1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone publikują wideo pokazujące bliski kontakt z chińskim niszczycielem w Cieśninie Tajwańskiej

Stany Zjednoczone publikują wideo pokazujące bliski kontakt z chińskim niszczycielem w Cieśninie Tajwańskiej

BANGKOK (AP) – wojsko USA opublikowało w poniedziałek wideo z tego, co nazwano „niebezpiecznym” chińskim manewrem w Cieśninie Tajwańskiej w weekend, w którym chiński okręt wojenny ostro wciął się w ścieżkę amerykańskiego niszczyciela, zmuszając statek amerykański do zwolnić, aby uniknąć kolizji.

Do incydentu doszło w sobotę, gdy amerykański niszczyciel USS Chung Hun i kanadyjska fregata HMCS Montreal przeprowadzały tak zwany tranzyt „swobody żeglugi” przez cieśninę między Tajwanem a Chinami kontynentalnymi.

Chiny uznają demokratyczną, autonomiczną wyspę Tajwan za część swojego terytorium i utrzymują cieśninę jako część swojej wyłącznej strefy ekonomicznej, podczas gdy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy regularnie przepływają i przelatują nad przełęczą, aby podkreślić swoje twierdzenie, że wody są międzynarodowy.

Według amerykańskiego dowództwa Indo-Pacyfiku, podczas sobotniego tranzytu chiński niszczyciel rakietowy minął Chong Hun lewą burtą, a następnie skręcił w poprzek jego dziobu w odległości około 150 jardów (137 metrów). Wojsko poinformowało, że amerykański niszczyciel kontynuował kurs, ale zmniejszył prędkość do 10 węzłów „aby uniknąć kolizji”.

Wideo opublikowane w poniedziałek pokazuje, jak chiński statek przecina ścieżkę statku amerykańskiego, a następnie prostuje się, aby rozpocząć żeglugę w kierunku równoległym.

Dowództwo Indo-Pacyfiku stwierdziło, że działania te naruszyły zasady morskie dotyczące bezpiecznego przepływu na wodach międzynarodowych.

Chiński okręt nie próbował podobnego manewru na kanadyjskiej fregacie, która płynęła za amerykańskim niszczycielem.

„Tranzyt Chong Hun i Montrealu przez Cieśninę Tajwańską pokazuje wspólne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Kanady na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” – oświadczyło dowództwo Indo-Pacyfiku. „Wojsko USA lata, żegluje i działa bezpiecznie i odpowiedzialnie wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe”.

Stany Zjednoczone niedawno oskarżyły Chiny o wykonanie „niepotrzebnie agresywnego manewru” w powietrzu, mówiąc, że pod koniec zeszłego miesiąca chiński myśliwiec J-16 przeleciał bezpośrednio przed samolotem zwiadowczym amerykańskich sił powietrznych nad Morzem Południowochińskim.

READ  Niemcy twierdzą, że zmierzają do odcięcia kabla od rosyjskiej energii

Bliskie rozmowy wywołały obawy przed możliwym incydentem, który mógłby doprowadzić do eskalacji między siłami zbrojnymi obu krajów w czasie, gdy napięcia w regionie już rosną.

Incydent w Cieśninie Tajwańskiej miał miejsce w dniu, w którym zeznawali sekretarz obrony USA Lloyd Austin i chiński minister obrony generał Li Changfu. Byli w Singapurze na dorocznej konferencji obronnej.

Lee zauważył w niedzielę, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy stworzyli niebezpieczeństwo poprzez swoje patrole i zamierzali sprowokować Chiny.

Za pośrednictwem tłumacza powiedział: „Najlepszym sposobem jest, aby kraje, zwłaszcza ich okręty wojenne i samoloty bojowe, nie zamykały procedur na terytorium innych krajów”. „Po co tam jechać? W Chinach zawsze mówimy: „Pilnuj swoich spraw”.

Austin zaprosił Lee do przemówienia na marginesie konferencji; Odrzuć mnie.