30 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Aktualizacje wojny rosyjsko-ukraińskiej na żywo: wiadomości NATO, Putin i najnowsze

Aktualizacje wojny rosyjsko-ukraińskiej na żywo: wiadomości NATO, Putin i najnowsze

przypisane mu…Str/EPA, przez Shutterstock

Organizacja Narodów Zjednoczonych koordynuje rozmowy między Ukrainą, Rosją i Turcją w nadziei na uzyskanie gwarancji bezpieczeństwa, które umożliwią Ukrainie eksport zboża i pomogą złagodzić globalny kryzys żywnościowy zaostrzony przez wojnę.

Jednak negocjator ukraińskiego rządu wyraził sceptycyzm w niedawnym wywiadzie dla New York Times, że Rosja dotrzyma wszelkich gwarancji, jeśli Kijów nie będzie miał siły militarnej, by ją egzekwować.

Ukraiński negocjator Rustam Omirow powiedział The Times, że kraj przygotowuje się do rozmów w Stambule w celu omówienia sposobu zakończenia przez Rosję faktycznej blokady czarnomorskiego portu w Odessie, aby umożliwić wysłanie 20 milionów ton zboża na Ukrainę. w silosach magazynowych.

Stwierdził jednak, że tylko dostarczenie potężnej broni morskiej przez zachodnich sojuszników będzie skuteczną gwarancją bezpieczeństwa i oskarżył Rosję o dążenie do wykorzystania tej kwestii do wzmocnienia swojej pozycji na Morzu Czarnym.

„Jeśli otworzymy porty, oznacza to, że otworzy się dla nich północno-zachodnie Morze Czarne” – powiedział. Dodał, że nie można polegać na żadnym międzynarodowym sponsorze, „który gwarantuje nam”, jeśli Rosja zaatakuje ukraińskie statki.

– I oni to rozumieją – powiedział. „Dlatego wywierają presję na świat, aby naciskał na Ukrainę, by otworzyła porty”.

Przed wybuchem wojny Ukraina eksportowała około sześciu milionów ton metrycznych zboża miesięcznie, powiedziała Kate Newton, koordynator ds. kryzysowych Światowego Programu Żywnościowego ONZ na Ukrainie, na konferencji prasowej w Kijowie w czwartek. Powiedziała, że ​​kraj jest teraz w stanie eksportować tylko około 1 miliona ton metrycznych miesięcznie.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, eksportując ziarno ciężarówkami, koleją i rzeką” – powiedziała. Powiedziała jednak, że bez wykorzystania portów Morza Czarnego nie byłoby możliwe znaczne podniesienie poziomu eksportu.

READ  Jury Michael Sussman rozpoczyna obrady w sprawie fałszywych oskarżeń FBI

Siły rosyjskie zbombardowały również magazyny zboża i pola na całej Ukrainie. Kiedy Ukraina zaczęła wysyłać zboże z portu nad Dunajem, Rosjanie Bombardowanie głównego mostu Można tam dojechać ciężarówkami.

We wcześniejszych negocjacjach Moskwa domagała się prawa do „kontroli” wszystkich statków przewożących ukraińskie zboże, czego Kijów nie zaakceptuje.

przypisane mu…Agencja Doğukan Keskenkılik / Agencja Anadolu, via Getty Images

Ukraińskie wojsko poinformowało w czwartek, że wyrzuciło siły rosyjskie z Snake Island, strategicznie ważnej wyspy, której utrata może podważyć kontrolę Moskwy nad szlakami żeglugowymi na Morzu Czarnym. Ale de facto blokada Rosji nie uległa złagodzeniu.

Pan Omerov i minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba oskarżyli Rosję o rozpowszechnianie dezinformacji o tym, kto jest odpowiedzialny za blokadę. Omerow powiedział, że kwestia zboża, a nawet możliwość głodu, stały się częścią wojny informacyjnej Moskwy.

„Oni uzbrajają głód”, powiedział Omerov. „Zwracają się do krajów afrykańskich, mówiąc: 'Zawsze jesteśmy gotowi was wspierać, to Ukraińcy nie otwierają portów.’ Kraje afrykańskie są silnie uzależnione od zboża z Rosji i Ukrainy.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony określiło wycofanie się z Snake Island jako gest humanitarny i powtórzyło, że nie jest odpowiedzialne za kryzys żywnościowy. Ale w niedawnym wystąpieniu Margarita Simonyan, redaktor naczelna rzecznika Kremla RT, wydawała się sugerować, że kryzys może być polityczny na korzyść Moskwy.

„Słyszałam to wiele razy w Moskwie od wielu ludzi: 'Wszystko, na co mamy nadzieję, to głód’” – powiedziała 20 czerwca na petersburskim forum gospodarczym, dodając, że ludzie oczekują, że głód doprowadzi kraje do upadku i narzucenia sankcje na Rosję.

Kijów stara się przeciwdziałać tej narracji. W zeszłym tygodniu pan Kuleba przez godzinę rozmawiał z dziennikarzami z Afryki, podkreślając pilną potrzebę wznowienia eksportu przez Ukrainę.

READ  Dyplomaci wycofują się, gdy minister spraw zagranicznych Rosji przemawia do ONZ

„Jedynym krajem, który nie jest tutaj pod presją czasu, jest Rosja” – powiedział w wywiadzie. „Czas ucieka wszystkim innym, niezależnie od tego, czy jesteśmy dostawcami, krajami afrykańskimi i azjatyckimi jako odbiorcami, czy ONZ, której reputacja jest zagrożona”.