1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ups!  Austriaccy socjaldemokraci ogłaszają niewłaściwego zwycięzcę konkursu przywództwa – POLITICO

Ups! Austriaccy socjaldemokraci ogłaszają niewłaściwego zwycięzcę konkursu przywództwa – POLITICO

W Austrii wybory są tak naprawdę sfałszowane – z powodu niekompetencji.

Socjaldemokraci (SPÖ) powiedzieli, że w weekendowych wyborach partyjnych uznali niewłaściwego kandydata za zwycięzcę.

W miejsce Hansa-Petera Doskozila, populistycznego władcy wschodniego Burgenlandu, kierownictwo najstarszej partii w kraju obejmie burmistrz małego lewicowego miasteczka Andreas Babler.

Około 600 delegatów SPÖ głosowało w sobotę na nadzwyczajnym zjeździe partii. Doskozil świętował, jak się wydawało, wyraźne zwycięstwo, zdobywając 53 procent głosów. W rzeczywistości Babler wygrał 53 procent do 47 procent Doskozila, zgodnie ze skorygowanym bilansem.

Co dokładnie doprowadziło do dziwnego obrotu wydarzeń, pozostawało niejasne do późnego poniedziałku. Dyrektor wyborczy SPD, Mikaela Grubisa, przedstawiła niejasne wyjaśnienie na konferencji prasowej, obwiniając „błąd techniczny popełniony przez kolegę z tabelą Excela” podczas zestawiania wyników w tabeli.

Błąd wykryto podczas poniedziałkowego ponownego przeliczenia głosów, przez co w pierwotnym przeliczeniu w sobotę nie wliczono ani jednego głosu.

„Ważne jest dla mnie potwierdzenie, że nie było błędów podczas samych wyborów ani w pracy Komisji Wyborczej” – powiedziała Grubisa, dodając, że żałuje, że nie poprosiła o ponowne przeliczenie głosów w weekend, aby upewnić się, że nie doszło do błędów. .

Doskozil powiedział, że zaakceptuje nowy wynik, mimo że był to „ciężki dzień”.

„To wynik konferencji partyjnej” – powiedział.

Mniej jasne jest jednak to, czy porażka wyborcza wepchnie partię, która od dawna jest filarem austriackiej demokracji, w głębsze zamieszanie. Partia ta zajmuje obecnie drugie miejsce po skrajnie prawicowej Partii Wolności, a zwolennicy SPÖ mieli nadzieję, że głosowanie przywódców nada partii nowego impetu.

Trwająca od lat batalia między Doskozilem a byłą przewodniczącą partii Pamelą Rende Wagner o kierownictwo partii i o to, kto powinien nią kierować, zapoczątkowała weekend wyborczy. Rendi-Wagner zajął trzecie miejsce w głosowaniu członków w zeszłym miesiącu i odpadł z wyścigu, podwajając weekend na konwencji partyjnej.

READ  Co by się stało, gdyby Stany Zjednoczone wprowadziły na Ukrainie strefę zakazu lotów?

Większość Austriaków nie słyszała o Bablerze, byłym mechaniku, dopiero kilka tygodni temu. Jednak wydaje się, że jego kampania jako otwartego człowieka z ludu odbiła się echem w bazie partyjnej.

Jednak wydawało się, że słabnie na ostatnim odcinku po 2020 roku Wywiad podcastowy Wydawało się, że opisał Unię Europejską jako „najbardziej agresywny sojusz wojskowy w polityce zagranicznej w historii”, dodając, że blok był „gorszy niż NATO”.

Wprowadził także zamieszanie, kiedy w wywiadzie telewizyjnym ogłosił się marksistą, a następnie upierał się, że nim nie jest.

„Nie rozumiem zamieszania” – powiedział Babler. „Nie robię nic poza mówieniem o marksizmie”.