiedział, że Azerbejdżan przywiązuje „dużą wagę” do stosunków z Iranem.

„Jestem przekonany, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom zapewnimy wzmocnienie tradycyjnych przyjaznych stosunków i poszerzenie wzajemnie korzystnej współpracy między Azerbejdżanem a Iranem, zgodnie z interesami naszych narodów i krajów” – powiedział Alijew w zaproszeniu do Bezeshkyana odwiedzić Azerbejdżan.

READ  Wojna między Izraelem a Hamasem: Netanjahu sprzeciwia się scenariuszowi państwa palestyńskiego

Wybory w Iranie miały się odbyć w 2025 r., ale odbyły się one wkrótce po śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego w katastrofie helikoptera w górzystym terenie na granicy irańsko-azerbejdżańskiej 19 maja po spotkaniu z Alijewem w sprawie otwarcia wspólnego projektu tamy .

Wenezuela

Minister spraw zagranicznych Evan Gill pogratulował Iranowi „zaangażowania w demokrację” podczas dwóch tur wyborów prezydenckich.

„Wenezuela wyraża przekonanie, że decyzja podjęta przez naród irański przyczyni się do dobrobytu tego narodu, a także do jego konsolidacji jako wschodzącej potęgi w wyłaniającym się wielobiegunowym świecie” – stwierdzono w oświadczeniu Gila.

Pezishkian powiedział, że będzie miał „absolutne wsparcie” wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu w celu poszerzenia stosunków i dalszego pokonywania „hegemonicznych roszczeń, które zagrażają multilateralizmowi i pokojowi na świecie”.

Iran i Wenezuela są bliskimi sojusznikami i podpisały 20-letni plan współpracy strategicznej w 2022 r. podczas wizyty Maduro w Teheranie.

Chiny

W swoim przesłaniu do Pezeshkiana prezydent Xi Jinping powiedział: „Przywiązuję wielką wagę do rozwoju stosunków między Chinami a Iranem i jestem gotowy współpracować z prezydentem, aby poprowadzić wszechstronne strategiczne partnerstwo między Chinami a Iranem w kierunku głębszego postępu”.

„Obydwa kraje mają długą historię przyjaznej wymiany, a stosunki dwustronne zapewniają zdrowy i stabilny rozwój… od ponad pół wieku” – powiedział Xi, według oficjalnej chińskiej agencji prasowej Xinhua.

„W obliczu złożonych sytuacji regionalnych i międzynarodowych Chiny i Iran zawsze wspierały się nawzajem, współpracowały i w dalszym ciągu wzmacniały wzajemne zaufanie strategiczne” – dodał.

Indie

Premier Indii Narendra Modi powiedział, że nie może się doczekać „ścisłej współpracy” z Pezeshkianem, „w celu dalszego wzmocnienia naszych ciepłych i długotrwałych stosunków dwustronnych z korzyścią dla naszych obu narodów i regionu”.

READ  Hu Jintao: były chiński przywódca niespodziewanie wywodzący się z Kongresu Partii

Irak

Prezydent Abdul Latif Rashid pogratulował Iranowi i prezydentowi-elektowi, „życząc mu powodzenia w pełnieniu obowiązków służbowych oraz realizacji ambicji i aspiracji narodu irańskiego”.

W poście na stronie internetowej X oświadczył: „Potwierdzamy naszą chęć wzmocnienia stosunków między Irakiem a Iranem w sposób, który służy interesom obu sąsiadujących krajów i narodów”.

Pakistan

Premier Shahbaz Sharif powiedział, że nie może się doczekać ścisłej współpracy z Pezeshkianem i promowania pokoju i stabilności w regionie.

„Ponieważ dwa sąsiednie kraje Pakistan i Iran łączą bliskie i historyczne stosunki. Musimy zapewnić naszym dwóm narodom świetlaną przyszłość poprzez wzajemnie korzystną współpracę” – napisał na Twitterze.

Kuwejt

W swoim przesłaniu gratulacyjnym emir szejk Meshal Al-Ahmad Al-Sabah życzył Pezeshkianowi długiego życia, zdrowia oraz „większego dobrobytu i rozwoju Republiki Islamskiej”.

Syria

Prezydent Bashar al-Assad powiedział, że Iran jest „jednym z najważniejszych krajów, z którym pragniemy, aby stosunki były u szczytu”.

„Relacje te opierają się na solidnych korzeniach, zdobytych przez dziesięciolecia wzajemnego szacunku, wspólnego zrozumienia i solidnych zasad, których Syria i Iran zawsze przestrzegały.

Al-Assad dodał: „Będziemy współpracować z wami, aby wzmocnić strategiczne stosunki syryjsko-irańskie i otworzyć obiecujące nowe horyzonty współpracy dwustronnej. Opór pozostanie również wspólnym podejściem, które stosujemy, aby zachować godność naszych dwóch krajów i bronić interesy swoich narodów.”

Państwo Katar

Emir kraju, szejk Tamim bin Hamad Al Thani, pogratulował Zeshkianowi i życzył mu sukcesów oraz dalszego rozwoju i pomyślności wspólnych stosunków.

Białoruś

Prezydent Aleksander Łukaszenka określił zwycięstwo Pezeszkiana jako „bezwarunkowe zwycięstwo narodu irańskiego”.

READ  Górnicy „zakładnicy” w Republice Południowej Afryki wychodzą z podziemia w wyniku sporu związkowego | Wiadomości dotyczące praw pracowniczych

„Wyniki głosowania potwierdzają Wasz wysoki autorytet polityczny i świadczą o poparciu społecznym dla ścieżki przywództwa kraju polegającej na obronie interesów narodowych Iranu, tworzeniu perspektyw dla jego obywateli i współpracy z krajami waszego regionu” – cytuje Łukaszenkę agencja informacyjna Belta. jak powiedział.

„Dialog między Mińskiem a Teheranem na wszystkich szczeblach stale się rozwija. Jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości uda nam się wdrożyć wszystkie osiągnięte porozumienia, w tym te dotyczące podniesienia poziomu stosunków białorusko-irańskich do poziomu partnerstwa strategicznego. ”

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Prezydent szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan powiedział, że życzy Bazeshkianowi „sukcesu w jego roli” i nie może się doczekać „wspólnej pracy na rzecz wzmocnienia stosunków między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Iranem w sposób, który służy interesom naszych obu krajów i naszych narodów”.

Zjednoczone Emiraty Arabskie od dziesięcioleci utrzymują stosunki handlowe z Teheranem, ale w 2019 r. podniosły ich poziom po obniżeniu ich trzy lata wcześniej. W kwietniu oba kraje po raz pierwszy od 10 lat spotkały się na wspólnym posiedzeniu Komitetu Współpracy Gospodarczej.