30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sam Bankman-Fried staje przed sądem oskarżony o kradzież miliardów użytkownikom FTX

Sam Bankman-Fried staje przed sądem oskarżony o kradzież miliardów użytkownikom FTX

Oskarżony założyciel FTX Sam Bankman-Fried opuszcza gmach amerykańskiego sądu w Nowym Jorku, USA, 26 lipca 2023 r. REUTERS/Amr El-Feki/Zdjęcie pliku Uzyskanie praw licencyjnych

NOWY JORK, 3 października (Reuters) – Sam Bankman-Fried stanie przed sądem pod zarzutem kradzieży miliardów dolarów klientom jego giełdy kryptowalut FTX, która rozpoczęła się we wtorek, prawie rok po upadku firmy, który zszokował rynki i zniszczył jego reputację . .

Dziesiątki nowojorczyków, z których wielu miało wezwania do ławy przysięgłych, zaczęło napływać do gmachu sądu federalnego na dolnym Manhattanie przed wyborem ławy przysięgłych, które ma się rozpocząć o godzinie 9:30 czasu wschodniego (13:30 GMT).

Prokuratorzy federalni twierdzą, że 31-letni były miliarder defraudował klientów FTX od jego założenia w 2019 r. do bankructwa w listopadzie 2022 r., aby wesprzeć swój fundusz hedgingowy Alameda Research, kupić luksusowe nieruchomości i przekazać ponad 100 mln dolarów na rzecz amerykańskich polityków. kandydaci.

Bankman-Fried nie przyznał się do siedmiu zarzutów oszustwa i spisku. Przyznał, że nieodpowiednio zarządzał ryzykiem, ale zaprzeczył kradzieży pieniędzy. Jego prawnicy wskazali w dokumentach sądowych, że planują wykazać, że sposób, w jaki FTX traktował fundusze klientów, był właściwy oraz że inni pracownicy FTX i Alameda ponoszą większość winy za ich niepowodzenie.

Pierwszym krokiem w procesie będzie wybór 12-osobowej ławy przysięgłych, która ostatecznie rozważy sprzeczne ze sobą narracje i podejmie decyzję o skazaniu Bankmana-Frieda.

Aby wyeliminować potencjalnych przysięgłych, którzy mogą być stronniczy, sędzia okręgowy USA Lewis Kaplan zada grupie nowojorczyków pytania dotyczące ich pochodzenia i doświadczeń.

Oczekuje się, że proces będzie trwał do sześciu tygodni. Będzie zawierać zeznania trzech byłych członków najbliższego kręgu Bankman-Fried, którzy sami przyznali się do zarzutów o oszustwo i zgodzili się współpracować z biurem prokuratora okręgowego na Manhattanie.

READ  Figma zaprosiła pracowników PTO do ratusza obejmującego całą firmę, aby omówić przyszłość wolną od Adobe

Adwokaci Bankman-Frieda wskazali, że planują podważyć wiarygodność tych świadków – do których zalicza się była prezes Alameda Carolyn Ellison oraz byli dyrektorzy FTX Gary Wang i Nishad Singh – twierdząc, że mieli motywy, aby wrobić swojego klienta w uzyskanie obniżonego wyroku, co jest powszechne. Strategia w sprawach dotyczących oszustw umysłowych.

Położyli również podwaliny pod argument, że Bankman Fried wierzy, że jego giełda może inwestować depozyty klientów, o ile w końcu będą oni w stanie wypłacić swoje środki, oraz że giełda opuściła seria niepowodzeń w transakcjach – a nie zamierzone oszustwa. Bez wystarczającej ilości pieniędzy, aby spełnić żądania wypłaty.

Sprawa Bankmana-Frieda jest najgłośniejszą sprawą wniesioną dotychczas przez amerykańskich prokuratorów przeciwko byłemu dyrektorowi kryptowalut.

Jego akt oskarżenia w grudniu zeszłego roku był oszałamiającym upadkiem dla Bankmana Frieda, który zyskał reputację legalnego podmiotu w branży, której wizerunek został skażony oszustwami i rzekomymi programami szybkiego wzbogacenia się.

Prokuratorzy twierdzą, że Bankman-Fried zbudował tę reputację na kłamstwach i wzmocnił ją, wspierając celebrytów i gwiazdorskich sportowców.

Bankman-Fried przebywa w Metropolitan Detention Center na Brooklynie od 11 sierpnia po tym, jak sędzia stwierdził, że prawdopodobnie brał on udział w manipulowaniu świadkami, w tym poprzez udostępnianie reporterowi osobistych pism Ellisona. Ellison i Bankman-Fried są byłymi partnerami romantycznymi.

W większości dni będzie on stawiany przed sądem wcześniej, aby mógł przygotować się do rozprawy ze swoim prawnikiem.

(Reportaż: Judy Godoy i Luke’a Cohena w Nowym Jorku; przygotowanie: Mahomet do biuletynu arabskiego) Redakcja: Amy Stevens, Lincoln Feast i Nick Ziemiński

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Judy Godoy informuje o prawie bankowym i papierach wartościowych. Skontaktuj się z nią pod adresem [email protected]

Raporty dotyczące sądów federalnych w Nowym Jorku. Wcześniej pracował jako korespondent w Wenezueli i Argentynie.

READ  USPS finalizuje plan zakupu floty dostawczej napędzanej głównie gazem, przeciwstawiając się obawom Bidena i EPA o klimat i bezpieczeństwo