16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Taraneh Alidouosti: irańska aktorka publikuje zdjęcie bez hidżabu na poparcie protestów antyrządowych

Taraneh Alidouosti: irańska aktorka publikuje zdjęcie bez hidżabu na poparcie protestów antyrządowychCNN

Wybitna irańska aktorka Taraneh Alidouosti opublikowała swoje zdjęcie na Instagramie bez obowiązkowego hidżabu, aby pokazać swoje wsparcie. Trwające protesty antyrządowe Który został uruchomiony w Iranie prawie dwa miesiące temu.

Na zdjęciu Alidouosti trzyma transparent z napisem „Kobiety, życie, wolność” w języku kurdyjskim, co jest powszechnym hasłem używanym w demonstracjach prowadzonych głównie przez kobiety.

„Twoja niedawna nieobecność, migracja ptaków śpiewających, nie jest końcem tego buntu” – napisała Alidoosty w swoim poście na Instagramie.

Aktor, który zagrał w nagrodzonym Oscarem filmie The Salesman, udostępnił kilka krytycznych wobec reżimu postów w mediach społecznościowych i był publicznym zwolennikiem demonstracji. Znana jest również jako obrończyni praw kobiet w Iran.

Wcześniej w tym tygodniu Alidoosty obiecała w innym poście na Instagramie, że zostanie w swojej ojczyźnie, mówiąc: „To ja zostanę i wcale nie planuję wyjeżdżać”.

„Stanę z rodzinami więźniów i zmarłych i domagam się ich praw” – mówi Alidouosti. Udostępnij na Instagramie.

„Będę walczył o mój dom. Zapłacę każdą cenę, aby zapłacić za moje prawo”.

Alidouosti jest jedną z kilku irańskich aktorek, które zdjęły obowiązkowe chusty Protestowanie religijnego establishmentu.

W środę irańscy aktorzy Donia Madani i Khazar Masoumi zamieścili ich zdjęcia na Instagramie bez chust.

Republika Islamska stoi w obliczu jednego z największych i bezprecedensowych przejawów sprzeciwu Śmierć Mahsy Amini22-letnia irańsko-kurdyjska kobieta, która została zatrzymana przez policję moralności za rzekome niewłaściwe noszenie chusty na głowie.

Od jej śmierci 16 września protestujący w całym Iranie zebrali wiele skarg na reżim. Tymczasem władze irańskie intensyfikują starania o zakończenie powstania.

Według Agencji Informacyjnej Iranu Islamskiej Republiki, w prowincji Teheran oskarżono około 1000 osób za rzekomy udział w protestach.

Łącznie w całym kraju aresztowano do 14 000 osób, w tym dziennikarzy, aktywistów, prawników i nauczycieli. Wśród nich jest irański dysydent raper Tomaj Salhiktóremu postawiono zarzuty popełnienia przestępstwa karanego śmiercią, według irańskich mediów państwowych.

READ  Szef Muzeum Brytyjskiego szacuje, że skradziono 2000 artefaktów – DW – 26.08.2023

Javid Rehman, specjalny sprawozdawca ds. sytuacji praw człowieka w Islamskiej Republice Iranu, powiedział, że „nieustanne gwałtowne reakcje sił bezpieczeństwa” doprowadziły do ​​śmierci co najmniej 277 osób. w tytule do Rady Bezpieczeństwa ONZ w środę, liczba poparta raportami organizacji praw człowieka.