18 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone twierdzą, że Chiny dostarczają Rosji silniki rakietowe i drony

Stany Zjednoczone twierdzą, że Chiny dostarczają Rosji silniki rakietowe i drony

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Stany Zjednoczone oskarżyły Chiny o dostarczanie Rosji rakiet manewrujących, silników do dronów i robotycznych narzędzi do rakiet balistycznych, wzywając Europę do zwiększenia presji dyplomatycznej i gospodarczej na Pekin, aby wstrzymała sprzedaż.

Ujawniając wcześniej tajne dane wywiadowcze, wyżsi urzędnicy amerykańscy oświadczyli, że grupy chińskie i rosyjskie wspólnie pracują nad produkcją dronów na terenie Rosji. Dodali, że Chiny dostarczyły także Rosji 90% chipów, które zaimportowały w zeszłym roku, które wykorzystano w produkcji czołgów, rakiet i samolotów.

Chiny pomagają także Rosji ulepszyć jej satelity i inne możliwości kosmiczne, aby pomóc w kontynuowaniu wojny na Ukrainie, dodali urzędnicy, a Pekin również udostępnia zdjęcia satelitarne.

Dennis Wilder, były starszy analityk ds. wojskowych Chin w CIA, powiedział, że odkrycie to „znacznie przekracza poprzednie szacunki i pokazuje skoordynowany program przywódców Chin”, mający pomóc Moskwie w kontynuowaniu wojny na Ukrainie.

„Rosja na początku konfliktu utraciła dostęp do kluczowych obrabiarek z Europy, a Chiny postanowiły wypełnić tę lukę” – powiedział Wilder, który obecnie pracuje na Uniwersytecie Georgetown.

Chipy są niezbędne w systemach namierzania i radarach, a Chiny są światowym liderem w produkcji dronów do celów wojskowych i cywilnych, powiedział Wilder.

Osoby zaznajomione z sytuacją stwierdziły, że Stany Zjednoczone uważają, że presja europejska będzie kluczowa dla przekonania Pekinu do zaprzestania eksportu sprzętu.

Piątkowe doniesienia w USA mają miejsce po tym, jak urzędnicy, w tym sekretarz stanu Antony Blinken, wyrazili w ostatnich tygodniach obawy w europejskich stolicach w związku z dostarczaniem przez Chiny technologii wojskowej Rosji i wezwali sojuszników do pomocy.

Oprócz nacisków retorycznych Stany Zjednoczone chcą, aby Europa w większym stopniu korzystała z narzędzi gospodarczych. Od czasu inwazji Europa nałożyła sankcje na trzy chińskie grupy, w porównaniu z ponad 100 grupami nałożonymi przez Waszyngton, powiedziała jedna z osób.

READ  Hiszpański premier mówi, że Europa może wyciągnąć wnioski z ustawy Bidena, jak obniżyć inflację

Źródło podaje, że Pekin nabiera coraz większej pewności, że jego wsparcie dla Moskwy nie zagrozi relacjom gospodarczym z Europą i że będzie zaniepokojony rosnącą presją ze względu na problemy gospodarcze. Powiedziała, że ​​sankcje nałożone przez kraje europejskie mogą mieć bardzo istotny wpływ na zmianę kalkulacji w Chinach.

Stany Zjednoczone wyjaśniają także bankom – w Chinach i za granicą – konsekwencje ułatwienia płatności handlowych z Rosji na rzecz chińskich grup, które pomagają Moskwie w przekształceniu jej armii, stwierdziła ta osoba.

Kampania nacisku na kraje europejskie, aby zwiększyły presję na Chiny, ma miejsce zaledwie dwa tygodnie po tym, jak prezydent USA Joe Biden poruszył tę kwestię podczas rozmowy telefonicznej z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Druga osoba stwierdziła, że ​​od czasu rozmowy telefonicznej między obydwoma przywódcami Waszyngton nie widział żadnych oznak wycofania się Pekinu.

Wyżsi urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Chiny wzmocniły swoje wsparcie dla Rosji w ciągu dwóch lat, a Pekin wierzy, że może uniknąć przekraczania czerwonych linii, dostarczając sprzęt, który z technicznego punktu widzenia nie jest równoznaczny z „śmiertelną” pomocą.

Jednak chińskie wsparcie pomaga Rosji odbudować bazę przemysłu obronnego i zmniejszyć wpływ zachodnich sankcji i kontroli eksportu.

Wyższy urzędnik amerykański powiedział: „Materiały te wypełniają krytyczne luki w rosyjskim cyklu produkcyjnym w dziedzinie obronności”. „W rezultacie Rosja podejmuje najbardziej ambitną ekspansję obronną od czasów sowieckich i w szybszym czasie, niż sądziliśmy, że jest to możliwe na początku tego konfliktu”.

Jak podają urzędnicy, kilka chińskich grup, w tym Wuhan Global Sensor Technology, Wuhan Tongsheng Technology i Hikvision, dostarcza komponenty optyczne do użytku w rosyjskich systemach uzbrojenia, w tym w czołgach i pojazdach opancerzonych. Rosja nabyła także optykę wojskową do broni od iRay Technology i Północnochińskiego Instytutu Badawczego Elektrooptyki – podają.

READ  Ukrainiec dzwoni do rosyjskiego wsparcia technicznego z prośbą o pomoc w zdobyciu czołgu

Waszyngton oskarżył także Dalian Machine Tool Group, jedną z największych tego typu firm w Chinach, o dostarczanie narzędzi do Rosji.

Urzędnicy dodali, że chińskie podmioty „prawdopodobnie będą dostarczać” Rosji nitrocelulozę, która jest wykorzystywana do produkcji materiałów pędnych do broni. Powiedzieli, że umożliwiło to Moskwie „szybkie” zwiększenie jej zdolności do produkcji ważnej amunicji, w tym pocisków artyleryjskich.

Waszyngton ma nadzieję, że podczas nadchodzących podróży do Pekinu kraje europejskie będą bardziej stanowcze wobec Chin.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie miał okazję przekazać to przesłanie Xi podczas spotkania z nim we wtorek podczas jego drugiej oficjalnej podróży do Chin. Przed podróżą wysoki rangą urzędnik niemiecki powiedział, że Berlin „niepokoi się”, że Pekin „dostarcza Rosji towary wspierające jej wysiłki wojenne – technologie podwójnego zastosowania, które Rosja może wykorzystać do celów wojskowych”.

„To coś, co nas bardzo niepokoi” – dodał. „Będziemy to wyjaśniać podczas rozmów”.

Ambasada Chin w Stanach Zjednoczonych oświadczyła, że ​​Chiny „nie dostarczyły broni żadnej ze stron” konfliktu na Ukrainie.

„Nie należy zakłócać ani ograniczać normalnego handlu między Chinami a Rosją. Wzywamy stronę amerykańską, aby powstrzymała się od umniejszania normalnych stosunków między Chinami a Rosją i robienia z niej kozła ofiarnego” – powiedział Liu Bingyu, rzecznik ambasady.