29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biden: G7 zakazuje importu rosyjskiego złota, by wywierać presję na Putina na Ukrainę

Biden: G7 zakazuje importu rosyjskiego złota, by wywierać presję na Putina na Ukrainę

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Telewizja, Austria – prezydent Biden i kilku jego odpowiedników z G7 ogłosili w niedzielę zakaz importu rosyjskiego złota – i wydaje się, że zmierza on w kierunku konsensusu w sprawie ograniczenia ceny rosyjskiego gazu.Dalsze odizolowanie kraju od rynków finansowych i ukaranie prezydenta Władimira Putina za jego inwazję na Ukrainę.

Zakaz importu złota, który może skutkować karą w wysokości dziesiątek miliardów dolarów, wydaje się być nową główną sankcją gospodarczą wymierzoną w Rosję w celu wyjścia ze szczytu. Urzędnicy administracji odmówili komentarza, czy zostaną podjęte dalsze kroki karne.

„Stany Zjednoczone nałożyły na Putina bezprecedensowe koszty, aby odmówić mu dochodów, których potrzebuje do sfinansowania wojny z Ukrainą” – powiedział Biden. ćwierkanie W niedzielę rano, zauważając, że złoto jest „głównym towarem eksportowym, który generuje dziesiątki miliardów dolarów dla Rosji”.

Biden i inni przywódcy krajów uprzemysłowionych rozpoczęli swoje spotkania w południowych Niemczech w niedzielę na szczyt, który zdominują debaty o skutkach wojny na Ukrainie.

Biden, który przybył późno w sobotę wieczorem, uczestniczył we mszy z kapelanem armii amerykańskiej, po czym rozpoczął dzień od spotkania jeden na jednego z kanclerzem Niemiec Olafem Schulzem w celu omówienia wojny.

Dwóch liderów odbyło krótką rozmowę, w której Biden, którego Alpy były zacienione, zażartował, że często jeździł na nartach, ale nie robił tego od jakiegoś czasu. – Jest piękny – powiedział.

Rozmowa stała się bardziej poważna, ponieważ Biden podziękował Schulzowi za determinację i zdolność Niemiec do utrzymania jedności sojuszu. „Musimy trzymać się razem. Ponieważ Putin od początku liczył, że NATO i G7 jakoś się rozpadną” – powiedział Biden. „Ale nie zrobiliśmy tego i nie będziemy”.

Po południu przywódcy szczytu ogłosili nowy globalny program inwestycji w infrastrukturę, którego celem jest zmobilizowanie 600 miliardów dolarów w publicznych i prywatnych inwestycjach do 2027 roku. Wydatki – przy zadeklarowanych przez Stany Zjednoczone 200 miliardach dolarów – mają na celu poprawę zdrowia, komunikacji i infrastruktury energetycznej w kraje o niskich i średnich dochodach. Jego celem jest przeciwdziałanie ambitnym wydatkom na całym świecie przez Chiny, które zainwestowały znaczne środki w Afryce i Azji poprzez swoją Inicjatywę Pasa i Szlaku.

READ  Węgierski Orbán skazany za uwagi „rasy mieszanej”

„Nasze narody i nasz świat znajdują się w prawdziwym punkcie zwrotnym w historii” – powiedział Biden.

Niektóre z początkowych planów podkreślonych przez urzędników administracji Bidena obejmują projekt o wartości 2 miliardów dolarów, mający na celu opracowanie projektu paneli słonecznych w południowej Angoli; budowa kabli komunikacyjnych, które połączyłyby Singapur z Francją przez Egipt i Rogu Afryki, poszerzając dostęp do szybkiego Internetu; oraz budowa dużego zakładu produkcji wielu szczepionek w Senegalu.

Dzień zawierał również wskazówki dotyczące rozłamów między niektórymi z czołowych przywódców, w tym prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Downing Street powiedział w oświadczeniu, że Johnson „podkreślał” Macrona Że „brak próby osiedlenia się” [Ukraine] Konflikt teraz doprowadzi tylko do trwałej niestabilności i da Putinowi licencję na manipulowanie zarówno suwerennymi państwami, jak i rynkami międzynarodowymi na zawsze”.

Komentarze wydawały się być krytyką wypowiedzi Macrona z połowy czerwca, że ​​prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego urzędnicy będą musieli w pewnym momencie negocjować z Rosją. Zanim Macron, Schulze i inni europejscy przywódcy udali się do ukraińskiej stolicy, Kijowa, te komentarze wzbudziły wśród ukraińskich urzędników obawy, że Francja i Niemcy mogą naciskać na rozmowy z Rosją, gdy wojenne żniwo gospodarcze będzie rosło.

Raport mówi, że Rosja zarobiła prawie 100 miliardów dolarów na eksporcie paliw w ciągu pierwszych 100 dni wojny

Francuscy urzędnicy odrzucili te obawy i jasno dali do zrozumienia, że ​​to do Ukrainy należy decyzja, kiedy rozmowy się odbędą. Rzecznik francuskiej prezydencji powiedział w niedzielę, że Macron i Johnson „odbyli dyskusję na temat Ukrainy, w której prezydent zdecydowanie potwierdził zamiar poparcia Ukrainy”.

Francja dostarczyła Ukrainie lub obiecała prawie jedną czwartą swoich obecnych zapasów systemów uzbrojenia artyleryjskiego Cezara na Ukrainę, a mniejsza zależność tego kraju od rosyjskich paliw kopalnych pozwoliła Francji stać się wczesnym mistrzem embarga Unii Europejskiej na rosyjską ropę.

