4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjskie drony „kamikaze” uderzyły w Kijów, a Putin dotarł do sojuszniczej Białorusi

Rosyjskie drony „kamikaze” uderzyły w Kijów, a Putin dotarł do sojuszniczej Białorusi

  • Ukraina zestrzeliła 30 dronów
  • Putin przybywa na Białoruś na spotkanie ze swoim sojusznikiem Łukaszenką
  • Rosyjskie siły na Białorusi prowadzą ćwiczenia – Interfax
  • Chiny i Rosja przeprowadzają coroczne ćwiczenia morskie

Kijów (Reuters) – Moskwa rozpoczęła w poniedziałek atak dronów „kamikadze”, który uderzył w kluczową infrastrukturę w Kijowie i okolicach na kilka godzin przed planowanym przybyciem prezydenta Rosji Władimira Putina na Białoruś, wywołując obawy, że będzie naciskał na swojego sojusznika, aby przyłączył się do nowego ataku o Rosji Kijów. Ukraina.

Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że ich obrona powietrzna zestrzeliła 30 dronów w trzecim rosyjskim ataku powietrznym na stolicę Ukrainy w ciągu sześciu dni i ostatnim z serii ataków od października ubiegłego roku, których celem była ukraińska sieć energetyczna, powodując całkowite zaciemnienie wśród mroźne temperatury.

Urzędnicy powiedzieli, że co najmniej trzy osoby zostały ranne, a dziewięć budynków uszkodzonych w obwodzie kijowskim.

Ukraińska Agencja Energii Atomowej oskarżyła Rosję o wysłanie jednego ze swoich dronów nad częścią elektrowni jądrowej na południu Ukrainy, w obwodzie mikołajowskim.

„To absolutnie niedopuszczalne naruszenie bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego” – napisał Energoatom w Telegramie.

Najeżdżające siły rosyjskie okupują obecnie największą elektrownię jądrową w Europie w Zaporożu, w pobliżu linii frontu w południowo-wschodniej Ukrainie.

Drony „kamikaze” używane w atakach to tanie drony jednorazowego użytku, które lecą w kierunku celu, po czym gwałtownie spadają i eksplodują przy uderzeniu.

Świadek Reutera powiedział, że w środku nocy wybuchł pożar w obiekcie energetycznym w rejonie Szewczenkowskim, w centrum kraju, który często jest celem.

„Usłyszałem eksplozję. W ciągu trzech lub czterech minut usłyszałem kolejną eksplozję” – powiedział starszy mężczyzna, który pracuje jako strażnik w pobliskim szpitalu.

Ucierpiała również dzielnica Solomyansky w zachodniej części Kijowa, która jest ruchliwym węzłem komunikacyjnym i obejmuje dworzec kolejowy oraz jedno z dwóch lotnisk pasażerskich w mieście.

READ  Konflikt graniczny między Kirgistanem a Tadżykistanem eskalował przy użyciu ciężkiej broni

Urzędnicy z Kijowa poinformowali, że 18 z 23 dronów zostało zestrzelonych nad 3,6-milionowym miastem.

„W wyniku ataku na stolicę obiekty infrastruktury krytycznej zostały uszkodzone” – powiedział Witalij Kliczko w aplikacji komunikacyjnej Telegram.

„Inżynierowie pracują nad szybką stabilizacją sytuacji z dostawami prądu i ciepła”.

Olessky Kuleba, gubernator regionu wokół Kijowa, powiedział, że zniszczeniu uległa infrastruktura i domy prywatne, a dwie osoby zostały ranne. Powiedział, że atak spowodował „niezwykle poważne” szkody i że trzy obszary były pozbawione prądu.

działalność białoruska

Od miesięcy trwa rosyjska i białoruska aktywność wojskowa na Białorusi, bliskiej sojuszniczce Kremla, którą siły Moskwy wykorzystały jako platformę startową do nieudanego ataku na Kijów w lutym.

Wyjazd Putina na rozmowy z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką jest jego pierwszym wyjazdem do Mińska od 2019 r. — jeszcze przed pandemią i falą białoruskich protestów w 2020 r., które Łukaszenko stłumił silnym poparciem Kremla.

