25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pakistańczyk Imran Khan publicznie oskarża armię o próbę zniszczenia jego partii

Pakistańczyk Imran Khan publicznie oskarża armię o próbę zniszczenia jego partii

  • Wojsko ściga osoby podejrzane o udział w gwałtownych protestach w zeszłym miesiącu
  • Khan mówi, że celem sądów wojskowych jest umieszczenie go w więzieniu
  • Gwałtowne protesty są uważane za „Operację Fałszywą Flagę” skierowaną na niego
  • Mówi, że wojsko „publicznie” próbuje zmiażdżyć jego partię

LAHORE, Pakistan (Reuters) – Były premier Pakistanu Imran Khan oskarżył potężną armię i swoją agencję wywiadowczą o próbę publicznego zniszczenia jego partii politycznej, mówiąc, że „nie ma wątpliwości”, że będzie sądzony przez sąd wojskowy. I wtrącony do więzienia.

Khan wcześniej sugerował, że armia bierze udział w rozprawie z jego partią Tehreek-e-Insaf, ale jego komentarze w wywiadzie udzielonym w jego domu w Lahore w sobotnią noc były jak dotąd najbardziej dosadne.

„To cała organizacja” – powiedział Reuterowi były mistrz krykieta, zapytany, kto stoi za kampanią. „Oczywiście establishment ma na myśli wojsko, ponieważ teraz jest już jawne – mam na myśli to, że jeszcze nie jest ukryte – jest po prostu jawne”.

Rzecznik wojska, które rządziło krajem bezpośrednio lub pośrednio przez całą swoją 75-letnią historię i rzadko spotykało się z publicznym wyzwaniem dla swojej władzy, jak Khan, nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Bolesny, trwający rok konflikt między Khanem, najpopularniejszym przywódcą Pakistanu według sondaży, a wojskiem osiągnął punkt kulminacyjny, gdy budynki wojskowe i majątek zostały splądrowane w zeszłym miesiącu, rzekomo przez jego zwolenników.

Zawirowania polityczne zwiększyły niepewność w uzbrojonym w broń nuklearną kraju liczącym 220 milionów ludzi, który również boryka się z zawirowaniami finansowymi. Jego gospodarka o wartości 350 miliardów dolarów walczy o powstrzymanie niewypłacalności, kontrolowanie rekordowej inflacji i radzenie sobie z deprecjacją waluty.

Khan opisał gwałtowne protesty, które wybuchły wkrótce po jego aresztowaniu, jako „operację fałszywej flagi” wymierzoną w niego.

Władze rozpoczęły proces sądzenia kilkudziesięciu osób, w tym członków jego partii, podejrzanych o udział w protestach, przed sądem wojskowym – zwykle zarezerwowanym dla wojskowych lub uznanych za wrogów państwa.

READ  Brytyjski raport stwierdził, że Boris Johnson celowo wprowadził Parlament w błąd

„To jedyny sposób, w jaki mogą mnie uwięzić” – powiedział Khan, dodając, że armia chce uniemożliwić mu powrót do władzy w wyborach zaplanowanych na listopad.

Powiedział, że około 150 wniesionych przeciwko niemu spraw karnych było błahych i zostałyby oddalone w każdym sądzie cywilnym.

„Więc ich jedyną nadzieją”, powiedział, „a ponieważ są zdeterminowani, aby usunąć mnie z drogi, myślę, że to zrobią, jest szarada sądów wojennych, aby mnie uwięzić”.

„Nie mam wątpliwości, że sądy wojskowe są dla mnie”, powiedział Khan, który wyszedł za kaucją.

Amnesty International twierdzi, że pakistańskie sądy wojskowe wcześniej lekceważyły ​​rzetelny proces, brak przejrzystości, zmuszały do ​​zeznań i egzekucji po niesprawiedliwych procesach.

agencja szpiegowska

Khan powiedział, że najpotężniejsza agencja szpiegowska w kraju, Wywiad Wojskowy (ISI), była głęboko zaangażowana w represje.

Powiedział, że agencja wezwała dwóch wysokich rangą członków jego partii na rozmowy. „A kiedy tam poszli, po prostu ich uciszyli i powiedzieli:„ Nie odejdziesz, chyba że zrezygnujesz z bycia częścią PTI ”.

Khan powiedział, że próbował skontaktować się z armią w celu podjęcia rozmów w celu znalezienia wyjścia z obecnego kryzysu, ale nie otrzymał żadnej odpowiedzi i nie zna powodu, dla którego szef armii gen. Asim Munir „skupił się” na jego uboczu.

Zanim został szefem armii w listopadzie 2022 r., Munir był szefem pakistańskiej agencji wywiadowczej Inter-Services – stanowisko to zostało nagle usunięte w 2019 r., kiedy Khan był premierem.

Sam Khan został usunięty ze stanowiska w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych, które, jak powiedział, zostały zorganizowane przez czołowych pakistańskich generałów. Wojsko temu zaprzecza.

Nie podano oficjalnego powodu przedwczesnego zwolnienia Munira, ale Khan po raz pierwszy przyznał w wywiadzie, że chce go usunąć ze stanowiska.

READ  Wyniki wyborów w Pakistanie na żywo: Imran Khan ogłasza „zwycięstwo” w nagraniu wideo Amnesty International po tym, jak Nawaz Sharif zwyciężył

„Myślę, że może mieć pretensje, ponieważ poprosiłem go o rezygnację” – powiedział Khan jako szef ISI. „Nie wiem.”

Zapytany, dlaczego poprosił Munira o rezygnację, Khan powiedział: „Wiesz, jako premier czułem, jak prowadzona jest agencja wywiadowcza… Miałem z tym problemy”. Nie doprecyzował.

Monir został później wybrany na najwyższego generała kraju przez Khalifę Khana i jego politycznego rywala, premiera Shahbaza Sharifa.

„Nie powinien mieć teraz z tym problemów, ponieważ jest szefem armii” – powiedział Khan, odnosząc się do usunięcia Monira ze stanowiska szefa ISI. – Dlaczego on żywi taką urazę?

Khan powiedział, że był zdumiony kampanią przeciwko niemu.

„(Jestem) kimś, kto jest znany w tym kraju od 50 lat, prawdopodobnie zdobył wszystkie nagrody w tym kraju i prawdopodobnie najpopularniejszy Pakistańczyk, i nagle jestem traktowany jak jakiś obcy, jak wróg stanu.”

(Raport Gibrana Bashimama). Montaż przez Raju Gopalakrishnana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.