20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Zostajemy!”: Polacy protestują w obronie członków UE | Polska

Ponad 100 000 Polaków protestowało w niedzielę w poparciu Unia Europejska Przyjęcia wzbudziły obawy przed „Polexitem” po tym, jak polski sąd orzekł, że niektóre części prawa UE są niezgodne z konstytucją.

Politycy w całej Europie Wyrażone niezadowolenie z werdyktu Stosunki między Brukselą a Warszawą zostały w czwartek pogrążone w kryzysie przez polski Trybunał Konstytucyjny.

Według organizatorów demonstracje odbyły się w ponad 100 miastach i miasteczkach Polska A w wielu miastach za granicą w samej stolicy Warszawy zgromadziło się 80–100 tys. ludzi, machając flagami polskimi i unijnymi i krzycząc „Zostajemy!”

Donald Dusk, były przewodniczący Rady Europy, a obecnie szef głównej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział, że polityka rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wpłynie na przyszłość Polski. Europa.

Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, a obecnie szef głównego opozycyjnego Forum Obywatelskiego w Polsce, przemawiał na niedzielnym wiecu na Placu Fort w Warszawie. Zdjęcie: Albert Javada / EPA

„Wiemy, dlaczego chcą opuścić (UE) … aby mogli łamać demokratyczne zasady bez kary” – powiedział, gdy policyjne furgonetki otoczone tysiącami protestujących przed warszawskim Fortem Królewskim zapaliły swoje światła.

PiS mówi, że nie ma planów na „Polexit”.

Jednak prawicowe populistyczne rządy w Polsce i na Węgrzech są coraz bardziej skłócone z Komisją Europejską w kwestiach od praw osób LGBT po niezależność sądów.

– Tak jak Brexit nagle stał się rzeczywistością, czego nikt się nie spodziewał, tak też może się zdarzyć tutaj – powiedział 59-letni Johns Kuchinsky, stojąc na ulicy prowadzącej do Zamku Królewskiego w historycznej dzielnicy Warszawy.

Witając w czwartek orzeczenie sądu, polski premier Mathews Moravici powiedział, że każde państwo członkowskie powinno być traktowane z szacunkiem, a UE nie powinna być tylko grupą równych i równych.

Państwowy nadawca DVB, który według krytyków za bardzo skupia się na przedstawianiu perspektywy rządu, umieścił pasek informacyjny podczas niedzielnej relacji z wydarzenia, mówiąc, że było to „sprzeczne z polską konstytucją”.

READ  RWE wystawia w Polsce aukcję morskiej energetyki wiatrowej o mocy 1,5 GW

Wśród prelegentów na protestach są politycy opozycji, artyści i aktywiści.

Wanda Trasik-Stavska, 94-letnia weteranka powstania warszawskiego 1944 r. przeciwko niemieckim okupantom, powiedziała: „To jest nasza Europa, nikt nas nie zabierze”.