3 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Signa obaliła monarchię europejską po porażce

Signa obaliła monarchię europejską po porażce

WIEDEŃ/FRANKFURT (Reuters) – Gigant nieruchomości i handlu detalicznego Cigna złożył w środę wniosek o upadłość po niepowodzeniu ostatnich prób zapewnienia nowego finansowania, co uczyniło go największą jak dotąd ofiarą załamania na europejskim rynku nieruchomości.

Grupa kontrolowana przez austriackiego biznesmena Rene Benko jest właścicielem budynku Chrysler Building w Nowym Jorku, a także kilku znanych projektów i domów towarowych w całych Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Według stowarzyszeń ochrony wierzycieli KSV1870 i Alpenländischer Kreditorenverband (AKV) zadłużenie Signa Holding wyniosło około 5 miliardów euro, a środki te dotyczyły 42 pracowników i 273 wierzycieli.

Warta wiele miliardów euro grupa, której zasięg rozciąga się od najsłynniejszego domu towarowego w Niemczech KaDeWe w Berlinie, po największą w kraju sieć głównych ulic Galerii i projekt drapacza chmur, z pewnością wywoła zamieszanie w dotkniętym kryzysem sektorze nieruchomości na kontynencie.

Kanclerz Austrii Karl Nehammer starał się bagatelizować znaczenie upadku firmy. „Naprawdę ważne jest, aby sytuacja wszystkich, którzy tu zainwestowali, zwłaszcza banków, pozostała stabilna” – powiedział reporterom. „To jest krytyczne”.

Badania przeprowadzone przez analityków austriackiego Raiffeisen Bank International, jednego z największych pożyczkodawców Signa, ostrzegały na początku tego tygodnia, że ​​trudności firmy mogą doprowadzić do szerszego spadku cen nieruchomości komercyjnych, jeśli firma zacznie je sprzedawać.

Cigna Holding z Austrii oświadczyła, że ​​złoży wniosek do sądu w Wiedniu o wszczęcie postępowania upadłościowego i rozpoczęcie reorganizacji grupy.

Dodała: „Celem jest uporządkowana kontynuacja działalności biznesowej… i trwała restrukturyzacja spółki”.

Signa była w większości własnością Banco i była przez nią kontrolowana, chociaż szereg innych zamożnych osób, w tym austriacki przemysłowiec Hans Peter Hasselsteiner, miało mniejsze udziały.

Oczekuje się, że upadłość spółki holdingowej rozprzestrzeni się na całą grupę, chociaż jedna ważna spółka zależna wciąż walczy o przetrwanie.

Niedawne rozmowy inwestorskie w sprawie zapewnienia płynności spółce zależnej Signa Prime, której Signa Holding jest większościowym udziałowcem, nadal trwają, choć szanse na ich powodzenie są nikłe, stwierdziła osoba bliska sprawie.

READ  Emerytowany astronauta, bogaty poszukiwacz przygód i dwóch saudyjskich astronautów mają zostać wysłani na stację kosmiczną

Signa Prime Selection to największa spółka w dziale nieruchomości Signa, posiadająca aktywa o wartości 20,4 miliarda euro.

Inni inwestorzy mniejszościowi w głównym oddziale to niemiecki miliarder przemysłowy Klaus-Michael Kuhn, niemiecki RAG i francuska rodzina Peugeot.

Jednostka koncentruje się na inwestowaniu w nieruchomości w najlepszych lokalizacjach w centrach miast w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i północnych Włoszech.

Najostrzejszy wzrost kosztów finansowania zewnętrznego w 25-letniej historii euro spowodował spadek cen nieruchomości w Niemczech, gdzie zlokalizowana jest większość działalności grupy.

Widok na siedzibę marki Signa Holding w Wiedniu, Austria, 6 listopada 2023 r. REUTERS/Leonard Voyager/Zdjęcie pliku Uzyskanie praw licencyjnych

„Będzie to brutalne przebudzenie dla inwestorów, gdy zobaczą, jak niewypłacalność polityki pieniężnej w końcu się rozprzestrzenia” – powiedziała Anika Gupta, strateg kapitałowy w firmie zarządzającej inwestycjami Wisdom Tree.

