29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kraje G7 ogłosiły zakaz złota w Rosji, gdy szczyt rozpoczął się w świetle wojny

Kraje G7 ogłosiły zakaz złota w Rosji, gdy szczyt rozpoczął się w świetle wojny

  • Zakaz dotyczący złota ma na celu „maszynę wojenną Putina”, mówi brytyjski premier
  • Dyskutowany jest również pułap cen importowanej ropy, mówi niemieckie źródło
  • G7 ma również na celu walkę z rosnącymi cenami energii

Schloss Elmau, Niemcy (Reuters) – Członkowie Grupy Siedmiu bogatych narodów w niedzielę ogłosili zakaz importu rosyjskiego złota, gdy szczyt G7 rozpoczął się w Alpach Bawarskich podczas wojny na Ukrainie i jej konsekwencji, od niedoborów energii po kryzys żywnościowy .

Posunięcie Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Kanady jest częścią starań o zaostrzenie sankcji wobec Moskwy i odcięcie jej środków finansowania inwazji na Ukrainę po ponad czterech miesiącach konfliktu, który prezydent Rosji Władimir Putin nazwał specjalnym wojskiem. operacja. .

„Środki, które ogłosiliśmy dzisiaj, uderzą bezpośrednio w rosyjskiego oligarchę i uderzą w serce machiny wojennej Putina” – powiedział w oświadczeniu brytyjski premier Boris Johnson.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Musimy zagłodzić finansowanie reżimu Putina. Wielka Brytania i nasi sojusznicy właśnie to robią”.

Wysoki rangą przedstawiciel administracji USA powiedział, że G7 ogłosi we wtorek formalne ogłoszenie w sprawie zakazu importu złota. Czytaj więcej

„Jest to główny eksport i główne źródło dochodów Rosji pod względem jej zdolności do angażowania się w globalny system finansowy” – powiedział amerykański urzędnik.

Brytyjski rząd powiedział, że eksport złota z Rosji był w zeszłym roku wart 12,6 miliarda funtów (15,45 miliarda dolarów) i że bogaci Rosjanie kupują złoto w celu zmniejszenia finansowego wpływu zachodnich sankcji.

Niemieckie źródło rządowe powiedziało, że oprócz zakazu importu złota, przywódcy G7 prowadzili „naprawdę konstruktywne” rozmowy na temat ustalenia możliwego pułapu cenowego dla rosyjskiego importu ropy. Czytaj więcej

wiadomość jednostkowa

Trzydniowy szczyt odbywa się w znacznie ciemniejszym tle niż w zeszłym roku, kiedy przywódcy brytyjscy, kanadyjscy, francuscy, niemieccy, włoscy, japońscy i amerykańscy spotkali się po raz pierwszy od wybuchu pandemii COVID-19.

READ  Atak na pociąg w Nigerii: ocalały z zasadzki na pociąg przez uzbrojony gang ujawnia przerażające szczegóły

Gwałtownie rosnące światowe ceny energii i żywności szkodzą wzrostowi gospodarczemu w następstwie konfliktu na Ukrainie, a ONZ ostrzega przed „bezprecedensowym światowym kryzysem głodowym”. Czytaj więcej

Zmiany klimatyczne, coraz bardziej asertywne Chiny i wzrost autorytaryzmu również mają być na porządku dziennym.

Oczekuje się, że przywódcy G7 będą wykazywać jednolity front we wspieraniu Ukrainy tak długo, jak to konieczne i wzmagać presję na Kreml, choć będą chcieli uniknąć sankcji, które mogłyby wywołać inflację i zaostrzyć kryzys kosztów utrzymania dotykający ich obywateli .

„Głównym przesłaniem G7 będzie jedność i koordynacja działań” – powiedział urzędnik UE.

Oczekuje się również, że przywódcy G7 omówią możliwości rozwiązania problemu rosnących cen energii i zastąpienia importu rosyjskiej ropy i gazu.

Szczyt jest także okazją dla kanclerza Niemiec Olafa Schulza do bardziej asertywnego przywództwa w sprawie kryzysu na Ukrainie.

Schultz obiecał zrewolucjonizować niemiecką politykę zagraniczną i obronną po rosyjskiej inwazji w lutym, obiecując wzmocnienie armii i wysłanie broni na Ukrainę. Ale jego krytycy oskarżyli go o zwlekanie i wysyłanie mieszanych wiadomości.

globalni partnerzy

W tym roku Schulz zaprosił na szczyt Senegal, Argentynę, Indonezję, Indie i RPA jako kraje partnerskie.

„Szczyt powinien wysłać nie tylko sygnał, że NATO i G7 są bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek, ale także, że demokracje świata stoją razem przeciwko imperializmowi Putina, tak jak robią to w walce z głodem i biedą” – powiedział Schulz Niemcom. . Parlament w tym tygodniu.

READ  W Moskwie umiera dowódca armii rosyjskiej, odwołany z powodu niepowodzeń wojny na Ukrainie

Wiele krajów południowych jest zaniepokojonych dodatkowymi szkodami wynikającymi z zachodnich sankcji.

Urzędnik UE powiedział, że kraje G7 przekonają kraje partnerskie, że podwyżki cen żywności, które dotknęły, były wynikiem działań Rosji i że nie ma sankcji wymierzonych w żywność. Błędem było również myślenie o wojnie na Ukrainie jako o sprawie wewnętrznej.

„To coś więcej” – powiedział urzędnik – „kwestionuje porządek i porządek po II wojnie światowej”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Sarah Marsh, Andrei Shalal, Philipa Blinkensopa i Williama Schomberga.

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.