20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Samolot kosmiczny Dream Chaser nadaje się do ponownego użycia i jest gotowy do startu

Samolot kosmiczny Dream Chaser nadaje się do ponownego użycia i jest gotowy do startu

Kiedy w lipcu 2011 r. po 30 latach zakończył się program wahadłowców kosmicznych NASA, podobnie jak znajomy widok, często uchwycony w telewizyjnych klipach informacyjnych — ogromne czarno-białe orbitery przybywające do lądowania po setkach udanych orbit wokół Ziemi, krążące po orbicie w pełni wysunięte i sunące w dół pas startowy jak zwykły samolot.

Teraz, w ramach realizacji celu NASA, jakim jest wysyłanie zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie statku kosmicznego wielokrotnego użytku, który może ponownie wejść do atmosfery i bezpiecznie wylądować bez konieczności nurkowania w oceanie, oczekuje się, że taki nowy samolot kosmiczny znajdzie się w centrum uwagi w tym roku. .

Zaprojektowany i zbudowany przez Sierra Space w siedzibie firmy w Louisville w Kolorado, pierwszy samolot kosmiczny Dream Chaser – nazwany Tenacity – od listopada przechodzi rygorystyczne testy środowiskowe w ośrodku testowym Neila Armstronga NASA w Ohio.

Powrót na Księżyc: Odyseusz po raz pierwszy od 50 lat ląduje na Księżycu w Stanach Zjednoczonych. Co teraz zrobi?

Bezzałogowy pojazd, wspierany w ramach kontraktu NASA Commercial Resupply Services 2 (CRS-2) z 2016 r. na transport ładunków do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jest pierwszym statkiem kosmicznym floty firmy i ma wykonać co najmniej siedem bezzałogowych misji towarowych z Do i z z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Kim jest poszukiwacz snów?

Projektowany przez ponad dekadę Dream Chaser może w następnej ewolucji zabrać na pokład ludzką załogę, ale na razie i według standardów tej dekady pojazd jest autonomiczny i przejmuje polecenia z centrum kontroli misji firmy w Kolorado, dopóki nie zostanie działa. . Przylatuje na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Tenacity wraz z dołączonym modułem ładunkowym o nazwie Shooting Star ma dostarczyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną 12 000 funtów – mniej więcej tyle, ile waży dwa Fordy F-150. Ładunek mógł obejmować niemal wszystko – żywność, wodę, zapasy dla astronautów, sprzęt naukowy i części zamienne do stacji.

READ  Teleskop Webba obserwuje chmury pod mgłą Tytana, księżyca Saturna

Ponieważ nie ma potrzeby umieszczania ludzkiej załogi, większość dostępnej przestrzeni Tenacity jest zwolniona na starannie ułożony ładunek, a ta wersja samolotu kosmicznego nie ma okien.

Proces załadunku większości ładunku rozpocznie się 30 dni przed startem, ale kontrakt NASA przewiduje okres od 24 do 48 godzin przed startem, powiedziała Angie Wise, dyrektor ds. bezpieczeństwa i starszy wiceprezes ds. bezpieczeństwa i zapewnienia misji w Sierra Space. Zwolnienie dla ładunków pod napięciem, zimnych okładów i innego sprzętu wrażliwego na temperaturę.

„Nasz zespół lubi nazywać go profesjonalnym Tetrisem” – powiedział Wise. „Tutaj, w naszym obiekcie w Louisville, nie tylko szkolimy naszą załogę w zakresie załadunku i rozładunku naszego pojazdu, ale sprowadzamy załogi astronautów do naszego obiektu, aby nauczyły się, jak odebrać nasz pojazd, otworzyć właz oraz załadować i rozładować ładunek .”

Po zadokowaniu na ISS proces rozładunku i ponownego załadunku Tenacity zajmie około 35 do 75 dni, a dzienny czas załogi przeznaczony na rozładunek i ponowny załadunek jest ograniczony.

Załoga ISS załaduje także przedmioty przeznaczone do zniszczenia na spadającą gwiazdę, która nie wróci na Ziemię. Po tym, jak Tenacity oddzieli się od ISS i zacznie płonąć na orbicie, moduł ładunkowy oddziela się od Tenacity i spala wraz ze swoją zawartością po ponownym wejściu na orbitę.

W jaki sposób samolot kosmiczny przybędzie i połączy się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną?

Po tym, jak Tenacity i Shooting Star zakończą ostatnie testy środowiskowe w Armstrong, NASA wyśle ​​statek kosmiczny do Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego, aby rozpocząć ładowanie i przygotowanie go do startu.

Tenacity wyrusza w podróż na niską orbitę okołoziemską zapakowaną w 5-metrowy ładunek rakiety Vulcan należącej do United Launch Alliance. Oto główne etapy misji Tenacity do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

Chociaż Sierra Space twierdzi, że Dream Chaser jest w stanie lądować na dużych komercyjnych pasach startowych, NASA zażądała, aby Tenacity wylądował w ośrodku lądowania wahadłowców Kennedy Space Center, aby umożliwić załogom szybsze odzyskanie ładunku, oprzyrządowania i wrażliwych eksperymentów naukowych.

READ  Nie przegap szczytu roju meteorów Lyrid

Według Matthew Clarka, dyrektora ds. marki i starszego wiceprezesa ds. komunikacji marketingowej w Sierra Space, Floryda jest idealna do takich misji.

„Lądując na Florydzie, możemy usunąć ładunek i dotrzeć do niego bardzo szybko, a w przeciwieństwie do rozwiązań, które mamy dziś wokół nas, nie lądujemy w oceanie i nie zajmuje to dużo czasu. muszę dotrzeć” – powiedział. „To coś w rodzaju: „To dla nas duża różnica, jeśli chodzi o to, co oferujemy”.

Wise zauważył, że dzięki tysiącom piankowych płytek termicznych pokrywających Dream Chaser statek kosmiczny może szybko się ochłodzić po wylądowaniu, co sprawia, że ​​rozładunek wrażliwych na czas ładunków jest efektywniejszy.

„Chociaż po ponownym wejściu w atmosferę możemy osiągnąć temperaturę do 3000 stopni, w ciągu 30 minut (Tenacity) ostygnie na tyle, że możemy zbliżyć się do pojazdu i usunąć z niego cały ładunek i sprzęt” – powiedziała.

Jak samolot kosmiczny Tenacity wypada w porównaniu z promem kosmicznym?

Od nosa do ogona Perseverance ma niecałe 30 stóp długości, czyli prawie jedną czwartą długości pojazdów wahadłowców kosmicznych NASA.

W przeciwieństwie do wahadłowców kosmicznych, które do startu wymagają stałych silników rakietowych i głównych silników wytwarzających łącznie 7,8 miliona funtów ciągu, mniejszy rozmiar Tenacity i składane skrzydła sprawiają, że jest on kompatybilny z różnymi systemami pojazdów nośnych.

Zasoby kosmicznej Sierra; NASA; Floryda dzisiaj