21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Japonia stawia swój system obrony przeciwrakietowej w stan gotowości, podczas gdy Korea Północna ostrzega przed wystrzeleniem satelity

Japonia stawia swój system obrony przeciwrakietowej w stan gotowości, podczas gdy Korea Północna ostrzega przed wystrzeleniem satelity

TOKYO/SEOUL (Reuters) – Japonia postawiła w poniedziałek w stan gotowości swoją obronę przeciwrakietową i ostrzegła, że ​​zestrzeli każdy pocisk zagrażający jej terytorium po tym, jak Korea Północna powiadomiła Japonię o wystrzeleniu satelity między 31 maja a 11 czerwca.

Korea Północna twierdzi, że ukończyła budowę pierwszego wojskowego satelity szpiegowskiego, a przywódca Kim Dzong Un zatwierdził ostatnie przygotowania do wystrzelenia.

Analitycy twierdzą, że satelita jest częścią programu technologii nadzoru, który obejmuje drony i ma na celu poprawę zdolności uzbrojonej w broń nuklearną Północy do atakowania celów w przypadku wojny.

„Podejmiemy destrukcyjne działania przeciwko pociskom balistycznym i innym pociskom, które potwierdzono, że wylądowały na naszym terytorium” – oświadczyło japońskie Ministerstwo Obrony.

Ministerstwo powiedziało, że użyje pocisku Standard-3 (SM-3) lub pocisku Patriot PAC-3 do zniszczenia pocisku północnokoreańskiego.

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział dziennikarzom, że wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną byłoby poważnym naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiających jej działalność nuklearną i rakietową.

„Zdecydowanie wzywamy Koreę Północną do powstrzymania się od wystrzelenia” – napisało jego biuro w poście na Twitterze, dodając, że będzie współpracować ze swoim sojusznikiem w USA, Koreą Południową i innymi krajami, i zrobi wszystko, co możliwe, aby zebrać i przeanalizować informacje z każdego startu. .

Korea Południowa dołączyła do Japonii, wzywając Koreę Północną do anulowania planowanego wystrzelenia satelity.

„Wzywamy Koreę Północną do natychmiastowego wycofania się z nielegalnego planu jej uruchomienia. Jeśli Korea Północna pójdzie naprzód, zapłaci cenę i ucierpi” – powiedział w oświadczeniu rzecznik południowokoreańskiego MSZ.

Izolowana Korea Północna przeprowadziła w ostatnich miesiącach serię wystrzeleń rakiet i testów broni, w tym nowego międzykontynentalnego pocisku balistycznego na paliwo stałe.

Północnokoreańska państwowa agencja informacyjna KCNA poinformowała, że ​​jej przywódca Kim przeprowadził w maju inspekcję wojskowego obiektu satelitarnego.

Korea Północna kilkakrotnie próbowała wystrzelić satelity „obserwujące Ziemię”, z których dwa zostały pomyślnie umieszczone na orbicie, ostatni w 2016 roku.

READ  Chiny gościły przywódcę Białorusi Łukaszenkę, podczas gdy USA ostrzegają przed pomaganiem Rosji w wojnie

W kwietniu Japonia wysłała na Morze Wschodniochińskie niszczyciel przewożący pociski przechwytujące SM-3, które mogą razić cele w kosmosie, a na Okinawę wysłano pociski naziemne PAC-3, przeznaczone do uderzania w głowice bliżej ziemi.

Rzecznik japońskiego Ministerstwa Obrony powiedział, że Japonia spodziewa się, że Korea Północna wystrzeli rakietę z jej satelitą nad południowo-zachodni łańcuch wysp, tak jak to zrobiła w 2016 roku.

„Rząd zdaje sobie sprawę, że istnieje możliwość, że satelita może przelecieć przez terytorium naszego kraju” – powiedział szef japońskiego gabinetu Hirokazu Matsuno na regularnej odprawie po tym, jak Korea Północna poinformowała japońską straż przybrzeżną o planowanym wystrzeleniu.

Media państwowe Korei Północnej skrytykowały plany jej wrogów, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii, dotyczące udostępniania danych w czasie rzeczywistym na temat ich wystrzeliwania rakiet, opisując te trzy kraje jako omawiające „okrutne środki” w celu zacieśnienia współpracy wojskowej.

(Raportowanie Hyunsoo Yima w Seulu, Nobuhiro Kubo, Elaine Lies, Satoshi Sugiyama i Tima Kelly’ego w Tokio; Dodatkowe raporty Jo Min Park w Seulu i Davida Dolana w Tokio; Redakcja: Robert Bircell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.