19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kolumbijczycy poprosili swojego partnera o wzięcie prysznica ze względu na suszę dotykającą wodociągi stolicy |  Kolumbia

Kolumbijczycy poprosili swojego partnera o wzięcie prysznica ze względu na suszę dotykającą wodociągi stolicy | Kolumbia

Pary w Bogocie proszone są o wspólne prysznice w związku z racjonowaniem dostaw wody w stolicy Kolumbii.

W czwartek w głównych dzielnicach miasta odcięto sieć wodociągową, aby utrzymać niebezpiecznie niski poziom wody w zbiornikach pozbawionych opadów w wyniku zjawiska pogodowego zwanego El Niño.

„Kąpcie się we dwoje” – powiedział burmistrz Bogoty Carlos Fernando Galán. „To ćwiczenie edukacyjne dotyczące oszczędzania wody, a nie czegokolwiek innego. Tego rodzaju rzeczy bardzo nam pomogą. Te zmiany w zachowaniu są kluczowe.”

Galland poprosił także mieszkańców, aby rozważyli całkowite porzucenie codziennych praktyk higienicznych, ponieważ stan zbiorników osiągnął „historyczny najniższy poziom”.

„Jeśli nie zamierzasz wychodzić z domu w niedzielę lub inny dzień tygodnia, wykorzystaj to i nie bierz prysznica” – powiedział tuż przed odcięciem wody.

Zjawisko El Niño, które zwykle powoduje zmniejszone opady w Ameryce Południowej, spowodowało w tym roku susze i rekordowe temperatury, zmuszając administracje w całym regionie do wprowadzenia środków nadzwyczajnych.

Położona w Andach, na wysokości 2600 metrów nad poziomem morza, Bogota uniknęła niektórych z najbardziej przerażających scen. W stolicy zwykle deszczowej spada średnio 1020 mm deszczu rocznie. Prawie dwa razy więcej niż w Londynie.

Nietypowo długie okresy upałów i suszy w dalszym ciągu powodują pożary Wściekać się w okolicznych lasach tStolica, dusząc dymem niektóre dzielnice, a obecnie zbiorniki wodne, od których zależy życie około 10 milionów ludzi, osiągnęły poziom „krytyczny”.

Jeśli chodzi o dostawy ze zbiornika Chingaza, który dostarcza 70% wody w stolicy, osiągnęły one poziom 16% – najniższy odsetek w historii.

Publiczne przedsiębiorstwo wodociągowe w Bogocie Szacunki Wody może wystarczyć na około 54 dni.

Aby zapobiec katastrofie, lokalni urzędnicy podzielili Bogotę na dziewięć stref, z których każda zostanie odcięta od sieci wodociągowej na 24-godzinne zmiany.

Burmistrz miasta nie powiedział, jak długo będą obowiązywać te środki, ale zwrócił się do mieszkańców Bogoty o ograniczenie konsumpcji, aby można było je wcześniej zakończyć.

READ  Rosjanie ustawiają się w kolejce, by pożegnać byłego sowieckiego przywódcę Gorbaczowa

„Nie marnujmy teraz ani kropli wody w Bogocie” – powiedział w tym tygodniu dziennikarzom Galán.

Bogota nie jest jedynym dużym miastem w Ameryce Łacińskiej, które musiało podjąć działania w celu zwalczania suszy. Zalegalizowano także Meksyk Zaopatrzenie w wodę w ciągu ostatniego miesiąca W środę Gwatemala ogłosiła stan wyjątkowy w związku z walką z pożarami lasów.

Mieszkańcy Bogoty zastanawiali się, czy powinni brać prysznic, jak długo i ile wiader napełnić.

Mariana Garcia Achure, lat 34, ze stolicy, stwierdziła, że ​​bierze prysznic, używając wiadra, aby oszczędzać wodę i dodała, że ​​niewielu skorzystałoby z rady Galána, aby przestać brać prysznic, ponieważ Kolumbijczycy tak bardzo dbają o czystość.

„Nie sądzę, że to naprawdę nastąpi” – powiedziała. – A przynajmniej gdyby tak było, nikomu by nie powiedzieli.