6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dlaczego irańskie kobiety obcinają włosy?

Dlaczego irańskie kobiety obcinają włosy?

Od redakcji: Wersja tej historii pojawiła się po raz pierwszy w kronice CNN mniej więcej w tym samym czasie na Bliskim Wschodzie, trzy razy w tygodniu przegląd najważniejszych wiadomości w regionie. Rejestracja tutaj.


Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
CNN

Irańczyk płacze, gdy klęczy przy trumnie swojego zmarłego brata obciąć jej włosy nożyczkami. Jej krewni płaczą o sprawiedliwość, gdy rzuca sznurki na trumnę.

Opłakiwali 36-letniego Javada Heydari, który został śmiertelnie postrzelony w zeszłym tygodniu podczas jednego z antyrządowych protestów, które przetoczyły się przez Iran.

Obrazy takie jak te skłoniły kobiety na całym świecie do przyłączenia się do irańskich kobiet protestujących przeciwko śmierci Iranu 22-letni Mahsa Amini. Zmarła w szpitalu 16 września, trzy dni po wywiezieniu z ulic Teheranu policja moralności Zabrano go do „centrum reedukacji”, aby skromnie pobierał lekcje.

Z Bliskiego Wschodu, Europy i w całych Stanach ZjednoczonychNa wiecach i demonstracjach kobiety na całym świecie solidaryzowały się z trudną sytuacją irańskich kobiet. Niektórzy również obcinają lub golą włosy w miejscach publicznych lub podczas filmowania.

Teraz w ich dwunastym dniu, wymiecione protesty Ponad 40 irańskich miast, w tym stolica Teheran. Według państwowych mediów irańskie siły bezpieczeństwa rozprawiły się z protestującymi, setki aresztowano, a co najmniej 41 zabito. Niektóre organizacje praw człowieka podają liczbę ofiar śmiertelnych aż do 76. CNN nie może niezależnie zweryfikować tych liczb.

Dlaczego kobiety obcinają włosy?

Dla wielu Irańczyków strzyżenie włosów jest oznaką piękna Postanowiłem się ukryć W Republice Islamskiej – to wpływowa forma protestu.

„Chcemy im pokazać, że nie dbamy o ich standardy, ich definicję piękna ani to, jak według nich powinniśmy wyglądać” – powiedziała 36-letnia Faiza Afshan, irański inżynier chemik mieszkający w Bolonii we Włoszech. która została sfotografowana goląc włosy. „Ma pokazać, że jesteśmy źli”.

Afshan przypisuje praktykę strzyżenia włosów historycznym praktykom kulturowym. „W naszej literaturze fryzura jest symbolem żałoby, a czasem symbolem protestu” – powiedziała CNN. „Jeśli zdołamy obciąć włosy, żeby pokazać, że jesteśmy wściekli… to zrobimy”.

Ta praktyka została przytoczona w Shahnameh, 1000-letniej perskiej epopei i kulturowym filarze w Iranie, napisanej przez Ferdowsiego. Składający się z blisko 60 000 wersetów wiersz opowiada historie królów perskich i jest jednym z najważniejszych dzieł literackich w języku perskim. W więcej niż jednym przypadku dzięki epickiej akcji włosy są wyrywane w żałobie.

READ  Wordle 380 Jul 4 Codzienne porady: Nie możesz dzisiaj rozwiązać Wordle? TRZY WSKAZÓWKI, KTÓRE POMOGĄ ZNALEŹĆ ODPOWIEDŹ | Gry | zabawa

„Kobiety obcinające włosy to starożytna perska tradycja… kiedy gniew jest silniejszy niż moc ciemiężcy” ćwierkanie Pochodząca z Walii pisarka i tłumaczka Shara Atashi. „Nadeszła chwila, na którą czekaliśmy. Politykę napędza poezja”.

W Shahnameh, po tym, jak bohater Siavas został zabity, jego żona Varangis i towarzyszące jej dziewczyny obcięły włosy w proteście przeciwko niesprawiedliwości, powiedział Atashi w rozmowie z CNN.