READ  Finlandia i Szwecja mogą wkrótce dołączyć do NATO, zachęcone wojną rosyjską na Ukrainie

Ale Macron i Schulz rozmawiali z Putinem kilka razy telefonicznie od czasu inwazji, co wywołało krytykę, zwłaszcza w Europie Wschodniej.

Stany Zjednoczone naciskają na porozumienie w sprawie ograniczenia cen importu rosyjskiej ropy, aby zaszkodzić zdolności Moskwy do finansowania wojny. Przywódcy G7 zmierzają w kierunku ustalenia limitu cenowego, według osoby zaznajomionej z niedzielnymi dyskusjami, która wypowiadała się pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia prywatnych rozmów.

Celem jest ograniczenie kwoty, jaką kraje płacą za rosyjską ropę, mając nadzieję, że zaszkodzi zdolności Moskwy do finansowania wojny, jednocześnie próbując ograniczyć inflację na pompie paliwowej. Wysokie ceny ropy ograniczyły wysiłki krajów na dywersyfikację z rosyjskiej energii, ponieważ Moskwa dostaje więcej pieniędzy za mniej.

Aby zmotywować inne kraje do zaangażowania się, przywódcy dyskutowali o sposobach utrudnienia zabezpieczenia lub wysyłki rosyjskiej ropy, która nie spełnia pułapu cenowego.

Podczas niedzielnego spotkania Macron podkreślił, że limit cenowy powinien obejmować również gaz. Pułapy cenowe rosyjskiego gazu ziemnego płynącego rurociągami do Europy są łatwiejsze do wyegzekwowania, ponieważ infrastruktura uniemożliwia jego sprzedaż gdzie indziej.

Schulz ostrzegł, że ograniczenie cen ropy byłoby korzystne tylko wtedy, gdyby wszyscy kupujący byli na pokładzie. „Pytania, które należy rozwiązać, nie są trywialne” – powiedział niemiecki urzędnik. „Ale jesteśmy na dobrej drodze do zawarcia umowy”.

Premier Włoch Mario Draghi wyraził obawy dotyczące potencjalnych politycznych konsekwencji podwyżki cen. „Kryzys energetyczny nie powinien wywołać odrodzenia populizmu” – powiedział, zgodnie ze szczegółami dyskusji.

„Ustanowienie pułapu cen importowanych paliw kopalnych z Rosji ma cel geopolityczny, a także gospodarczy i społeczny” – powiedział Draghi. Musimy obciąć nasze finansowanie dla Rosji. Musimy wyeliminować jedną z głównych przyczyn inflacji”.

Biden dąży do ogromnego zwiększenia pomocy dla Ukrainy

Podczas briefingu z dziennikarzami przed szczytem urzędnicy administracji określili zakaz importu złota jako ważny dowód na to, że największe światowe gospodarki są gotowe nadal karać Rosję, jednego z największych światowych eksporterów złota. Oficjalne ogłoszenie nastąpi we wtorek, według urzędników administracji, a Departament Skarbu USA podejmie oficjalną decyzję o zakazie importu złota.

READ  Ukraińscy szpiedzy obserwowali pijanych żołnierzy w Rosji przed inwazją: raport

„Stany Zjednoczone zmobilizowały świat do nałożenia dużych i szybkich kosztów ekonomicznych, aby pozbawić Putina dochodów, których potrzebuje do sfinansowania swojej wojny”, powiedział jeden z urzędników, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości zgodnie z podstawowymi zasadami briefingu.

Urzędnik zasugerował dodatkowe kroki, które można podjąć w celu dalszego odizolowania Rosji, ale wskazał, że będą one miały miejsce w nadchodzących tygodniach, a nie od razu w ramach szczytu.

„To duży eksport, główne źródło dochodów i główna alternatywa dla Rosji pod względem jej zdolności do zawierania transakcji w globalnym systemie finansowym” – powiedział urzędnik. „Podjęcie tego kroku zmniejsza tę zdolność i ponownie jest nieustanną ilustracją rodzajów kroków, jakie G7 może wspólnie podjąć, aby dalej izolować i izolować Rosję od światowej gospodarki”.

Urzędnik powiedział, że jednym z celów Stanów Zjednoczonych i ich międzynarodowych partnerów jest uniemożliwienie Rosji, która znalazła sposoby na obejście wcześniejszych sankcji, ominięcia zakazu importu. Urzędnicy administracji twierdzą, że fakt, że szli w kierunku zakazu importu złota, był skutecznym sygnałem, że inne sposoby dostępu Rosji do globalnych rynków finansowych zostały odcięte.

Na przykład rosyjska oligarchia starała się kupować złoto jako sposób na uniknięcie finansowych skutków zachodnich sankcji, a przywódcy Grupy Siedmiu głównych krajów uprzemysłowionych mają nadzieję, że wyśle ​​to kolejny sygnał do czołowych sojuszników Putina.

„Środki, które ogłosiliśmy dzisiaj, uderzą bezpośrednio w rosyjskich oligarchów i uderzą w serce machiny wojennej Putina”, powiedział Johnson, ogłaszając zakaz importu złota.

„Musimy zagłodzić reżim Putina w zakresie finansowania” – dodał. „Wielka Brytania i nasi sojusznicy właśnie to robią”.

Ashley Parker z Telfs i Annabelle Timsit w Londynie przyczyniły się do powstania tego raportu.