17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sąd Najwyższy Unii Europejskiej zaczyna przyglądać się kontrowersjom dotyczącym mechanizmu rządzącego prawem węgierskim i polskim

Sąd Najwyższy Unii Europejskiej zaczął postrzegać swoje długo wyczekiwane rozprawy jako tzw. normę prawną Zgromadzenia.

W grudniu ubiegłego roku wszystkie 27 państw członkowskich zgodziło się połączyć praworządność z dostępem do funduszy unijnych. Węgry i Polska zgodziły się tylko wtedy, gdyby pozwolono im zakwestionować nowy system w sądzie w Luksemburgu.

Nowe działanie prawne lub znany mechanizm prawny pomoże zawiesić kraje, w których udowodniono, że nadużywają funduszy UE.

Jak wyjaśnia eurodeputowana Gwendoline Delbos-Corfield, warunek ten jest związany z nadużywaniem europejskiej waluty, a nie wolnością mediów czy koncentracją władzy.

„Niepokoje związane z finansowaniem amortyzacji dotyczą sposobu, w jaki wykorzystywane są europejskie pieniądze. To bardzo proste. Dobre zarządzanie publicznymi pieniędzmi – to europejskie pieniądze” – powiedział Euronews Delpos-Garfield. „Wszystkie państwa członkowskie UE zgadzają się, że powinniśmy dawać więcej tym, którzy mają mniej, co oznacza, że ​​potrzebujemy przejrzystości w sposobie wykorzystania tych pieniędzy. I że pieniądze te zostały wykorzystane przez właściwych ludzi, aby zapewnić ich istnienie”.

Pomimo nacisków ze strony eurodeputowanych, aby zagrozić podjęciem kroków prawnych przeciwko Komisji Europejskiej, Bruksela wcześniej zapowiedziała, że ​​nie zastosuje procesu prawnego, dopóki nie zatwierdzi go Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Ale jeśli dostanie zielone światło, wkrótce zostanie użyte przeciwko Węgrom i Polsce, co może doprowadzić do ich cięć finansowych.

Warszawa i Budapeszt mają już swoje fundusze na naprawę epidemii w związku z obawami o niezawisłość sądów i walkę z korupcją.

Kolejnym krokiem jest wydanie przez rzecznika generalnego opinii na temat mechanizmu rządów prawa, po wydaniu wyroku sądu.

Nie ma jasnego wskazania, kiedy to nastąpi, ale w przypadku pilnego podania sąd zastosuje tryb przyspieszony.

Europosłowie wezwali w piątek do podjęcia działań przez Unię Europejską przeciwko Polsce, w odpowiedzi na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego tego kraju z poprzedniego dnia, w którym stwierdzono niezgodność niektórych postanowień traktatu UE z polską konstytucją.

READ  Brytyjskie panowanie w Polsce trwa! Runda 2 Mistrzostw Świata Superenduro 2024

Bezprecedensowe wyzwanie dla supremacji UE nad prawem krajowym zostało potępione przez państwo członkowskie, zwłaszcza Francję i Niemcy, „bolognese” – wyjście Polski z UE – i tysiące Polaków wyszło w weekend na ulice na wiecach prounijnych.

Polski premier zaprzeczył, że chce wydalić Polskę z Unii Europejskiej lub „polexit”, określając niedzielne twierdzenie w mediach społecznościowych jako „całkowicie fałszywe”, „fałszywe wiadomości” i „szkodliwy mit”.

Mathews Moravici podkreślił, że wszystkie zobowiązania Polski wynikają „w praktyce” z prawa unijnego.