23 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Fałszywe agencje wyłudzają miliony, ubiegając się o pracę w Polsce – The New Indian Express

Ekspresowy serwis informacyjny

Kochi: Mieszkańcy Kerali poszukujący pracy w krajach Europy Wschodniej są łatwym łupem dla projektów fałszywych agencji rekrutacyjnych. W ostatnich miesiącach coraz więcej osób poszukujących pracy, zwłaszcza z powiatu Ernakulam, jest oszukiwanych przez zagraniczne agencje rekrutacyjne obiecujące pracę w Polsce.

Tylko w ostatnim miesiącu zarejestrowano 12 spraw przeciwko agencjom pośrednictwa pracy w Koczinie za oszukiwanie, twierdząc, że oferują pracę w Polsce. 26-letni mężczyzna z Pathanamthitta stracił 2 lakh Rs wpłacone agencji rekrutacyjnej o nazwie St. Lucia International Consultancy, która działała w Kusumagiri, Kakkanad, i zgłosił to na posterunek policji Infopark. Ofierze zaproponowano pracę jako inżynier mechanik w Polsce przez agencję działającą bez odpowiedniej licencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Opieki nad Migrantami. Policja aresztowała właściciela agencji Sakil AK i managera Anila Kumara.

Policyjne śledztwo wykazało, że zatrzymane osoby były już wcześniej zamieszane w podobne oszustwa związane z fałszywą rekrutacją do pracy i istnieje podejrzenie, że osoby poszukujące pracy mogły w podobny sposób stracić pieniądze. Oprócz St. Lucia Consultancy, policja Ernakulam North zarejestrowała około 6 spraw przeciwko firmie Orion Solutions, która działała w Kallur w Kochi, za oszukiwanie jej, twierdząc, że dostała pracę w Polsce. Oprócz tego na komisariacie policji w Kalamasery zarejestrowano cztery sprawy przeciwko firmie Joss Consultancy, która pobierała od kilku osób pieniądze za wydawanie wiz pracowniczych w Polsce.

„Wcześniej, podczas gdy wielu poszukujących pracy zostało oszukanych przez agencje pośrednictwa pracy w Australii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, teraz zgłaszanych jest więcej przypadków oszustw, wiele z nich dotyczyło pracy w Polsce. Często niewykwalifikowani poszukujący pracy stają się łatwym celem. Szczególnie za pośrednictwem YouTube kanały proszące o kierowców w Polsce. „Przeprowadzono kampanie w mediach społecznościowych i wielu kierowców staje się łatwym celem tych fałszywych agencji. Osoba poszukująca pracy powinna upewnić się, że agencja przekazująca pieniądze za pracę za granicą jest co najmniej zatwierdzona przez Urząd ds. Obrońca Migrantów” – powiedział policjant.

READ  Eliminacje UEFA EURO 2024: Polska wylosowana w grupie E

We wrześniu skrzydło wywiadu stanowego Oddziału Specjalnego zebrało szczegółowe informacje o podejrzanych zagranicznych instytutach edukacyjnych i rekrutacyjnych w Koczin. Około 48 osób znalazło się na liście agencji działających wyłącznie w granicach komisariatów policji Ernakulam Central, North i South. „Większość z tych agencji działa jako centra coachingowe IELTS lub jako zagraniczni konsultanci ds. edukacji. Nie ma procedur licencyjnych, aby rozpocząć centra coachingowe i doradztwo IELTS. „Zaleciliśmy rządowi ustanowienie systemu rekrutacji i licencjonowania zagranicznych instytucji edukacyjnych, aby do pewnego stopnia można było kontrolować przypadki oszustw” – powiedziały źródła w specjalnym skrzydle państwowym.

Anoop KA, MD, Overseas Development and Employment Promotion Consultants Ltd, państwowa firma rządowa, powiedział, że osoby poszukujące pracy powinny zrozumieć, że przetwarzanie wizy do Polski nie jest łatwym procesem. „Polska dostarcza obecnie siłę roboczą do głównych krajów europejskich. W związku z tym istnieją możliwości zatrudnienia w Polsce. Ale Polska chce również pracowników wykwalifikowanych, średnio wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych, którzy znają język polski. Ludzie nie powinni więc dać się nabrać na fałszywe twierdzenia agencji rekrutacyjnych, że łatwo jest dostać pracę w Polsce. Podobnie po przyjeździe do Polski można wyjechać do innych krajów Europy. Wielu szuka tam pracy, wierząc w to” – powiedział.

Anoop mówi, że przez lata wielu mieszkańców Kerali straciło pieniądze, wpadając w pułapkę zastawioną przez agencje rekrutacyjne. „Wynika to z dużego popytu na pracę za granicą w Kerali. Ludzie powinni dokładnie sprawdzić wiarygodność agencji przed przekazaniem pieniędzy” – powiedział.

READ  Wielka Brytania będzie „biedniejsza niż Polska” do 2030 r., mówi Partia Pracy