„Podczas (tych rozmów) poruszone zostaną kwestie dalszej agresji na Ukrainę i szerszego udziału Sił Zbrojnych Białorusi w operacji przeciwko Ukrainie, zwłaszcza naszym zdaniem także w terenie” – powiedział Serhij Najew, dowódca Ukraińskiego Połączenia. Siły. Powiedział przed przybyciem Putina.

Łukaszenka wielokrotnie powtarzał, że nie zamierza wysyłać wojsk swojego kraju na Ukrainę.

Kreml odmówił sugerowania, że ​​Putin chce skłonić Białoruś do aktywniejszej roli w konflikcie. Agencja informacyjna RIA Novosti zacytowała rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który powiedział, że takie doniesienia są „bezpodstawne” i „głupie”.

Rosyjska agencja informacyjna Interfax poinformowała, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony, że siły rosyjskie, które w październiku przeniosły się na Białoruś, przeprowadzą ćwiczenia taktyczne w formacji batalionowej.

READ  Nowy brytyjski minister finansów Hunt odwraca swój plan podatkowy i zwiększa dotacje na energię

Nie było od razu jasne, kiedy się rozpoczną.

Trwający 10 miesięcy konflikt na Ukrainie jest największym w Europie od czasów drugiej wojny światowej, zabijając dziesiątki tysięcy ludzi, wypędzając miliony ludzi z ich domów i zamieniając miasta w gruzy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły zbrojne wciąż utrzymują się w mieście Bachmut, w którym od wielu tygodni toczą się najcięższe walki, gdy Rosja próbuje posuwać się naprzód we wschodnim regionie Doniecka na Ukrainie.

„Pole bitwy w Bachmucie jest bardzo ważne” – powiedział. „Kontrolujemy miasto, chociaż okupanci robią wszystko, aby żaden mur nie pozostał nienaruszony”.

W poniedziałek Zełenski wezwał zachodnich przywódców do spotkania na Łotwie, w tym premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka, w celu dostarczenia szerokiej gamy systemów uzbrojenia.

Denis Pushlin, rosyjski urzędnik w kontrolowanej przez Moskwę części obwodu donieckiego, powiedział, że siły ukraińskie zbombardowały szpital w mieście Donieck, zabijając jedną osobę i raniąc kilka innych.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin rosyjskie siły zbrojne zestrzeliły cztery amerykańskie pociski przeciwradiolokacyjne Harm nad regionem Biełgorodu graniczącym z Ukrainą, poinformowała państwowa agencja informacyjna Tass.

Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować relacji z pola bitwy.

Putin opisuje to, co nazywa rosyjską „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie, jako moment, w którym Moskwa ostatecznie przeciwstawiła się zachodniemu blokowi kierowanemu przez Stany Zjednoczone, chcąc wykorzystać upadek Związku Radzieckiego w 1991 r., niszcząc Rosję.

Kijów i Zachód twierdzą, że to twierdzenie jest absurdalne i że Putin nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tego, co postrzegają jako agresywną wojnę w stylu imperialnym, która przejęła kontrolę nad około jedną piątą Ukrainy.

Moskwa poinformowała w poniedziałek, że siły rosyjskie i chińskie przeprowadzą wspólne ćwiczenia morskie w dniach 21-27 grudnia, obejmujące ostrzał rakietowy i artyleryjski, na Morzu Wschodniochińskim.

READ  Erdogan mówi, że Turcja jest pozytywnie nastawiona do kandydatury Finlandii do NATO, a nie Szwecji

Chociaż ćwiczenia odbywają się corocznie od 2012 r., Moskwa w ostatnich miesiącach dążyła do wzmocnienia politycznych, bezpieczeństwa i gospodarczych więzi z Pekinem, a chińskiego prezydenta Xi Jinpinga postrzega jako kluczowego sojusznika w antyzachodnim sojuszu.

Pisanie: Lincoln Feist i Nick McPhee Redakcja: Shri Navaratnam i Thomas Janowski

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.