30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tysiące zbierają się w Berlinie i Paryżu, by domagać się pokoju na Ukrainie |  Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Tysiące zbierają się w Berlinie i Paryżu, by domagać się pokoju na Ukrainie | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Mieszkańcy Berlina biorą udział w proteście przeciwko dostawom broni na Ukrainę.

Demonstranci zebrali się w stolicach Paryża i Berlina, domagając się pokoju na Ukrainie dzień po rocznicy rosyjskiej inwazji.

Tysiące ludzi protestowało w sobotę w stolicy Niemiec, potępiając rządowe dostawy broni na Ukrainę i wzywając do rozmów pokojowych w celu zakończenia wojny.

Organizatorzy byli krytykowani przed protestem za bagatelizowanie prawa Ukrainy do obrony swojego terytorium przed rosyjską agresją i brak dystansu wobec skrajnej prawicy i skrajnej lewicy, gdzie powszechne są poglądy prorosyjskie.

Jedna z organizatorek, opozycyjna posłanka Sahra Wagenknecht z byłej Komunistycznej Partii Lewicy, powiedziała, że ​​na wiecu nie ma miejsca dla neonazistów, ale każdy, kto „szczerym sercem” pragnie pokoju, jest mile widziany.

Podczas gdy większość szyldów na proteście odzwierciedlała tradycyjne stanowiska lewicowe, niektórzy uczestnicy nieśli transparenty z hasłem „Amerykanie wracają do domu” i hasłem skrajnie prawicowego magazynu. Niektórzy machali rosyjskimi flagami.

Wagenknecht oskarżył rząd niemiecki o dążenie do „zniszczenia Rosji” i powiedział, że należy złożyć Moskwie „ofertę” wznowienia rozmów pokojowych.

Inna organizatorka, wybitna pisarka feministyczna Alice Schwarzer, powiedziała, że ​​nadszedł czas, aby spojrzeć poza lewą i prawą stronę.

Obie kobiety złożyły również petycję, twierdząc, że zebrały ponad 645 000 podpisów.

Kobieta bierze udział w proteście przeciwko dostawom broni na Ukrainę i poparciu negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą w Berlinie w Niemczech [Christian Mang/Reuters]

Protestujący szydzili, ilekroć ona i Wagenknecht wymieniali nazwisko niemieckiej minister spraw zagranicznych Anny Berbock, która zdecydowanie popierała dostawy broni na Ukrainę.

Policja podała, że ​​w marszu pod słynną Bramą Brandenburską w Berlinie wzięło udział około 13 000 osób, podczas gdy organizatorzy twierdzili, że wzięło w nim udział 50 000 osób.

Jednym z uczestników był Constantin Schneider, naukowiec z Berlina, który powiedział, że rozumie, że kraje Europy Wschodniej boją się Rosji.

„naturalnie [Russian President Vladimir] Putin jest głupcem atakując Ukrainę. Ale wciąż musimy znaleźć nowe rozwiązania [to the war] Zamiast mówić zamiatanie, że nie ma nic do negocjacji.”

READ  Mariupol: Szef ukraińskiej armii mówi, że ludzie ryzykują życiem za każdym razem, gdy opuszczają schronienie

Odbyło się kilka małych kontrdemonstracji. W piątek tysiące demonstrantów w całej Europie maszerowało przeciwko inwazji Moskwy na Ukrainę.

W Paryżu kilkaset osób odśpiewało w sobotę ukraiński hymn narodowy na Place de la Republique, zanim ukraińskie dzieci w tradycyjnych strojach poprowadziły procesję.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w niedawnym wywiadzie telewizyjnym, że obecnie nie widzi perspektyw rozmów pokojowych.

Musimy zrozumieć, że obecnie prezydent Rosji akceptuje tylko jedną formę negocjacji, tj [Ukraine] Poddaje się bezwarunkowo i osiąga wszystkie swoje cele” – powiedział Schultz w publicznej telewizji ZDF.

Ludzie biorą udział w proteście przeciwko dostawom broni na Ukrainę w Berlinie w Niemczech [Fabrizio Bensch/Reuters]