Postacie przedstawione w wierszu są „używane na co dzień jako symbole i archetypy”, powiedziała, dodając, że wiersz pomógł ukształtować tożsamość irańską, afgańską i tadżycką w ciągu tysiąclecia.

„Ale są też fryzury w poezji Hafeza i Khaqaniego, zawsze o żałobie i protestach przeciwko niesprawiedliwości” – powiedziała, odnosząc się do innych poetów perskich.

Ta praktyka jest również powszechna w innych starożytnych kulturach. Epos o Gilgameszu, liczący 3500 lat wiersz ze starożytnej Mezopotamii (dzisiejszy Irak), obejmuje tematy żalu i rozpaczy, z obcinanymi lub wyrywanymi włosami, by wyrazić udrękę. Wiersz jest uważany za jeden z najstarszych dzieł literackich na świecie i podobno wywarł wpływ na sąsiednie kultury.

Shima Babaei, irańska aktywistka mieszkająca w Belgii, która powiedziała, że ​​została aresztowana przez znaną irańską policję moralną w 2018 roku za publiczne zdjęcie jej hidżabu jako dowód protestu, powiedziała CNN, że fryzura ma „historyczne znaczenie” dla Irańczyków. Powiedziała, że ​​kobiety, które tracą najbliższego krewnego, mogą czasem obciąć włosy na znak żałoby i gniewu.

– Dla nas Mahsa była naszą siostrą – powiedziała. „A więc w ten sposób protestujemy”.

Atashi powiedział, że strzyżenie „sam w sobie jest ceremonią żałobną, mającą na celu ujawnienie głębi cierpienia po stracie ukochanej osoby”. Dodaje, że w dzisiejszym kontekście jest to znak „protestowania przeciwko zabijaniu naszych ludzi”.

Król saudyjski mianuje Mohammeda bin Salmana premierem

Saudyjski król Salman bin Abdulaziz mianował swojego syna, następcę tronu Mohammeda bin Salmana (znanego jako MBS) premierem królestwa, a swojego drugiego syna, księcia Khalida, ministrem obrony, jak donoszą saudyjskie media.

  • tło: Książę koronny został awansowany z ministra obrony i przez kilka lat był de facto władcą Arabii Saudyjskiej. Khaled wcześniej pełnił funkcję wiceministra obrony. Oficjalna saudyjska agencja prasowa poinformowała, że ​​Mohammed bin Salman powiedział, że królestwo zwiększyło swoją samowystarczalność w przemyśle wojskowym do 15% z 2% i planuje osiągnąć 50% pod rządami nowo mianowanego ministra obrony. Dekret pokazał, że król Salman będzie nadal przewodniczył posiedzeniom gabinetu, w którym uczestniczy.
  • dlaczego to ma znaczenieMohammed bin Salman radykalnie zmienił Arabię ​​Saudyjską, odkąd doszedł do władzy w 2017 r., inicjując wysiłki na rzecz dywersyfikacji gospodarki z dala od jej zależności od ropy naftowej, umożliwiając kobietom prowadzenie i ograniczanie władzy duchowieństwa. Ale jego reformy przyszły wraz ze stłumieniem sprzeciwu, z uwięzieniem działaczy, członków rodziny królewskiej, obrońców praw kobiet i biznesmenów.
READ  Stany Zjednoczone oceniają, że Putin może zwiększyć starania o ingerencję w wybory w USA

Turcja wzywa niemieckiego wysłannika po tym, jak polityk porównuje Erdogana do „szczura ściekowego”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji wezwało ambasadora Niemiec w Ankarze we wtorek, by zaprotestować przeciwko oświadczeniom wysokiego rangą niemieckiego polityka, który porównał prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana do „małego szczura kanalizacyjnego”, donosi Reuters. „Z całą mocą potępiamy obraźliwe wypowiedzi Wolfganga Kubiki, wiceprzewodniczącego niemieckiego parlamentu federalnego, dotyczące naszego prezydenta w przemówieniu podczas kampanii wyborczej Dolnej Saksonii” – powiedział w oświadczeniu rzecznik tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych Tanju Bilgic. .

