18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rozbito rosyjską siatkę szpiegowską, by osłabić pozycję Polski – Firstpost

Rozbito rosyjską siatkę szpiegowską, by osłabić pozycję Polski – Firstpost

Bolamt twierdzi, że rozbił rosyjską siatkę szpiegowską działającą w kraju. Reprezentatywny obraz; Źródło: Reuters

Polskie służby bezpieczeństwa ogłosiły w czwartek, że we współpracy z czeskim wywiadem dokonały nalotu na rosyjską siatkę szpiegowską. Polskie posunięcie nastąpiło dzień po ogłoszeniu przez Czechy, że rozwiązały dużą rosyjską sieć propagandową.

Rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Jacek Dobrzyński ujawnił w mediach społecznościowych wyniki operacji. Powiedział, że działania polskich służb bezpieczeństwa mają związek z zarzutami postawionymi na początku tego roku obywatelowi Polski podejrzanemu o szpiegostwo na rzecz Rosji.

Dobrzyński powiedział, że agencja przeprowadziła naloty w stolicy Polski, Warszawie i Tychach. Przeprowadzili dochodzenie w ramach śledztwa w sprawie działalności szpiegowskiej przeciwko Unii Europejskiej (UE). Celem tych misji szpiegowskich jest realizacja celów polityki zagranicznej Kremla.

Według Dobrzyńskiego do celów siatki szpiegowskiej należy „osłabianie pozycji Polski na arenie światowej, dyskredytowanie Ukrainy i wizerunku członków UE”.

Zaznaczył, że działalność agencji jest efektem międzynarodowej współpracy z kilkoma europejskimi służbami, zwłaszcza z partnerami czeskimi.

Republika Czeska ujawniła w środę, że odkryła finansowaną przez Moskwę siatkę, która szerzy rosyjską propagandę i wpływy w całej Europie, w tym w Parlamencie Europejskim, za pośrednictwem mającego siedzibę w Pradze serwisu informacyjnego Voice of Europe.

Według Dobrzyńskiego obywatel Polski podejrzany w styczniu o rosyjskie szpiegostwo został osadzony w kręgach parlamentarnych Polski i UE, realizując zadania zlecane i finansowane przez rosyjski wywiad. Do jego zadań należała „działalność propagandowa, dezinformacja i prowokacja polityczna. Ich celem było utworzenie rosyjskich stref wpływów w Europie”.

READ  Pierwsza elektrownia słoneczna Equinor gotowa w Polsce