20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prezydent RP podpisuje „Ustawę Tuska” o nieuprawnionych wpływach Rosji

Prezydent RP podpisuje „Ustawę Tuska” o nieuprawnionych wpływach Rosji

WARSZAWA (Reuters) – Prezydent Polski zapowiedział w poniedziałek, że podpisze ustawę, która umożliwi komisji zbadanie, czy opozycyjna partia Platforma Obywatelska dopuściła do nadmiernego wpływania na kraj przez Rosję iw rezultacie jest zbyt zależna od swojego kraju. paliwa, gdy był u władzy.

Liberalna Partia Pracy, rządząca w latach 2007-2015, odrzuca zarzuty i twierdzi, że ustawa ma na celu zniszczenie poparcia dla jej przywódcy i byłego premiera Donalda Tuska przed wyborami zaplanowanymi na październik lub listopad.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że podpisze ustawę, bo uważa, że ​​„powinna ona wejść w życie”, ale zapowiedział też, że zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie krytyki, że jest niekonstytucyjna.

Projekt przewiduje powołanie komisji śledczej, która mogłaby złożyć wstępne sprawozdanie we wrześniu. Przedstawiciele opozycji nazwali to lex tusk, używając łacińskiego słowa oznaczającego prawo.

„W normalnym, demokratycznym kraju ktoś stojący na czele tego kraju nie podpisze takiej ustawy jak Stalin” – powiedział w rozmowie z prywatną telewizją TVN 24 poseł Marcin Kerwinsky.

Komisja parlamentarna, która będzie prowadzić dochodzenie w latach 2007-2022, będzie miała uprawnienia do zakazania osobom, które działały pod wpływem Rosji, uzyskiwania poświadczenia bezpieczeństwa lub pracy na stanowiskach, na których są odpowiedzialne za fundusze publiczne, przez 10 lat, skutecznie pozbawiając je uprawnień dla publiczności. biuro.

Zależność Polski od rosyjskiego paliwa stopniowo malała, jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej wojny z Ukrainą w lutym ubiegłego roku.

Budowę terminalu importowego LNG, który umożliwia import gazu nierosyjskiego, rozpoczęto za rządów Tuska.

Również za kadencji Tuska Polska podpisała w 2010 roku umowę z rosyjskim Gazpromem, o czym wspomina oficjalne uzasadnienie projektu ustawy.

PKN Orlen, największa państwowa rafineria, poinformowała w zeszłym miesiącu, że po odcięciu dostaw w lutym zakończyła kontrakt z rosyjską spółką Tatneft, ale nadal korzysta z rosyjskiego paliwa w swoich czeskich rafineriach.

READ  Starcia między policją a demonstrantami emerytów drugi dzień w Paryżu | Wiadomości z Unii Europejskiej

(Reportaż Alana Sharlicha, Anny Włodarzak-Simczuk, Anny Cooper i Marka Strzeleckiego); Montaż przez Roberta Purcella i Barbarę Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.