  • tłoKubiki potwierdził Reuterowi, że wygłosił komentarz podczas wiecu przed kampanią, próbując zwrócić uwagę na rosnącą liczbę nielegalnych imigrantów przemieszczających się z Turcji tzw. szlakiem bałkańskim w kierunku Niemiec. – Szczur ściekowy to małe i łagodne stworzenie, ale jednocześnie sprytne i przebiegłe, które pojawia się także w bajkach dla dzieci – powiedział Kubiki, podając za przykład popularny film animowany „Ratatouille”.
  • dlaczego to ma znaczenieTurcja jest kandydatem do członkostwa w UE, ale negocjacje od dawna utknęły w wyniku sporów dotyczących wielu kwestii, w tym historii Ankary w zakresie praw człowieka, imigracji i geopolityki. Obrażanie prezydenta jest przestępstwem w Turcji, gdzie Erdogan i jego partia rządząca sprawują władzę od dwóch dekad.

Co najmniej 4 Palestyńczyków zginęło, a dziesiątki zostało rannych w jednym z najbardziej śmiertelnych nalotów izraelskich na Zachodni Brzeg w tym roku

przynajmniej Czterech palestyńskich mężczyzn Palestyńscy urzędnicy powiedzieli, że izraelski nalot wojskowy na Jenin w środę rano zranił 50 innych, co czyni go jednym z najcięższych nalotów izraelskich na okupowanym Zachodnim Brzegu w tym roku, który już widział ponad 100 Palestyńczyków zabitych przez izraelskich żołnierzy. Izraelskie wojsko poinformowało, że nalot był powiązany z kwietniowym atakiem w Tel Awiwie, w którym zginęły trzy osoby, i że podejrzani odpowiedzieli materiałami wybuchowymi i ostrzałem w środę.

READ  Rosja i Ukraina na żywo aktualizacje i najnowsze wiadomości

  • tło: Od miesięcy Izrael napada na miasta na Zachodnim Brzegu, ze szczególnym naciskiem na Jenin i Nablus, mówiąc, że atakuje bojowników i ich magazyny broni, zanim będą mieli szansę przedostać się do Izraela i przeprowadzić ataki. Operacja, nazwana przez izraelskie wojsko „przełamywaniem fali”, rozpoczęła się po serii ataków na Izraelczyków. Co najmniej 20 Izraelczyków i obcokrajowców zginęło w tym roku w atakach wymierzonych w cywilów i żołnierzy w Izraelu i na Zachodnim Brzegu.
  • dlaczego to ma znaczenie: To już najbardziej śmiertelny rok dla Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu od 2015 roku, według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia. Ponad 35 zmarłych było w Jenin. Izrael twierdzi, że większość zabitych starła się brutalnie z żołnierzami podczas operacji wojskowych, ale według organizacji praw człowieka, w tym B’Tselem, zginęło również dziesiątki nieuzbrojonych cywilów.

Mehmet Semih Oğerlu/Agencja Anadolu/Getty Images

Henna, czerwonawo-brązowy barwnik popularny w sztuce ciała w wielu częściach Bliskiego Wschodu, może być na dobrej drodze do wpisania się na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W procesie nominacji przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Ligę Arabską henna od dawna jest częścią dziedzictwa i tożsamości na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Azji Południowej.

Barwnik tymczasowy sięga tysięcy lat i jest używany do tworzenia skomplikowanych projektów głównie na własną rękę, często na festiwale i ceremonie religijne.

Przedstawiciele 16 krajów arabskich spotkali się w tym miesiącu, aby omówić nominację, według rządowego biura medialnego w Abu Zabi, podkreślając, że henna odgrywa ważną rolę w kulturze i tożsamości Arabów i Zatoki Perskiej.

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO obejmuje zarówno tradycje odziedziczone, jak i nowoczesne, i ma na celu promowanie praktyk, które przyczyniają się do „spójności społecznej” i zachęcają do wspólnego poczucia tożsamości.

Lista obejmuje takie praktyki jak sokolnictwo, joga i kaligrafia.

Ze scenariuszem Nadine Ibrahim

Odwiedzający oglądają artefakty wystawione w Muzeum Egipskim, gdy egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności obchodzi we wtorek w Kairze Światowy Dzień Turystyki.