20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska kupuje dwa satelity szpiegowskie od Airbusa

Polska kupuje dwa satelity szpiegowskie od Airbusa

WARSZAWA, Polska — Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na zakup dwóch satelitów obserwacyjnych od francuskiej firmy Airbus.

Ten traktat jest częścią Polski Wysiłki mające na celu zwiększenie zdolności wywiadu wojskowego są następstwem inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę..

Porozumienie podpisali minister obrony RP Mariusz Błaszak i minister sił zbrojnych Francji Sébastien Lecornu. 27 grudnia w Warszawie.

Wartość kontraktu netto wynosi około 575 mln euro (612 mln USD) – powiedział Defence News rzecznik polskiego ministerstwa.

„Polskie satelity będą wystrzeliwane do 2027 roku” – powiedział rzecznik. „Już w 2023 roku Siły Zbrojne RP będą miały dostęp do istniejących zasobów Pléiades Neo. [Earth observation] Konstelacja satelity”.

Oba satelity zostaną dostarczone do Warszawy wraz ze stacją odbiorczą.

„Satelity zwiększą możliwości polskiego wojska w zakresie odbioru informacji wywiadowczych w oparciu o satelity obserwacyjne działające w ramach francusko-polskiej konstelacji” – czytamy w komunikacie resortu. „Oni to umożliwiają [for Poland] Aby uzyskać dane rozpoznawcze w zakresie rozpoznania obrazowego z dokładnością do 30 cm, operacje w konstelacji pozwolą na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe dla pojedynczego kraju.

Błaszczak powiedział, że inne kwestie, które omawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem, to obszary współpracy obronnej, które przyniosłyby korzyści wojnie Ukrainy z Rosją. Lecornu przebywa z oficjalną wizytą w Kijowie, aby 28 grudnia spotkać się z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem Defense News.

READ  „Moc do zmian”: Fredonia niesie przesłanie przeciwko zastraszaniu Polsce, Ukrainie | Wiadomości, sport, praca