Cigna przypisywała swoje problemy czynnikom zewnętrznym wpływającym na jej działalność na rynku nieruchomości oraz presji na zakupy przy głównych ulicach.

Ogromne udziały Signa w nieruchomościach w Niemczech, głównie w centralnych lokalizacjach, oznaczają, że jej upadłość może pozostawić głębokie blizny w miastach kraju, powiedział Sven Carstensen z Bulwiengesa, firmy doradczej zajmującej się nieruchomościami.

Grupa, której aktywa szacowane są na 27 miliardów euro (29 miliardów dolarów), składa się z kilku spółek zależnych. JP Morgan oszacował swoje zobowiązania na około 13 miliardów euro.

Jej upadłość pozostawia szereg niedokończonych projektów budowlanych w całych Niemczech, w tym jeden z najwyższych budynków w kraju.

Budowa wstrzymana

Signa poczyniła ciągłe postępy w realizacji planowanego 64-piętrowego wieżowca Elbtower w Hamburgu, aż do momentu, gdy przestała płacić firmie budowlanej, co wstrzymało prace. Budowa została wstrzymana także w pięciu innych lokalizacjach Signa w Niemczech.

Na przestrzeni lat dziesiątki banków, firm ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych sfinansowały i zainwestowały w spółki Cigna, prospekty emisyjne sprzedaży obligacji oraz ofertę Cigna dostrzeżoną przez Reuters.

READ  główna stopa inflacji Fed ponownie rośnie, co zwiększa szanse na podwyżkę stóp; Koktajl Standard & Poor's 500

Cigna zaciągnęła duże pożyczki od banków, w tym szwajcarskiego banku Julius Baer, ​​który ujawnił zaangażowanie na kwotę ponad 600 milionów franków szwajcarskich (678 milionów dolarów).

Powiązania finansowe są szczególnie silne w Austrii, gdzie firma Signa została założona i ma swoją siedzibę.

Raiffeisen Landesbank Niederoesterreich-Wien, Raiffeisen Landesbank Oberoesterreich i Erste Group również należą do banków, które miały ekspozycję na Signę.

Według osoby zaznajomionej z tą sprawą na początku tego miesiąca Hans Mossenbacher, dyrektor Raiffeisen Bank International, zidentyfikował ekspozycję na klienta w wysokości 755 mln euro, odnosząc się do Grupy Banco.

Osoby zaznajomione ze sprawą twierdzą, że zarówno Bayern LB, jak i Helaba, wspierane przez państwo banki regionalne w dwóch najbogatszych krajach związkowych Niemiec, Bawarii i Hesji, pożyczyły grupie kilkaset milionów euro.

Sektor nieruchomości od lat jest kamieniem węgielnym niemieckiej gospodarki, generując prawie jedną piątą PKB i co dziesiąte miejsce pracy. Dzięki niskim stopom procentowym miliardy zostały przeniesione w nieruchomości, które do czasu niedawnego wzrostu kosztów finansowania zewnętrznego uchodziły za stabilne i bezpieczne.

Słabość rynku nieruchomości komercyjnych w Stanach Zjednoczonych, gdzie po pandemii biura pozostają puste, oraz zmagania największych deweloperów w Chinach, skupiły uwagę świata na tym sektorze.

(Dodatkowe raporty: Harry Robertson w Londynie, Alexander Hübner w Monachium i Matthias Inverardi w Düsseldorfie – przygotowane przez Muhammada dla Arabic Bulletin) Redakcja: Katherine Evans, Thomas Janowski i Kirsten Donovan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Emma Victoria informuje o fuzjach i przejęciach w całej Europie i ma wcześniejsze doświadczenie w Mergermarket, Bloomberg, The Daily Telegraph i Deutsche Presse Agentur.