Rosja rozwiązała panel ekspertów ONZ, który od lat monitoruje sankcje wobec Korei Północnej.
W zeszłym tygodniu komisja oświadczyła, że bada doniesienia o naruszeniu przez Rosję przepisów, kupując północnokoreańską broń, taką jak rakiety balistyczne, do użytku na Ukrainie.
Od 2006 roku Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nałożyła szereg sankcji na Pjongjang w związku z jego programem broni nuklearnej.
Ograniczenia te nadal obowiązują, ale grupa ekspertów powołana do monitorowania naruszeń zostanie teraz rozwiązana.
Podczas czwartkowego głosowania w Radzie Bezpieczeństwa Rosja wykorzystała swoje weto jako stałego członka, aby zablokować odnowienie, podczas gdy 13 z pozostałych 14 obecnych państw członkowskich głosowało za. Chiny, najbliższy sojusznik Pjongjangu, wstrzymały się od głosu.
Zakaz wydany przez Rosję wywołał falę potępienia ze strony Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i innych zachodnich sojuszników i nastąpił po roku publicznych spotkań na wysokim szczeblu między przywódcami Moskwy i Pjongjangu.
Po raz pierwszy Rosja uniemożliwia utworzenie komitetu, który jest odnawiany corocznie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na 14 lat.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział w mediach społecznościowych, że użycie przez Rosję weta jest równoznaczne z „przyznaniem się do winy” za użycie w wojnie północnokoreańskiej broni.
Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja poinformowały Radę, że Rosja pracuje nad uciszeniem organu nadzoru, ponieważ zaczęła ona zgłaszać naruszenia przez Moskwę zasad, w szczególności zakup broni od Korei Północnej do użytku na polach bitew na Ukrainie.
Tymczasem przedstawiciel Korei Południowej przy ONZ skrytykował „ślepy egocentryzm” Rosji i stwierdził, że nie ma ona uzasadnienia dla „rozwiązania strażników” reżimu sankcji.
„To prawie jak zniszczenie kamery monitorującej, aby uniknąć złapania na gorącym uczynku” – powiedział ambasador Hwang Joon-kook.
Rosja konsekwentnie zaprzecza użyciu północnokoreańskiej broni, a w czwartek jej przedstawiciel przy ONZ ponownie zaprzeczył tym oskarżeniom.
Wasilij Nebenzia powiedział również, że komisja ekspertów nie wnosi żadnej wartości dodanej.
„Komisja w dalszym ciągu skupiała się na błahych kwestiach, nieproporcjonalnych do problemów stojących przed półwyspem” – stwierdziła Nebenzia, dodając, że sankcje nałożyły „duży ciężar” na naród Korei Północnej.
Od 2019 roku Rosja i Chiny starają się przekonać Radę Bezpieczeństwa do złagodzenia sankcji.
Rada Bezpieczeństwa nałożyła sankcje po raz pierwszy w 2006 r. w odpowiedzi na próbę nuklearną Korei Północnej i od tego czasu wydała 10 innych rezolucji w celu zaostrzenia sankcji w związku z kontynuacją działalności nuklearnej Pjongjangu.
Jednak reżim Kim Dzong Una w dużej mierze zignorował sankcje, pomimo ich wpływu na gospodarkę. Przywódca Korei Północnej w dalszym ciągu szybko rozwijał broń nuklearną, a w ostatnich latach realizował bardziej agresywną i niebezpieczną strategię wojskową.
Eksperci ONZ twierdzą, że Korea Północna w dalszym ciągu narusza sankcje, wzmagając testy rakietowe i opracowując broń nuklearną. Reżim wystrzelił w tym roku satelitę szpiegowskiego – technologię prawdopodobnie zapewniła Rosja.
Łamiąc sankcje, w dalszym ciągu importuje produkty rafinacji ropy naftowej i wysyła pracowników za granicę, a w najnowszym raporcie panelu ONZ szczegółowo opisano kampanię cyberataków.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy