1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjski dowcipniś podszywa się pod Macrona przed polskim Dudą po zbombardowaniu

Rosyjski dowcipniś podszywa się pod Macrona przed polskim Dudą po zbombardowaniu

W 7,5-minutowym nagraniu rozmowy opublikowanym online przez rosyjskich komików Vovana i Lexusa słychać, jak polski prezydent Andrzej Duda rozmawia po angielsku z rozmówcą, który próbuje użyć francuskiego akcentu.

Wezwanie to już drugi raz w ostatnich latach, kiedy zbuntowani bojownicy z Rosji weszli do Duty i nastąpiło to wieczorem, kiedy świat obawia się, że konflikt na Ukrainie może rozprzestrzenić się poza jej granice.

„Emmanuelu, zaufaj mi, jestem bardzo ostrożny” – mówi Duda dzwoniącemu. „Nie chcę iść na wojnę z Rosją, uwierz mi, jestem bardzo ostrożny, bardzo ostrożny”.

Kancelaria Dudy napisała na Twitterze: „Osoba podająca się za prezydenta Francji Emmanuela Macrona została skontaktowana podczas serii rozmów z szefami państw i rządów po wybuchu rakiety w Presevo”.

„W trakcie rozmowy prezydent Andrej Duda zakończył rozmowę, zdając sobie sprawę, że mogło dojść do próby oszustwa ze względu na nietypowy sposób prowadzenia rozmowy”.

Powiedział, że biuro Dudy współpracuje z odpowiednimi służbami w celu zbadania, w jaki sposób dzwoniący mogli się z nim skontaktować.

W 2020 roku Woven i Lexus podszywali się pod Dudę jako Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres i zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa i kontroli połączeń w biurze Dudy.

Nie udało się od razu uzyskać dalszych komentarzy od dwóch doradców Dudy.

Woven i Lexus są znani w Rosji z tego, że celują w celebrytów i polityków żartobliwymi telefonami, aw przeszłości oszukiwali Macrona, brytyjskiego piosenkarza Eltona Johna i byłego brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

(Reportaż Alana Charlisha i Anny Włodarczak-Chemchuk; montaż autorstwa Nicka McPhee)

READ  Polskie FM pozytywnie testuje Covid, odwołuje wizytę w Hiszpanii na Malcie