23 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Siły ukraińskie wycofują się z miasta Donbas po ataku

Siły ukraińskie wycofują się z miasta Donbas po ataku

Kijów, Ukraina (AFP) – Siły ukraińskie przeprowadziły uporządkowane wycofanie się z miasta we wschodnim regionie Donbasu, powiedział w środę urzędnik, co oznacza rzadkie, ale skromne zwycięstwo Rosji na polu bitwy. Po serii niepowodzeń w inwazji, która rozpoczęła się prawie 11 miesięcy temu.

Serhij Czerwaty, rzecznik sił ukraińskich na wschodzie, powiedział Associated Press, że ukraińskie wojsko wycofało się z wydobywającego sól miasta Soledar „aby ratować życie ludzi”.

Powiedział, że żołnierze wycofali się na wcześniej przygotowane pozycje obronne. Rosja twierdziła około dwa tygodnie temu, że jej siły zdobyły Solidar, ale Ukraina temu zaprzeczyła.

Bitwa o miasto, niedaleko miasta Pakhmut w obwodzie donieckim, została przedstawiona przez Moskwę jako klucz do zdobycia całego ukraińskiego regionu Donbasu, gdzie wspierani przez Rosję separatyści walczyli z siłami ukraińskimi przez prawie dziewięć lat i zajęli część terytorium przed Rosja na pełną skalę. Najechać.

Prezydent Rosji Władimir Putin jako uzasadnienie inwazji podał bezpieczeństwo Rosjan mieszkających w Doniecku i sąsiednim obwodzie ługańskim, które razem tworzą Donbas. Pod koniec września Putin nielegalnie zaanektował ukraińskie prowincje i dwie inne prowincje.

Wycofanie sił ukraińskich z Solidaru zbliżyło siły rosyjskie o krok do Bachmuta, ale analitycy wojskowi twierdzą, że zdobycie miasta jest bardziej symboliczne niż strategiczne. Walki na wschodzie Ukrainy Przeważnie stoi w miejscu od miesięcy.

Ukraińskie wojsko powiedziało, że zaciekła obrona Solidaru i Bachmuta pomogła powstrzymać siły rosyjskie.

Wiele sił rosyjskich wokół Solidaru należy do Grupy Wagnera, prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej, a walki podobno były krwawe.

Od czasu inwazji na Ukrainę priorytetem dla Moskwy było przejęcie pełnej kontroli nad Donbasem, gdzie od 2014 r. wspiera separatystyczne powstanie. Rosja kontroluje większość Ługańska, ale około połowa Doniecka pozostaje pod kontrolą ukraińską.

READ  Większość Amerykanów nie jest pewna, jak chiński Xi poradzi sobie ze sprawami światowymi

Gubernator Doniecka Pawło Kirilenko powiedział w telewizji państwowej: „Rosja nie ogranicza swojej aktywności bojowej w Donbasie, pozostawiając spaloną pustynię, na której armii rosyjskiej udaje się posuwać naprzód”.

Kontrola Solidaru prawdopodobnie pozwoliłaby siłom rosyjskim odciąć linie zaopatrzenia sił ukraińskich pod Bachmutem, chociaż siła nowych pozycji obronnych Ukrainy była nieznana.

Institute for the Study of War, waszyngtoński think tank, powiedział na początku tego miesiąca, że ​​upadek Solidaru nie będzie stanowił „operacyjnego znaczącego wydarzenia i jest mało prawdopodobne, aby zwiastował rychłe rosyjskie okrążenie Bachmuta”.

Instytut stwierdził, że rosyjskie media „przeceniły znaczenie Solidaru”, małej osady. Argumentowała też, że długa i ciężka walka przyczyniła się do wyczerpania sił rosyjskich.

Być może najbardziej niepokojące dla Moskwy jest to, że zachodnia pomoc wojskowa dla Ukrainy jest teraz zwiększana poprzez dostawy czołgów.

W innych miejscach siły rosyjskie nadal bombardowały ukraińskie regionyZwłaszcza na południu i wschodzie.

Gubernator prowincji Pawło Kirilenko powiedział we wtorek, że rosyjskie naloty raniły 10 cywilów we wschodniej prowincji Donieck.

Dodał, że pięciu zostało rannych, gdy rosyjskie pociski trafiły w kompleksy mieszkalne.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od wtorku rano do środy rano siły rosyjskie przeprowadziły cztery naloty rakietowe, 26 nalotów i ponad 100 ataków z użyciem systemów rakietowych.

Oprócz Doniecka rosyjskie ataki uderzyły w osady na północnym wschodzie kraju, w Charkowie i Sumach, na północ od Czernihowa, dalekowschodnim Ługańsku, południowo-wschodnim Zaporożu i południowych prowincjach Chersoniu.

Dwie osoby zginęły, a trzy inne zostały ranne w środę w rosyjskim zamachu bombowym na sklep spożywczy w mieście Presław w obwodzie chersońskim – poinformowało w internecie oświadczenie rządu regionalnego.

W oświadczeniu stwierdzono, że rosyjskie bombardowania obejmowały we wtorek 12 ataków na stolicę regionu, zwaną także Chersoniu, i uszkodziły szpital położniczy, szkołę, przychodnię, budynki portowe i budynki mieszkalne.

READ  Stany Zjednoczone i Papua-Nowa Gwinea podpisują pakt obronny, a Modi obiecuje wsparcie dla wysp Pacyfiku

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskiktóry był zawodowym komikiem i aktorem przed wyborem w 2019 roku i stał się uznanym na arenie międzynarodowej przywódcą wojennymW środę skończył 45 lat w ciągu 11 miesięcy od inwazji Rosji na jego kraj.

Jego żona, pierwsza dama Olena Zełenska, powiedziała, że ​​chociaż jest tą samą osobą, którą poznała w wieku 17 lat, „coś się zmieniło: teraz uśmiechasz się o wiele mniej”.

„Chciałabym, żebyś miał więcej powodów do uśmiechu. I wiesz, czego to wymaga. Wszyscy mamy” – napisała na Twitterze.

___

Śledź relację AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine