21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akcje spółek technologicznych nadal spadają po zamknięciu najgorszego miesiąca 2023 r

Akcje spółek technologicznych nadal spadają po zamknięciu najgorszego miesiąca 2023 r

  • Nasdaq spadł we wtorek o 1,9%, przyspieszając szerszy spadek rynku wywołany obawami przed wyższymi stopami procentowymi.
  • Akcje Airbnb spadły o 6,5% po tym, jak analitycy KeyBanc obniżyli swoją rekomendację dla akcji.
  • Wśród spółek o dużej kapitalizacji największy spadek odnotował Amazon, którego akcje spadły o 3,7%.

Leonardo Munoz | Zobacz prasę | Wiadomości Corbisa | Obrazy Getty’ego

Akcje spółek technologicznych przeżywają najgorszy miesiąc w roku, rozpoczynając od października z burzliwym początkiem, ponieważ wzrost stóp procentowych skłania inwestorów do odwracania się od ryzykownych aktywów.

Nasdaq spadł we wtorek o 1,9%, zamykając się na poziomie 13 059,47. Indeks sektora technologicznego spadł we wrześniu o 5,8%. Choć w tym roku indeks Nasdaq nadal rośnie o 25%, notowania Nasdaq znajdują się na najniższym poziomie od maja.

Akcje Airbnb spadły o 6,5%, co stanowi drugi co do wielkości spadek w tym roku, po tym, jak analitycy z KeyBanc obniżyli rekomendację dla akcji Airbnb do równoważnej wstrzymaj od kupna. Firma obniżyła swoją skorygowaną prognozę zysków do 2025 r., ponieważ konsumenci zaczęli kupować więcej towarów fizycznych.

„Apelujemy, aby w latach 2021–2023 w branży turystycznej nastąpiło znaczne ożywienie, co doprowadzi do znacznego wzrostu marży” – napisali analitycy. „W miarę słabnięcia tych niekorzystnych warunków, wzrost liczby noclegów i atrakcji, a także średnia dzienna stawka firmy mogą odczuć straty” – kontynuowali.

Podobnie jak większość spółek z branży technologicznej, które podczas pandemii Covid-19 były postrzegane jako motor wzrostu, Airbnb w 2021 r. poszybował w górę – zaraz po debiucie na giełdzie Nasdaq – a następnie spadł w zeszłym roku. W 2023 r. kurs ponownie odbił, ale rosnące stopy procentowe, ciągłe obawy dotyczące rosnących cen energii i możliwości wystąpienia recesji skłoniły inwestorów do odwrócenia się ostatnio od akcji.

Wyższe rentowności obligacji zapewniają zarządzającym pieniędzmi możliwości zarabiania pieniędzy na stałym dochodzie, jednocześnie zwiększając koszty pożyczek dla konsumentów.

READ  Indeksy spadają, gdy ostrzeżenie o zarobkach Walmartu straszy inwestorów

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wyniosła 4,8%, osiągając we wtorek najwyższy poziom od 16 lat. Rentowność referencyjna wzrosła w zeszłym miesiącu po tym, jak Rezerwa Federalna zobowiązała się do utrzymania stóp procentowych na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Rentowność 30-letnich obligacji skarbowych również wzrosła do najwyższego poziomu od 2007 roku.

Wśród akcji Big Tech największy spadek odnotował Amazon, który spadł o 3,7% do 124,72 dolarów. Amazon ma za sobą najgorszy miesiąc od lutego, ponieważ firma stoi przed perspektywą rozczarowującego sezonu zakupów świątecznych i masowego pozwu antymonopolowego ze strony Federalnej Komisji Handlu.

Akcje Microsoftu spadły o 2,6%, a Meta o 1,9%.

On ogląda: Dlaczego sprawa antymonopolowa FTC przeciwko Amazonowi może zostać zmieniona