30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski oddział Allegro.eu został ukarany grzywną w wysokości 48 milionów dolarów za naruszenie zasad konkurencji

Polski oddział Allegro.eu został ukarany grzywną w wysokości 48 milionów dolarów za naruszenie zasad konkurencji

Gdańsk – Polski urząd antymonopolowy nałożył w czwartek grzywnę na polski oddział luksemburskiej grupy e-commerce Allegro.eu w wysokości 210 milionów złotych (48 milionów dolarów), twierdząc, że naruszył zasady konkurencji i własne warunki.

Tomasz Chrostny, szef UOKiK, powiedział w oświadczeniu, że firma zapłaciła 206,2 mln zł za własny sklep internetowy na platformie Allegro.pl kosztem niezależnych handlowców, którzy oferowali takie same lub podobne produkty. -złotówka kary.

„Konsekwencje tej praktyki mogą odczuć klienci, którzy mogli ograniczyć swoje szanse na znalezienie najbardziej odpowiedniej dla nich oferty” – powiedział Grostny.

Takie wsparcie dla własnej operacji handlowej Allegro jest możliwe, powiedział, ponieważ firma pełni „podwójną rolę”, łącząc działalność platformy zakupowej z handlem detalicznym w domenie.

UOKiK nałożył w czwartek na Allegro blisko 4 mln zł kary za naruszenie przepisów.

„Allegro zbada przyczyny dwóch decyzji wymienionych w komunikacie prezesa UOKiK i podejmie wszelkie niezbędne kroki w celu ich cofnięcia” – poinformowała spółka w oświadczeniu przesłanym Reuterowi.

„Allegro nie zgadza się z decyzją prezesa UOKiK, że nie zajmuje pozycji dominującej i nie faworyzuje własnego sklepu w sposób antykonkurencyjny” – napisano.

Firma podała, że ​​99% sprzedaży na Allegro.pl dokonywali niezależni sprzedawcy, a pozostały 1% za pośrednictwem własnego sklepu.

Allegro zaczęło wspierać własne operacje detaliczne w maju 2015 r., wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Watchdog.

Firma będzie wykorzystywać informacje niedostępne dla innych handlowców, takie jak instrukcje wyszukiwania czy dane o zachowaniach kupujących, aby poprawić pozycję własnych ofert w wynikach wyszukiwania serwisu – poinformował UOKiK.

Allegro ma prawo odwołania się do polskiego Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Akcje Allegro.eu gwałtownie cofnęły się od dziennych maksimów po tej informacji, po czym ponownie wzrosły do ​​2,5%.

„Kara jest nominalnie dotkliwa… (ale) jest nieistotna, jeśli chodzi o jej wpływ na cenę akcji Allegro” – powiedział Reuterowi analityk Santander BM Tomasz Sokołowski.

READ  Polska twierdzi, że UE powinna pomóc w bezpieczeństwie granic w obliczu obaw Wagnera

(1 $ = 4,4058 zł)