27 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nie ma wspólnego oświadczenia G20 po tym, jak Chiny sprzeciwiły się użyciu wojny z Ukrainą

Nie ma wspólnego oświadczenia G20 po tym, jak Chiny sprzeciwiły się użyciu wojny z Ukrainą

Indie wydały „Podsumowanie przewodniczącego”, w którym stwierdzono, że „większość członków zdecydowanie potępiła wojnę na Ukrainie”.

bengalurski:

Ministrowie finansów krajów G20 nie osiągnęli w sobotę porozumienia w sprawie wspólnego oświadczenia w sprawie światowej gospodarki podczas rozmów w Indiach, po tym jak Chiny starały się złagodzić odniesienia do wojny na Ukrainie.

Zamiast tego Indie, obecny przewodniczący G20, wydały „podsumowanie przewodniczącego”, w którym stwierdzono, że „większość członków zdecydowanie potępiła wojnę na Ukrainie” oraz że na dwudniowym spotkaniu w Bengaluru.

W przypisie napisano, że dwa akapity podsumowania wojny, które, jak stwierdzono, zostały zaczerpnięte z deklaracji przywódców G20 na Bali w listopadzie, „zostały uzgodnione przez wszystkie państwa członkowskie z wyjątkiem Rosji i Chin”.

Przedstawicielka Hiszpanii Nadia Calvino powiedziała wcześniej, że ze względu na „mniej konstruktywne” metody stosowane przez niektóre nieokreślone kraje w rozmowach między 20 największymi gospodarkami świata, uzgodnienie oświadczenia było „trudne”.

Urzędnicy powiedzieli AFP, że Chiny chciały zmienić język ogłoszenia z listopada, a jeden z nich powiedział pod warunkiem zachowania anonimowości, że Pekin chciał usunięcia słowa „wojna”.

Poprzednie spotkania ministrów finansów G20 i szefów banków centralnych również nie przyniosły wspólnego oświadczenia, ponieważ należąca do grupy Rosja dokonała inwazji na swojego sąsiada w lutym ubiegłego roku.

Wysoki urzędnik indyjski Ajay Seth powiedział, że przedstawiciele Chin i Rosji nie chcą podpisać sformułowania w sprawie Ukrainy, ponieważ „ich mandatem jest zajmowanie się kwestiami gospodarczymi i finansowymi”.

„Z drugiej strony wszystkie pozostałe 18 krajów uważało, że wojna miała reperkusje dla światowej gospodarki” i należało o tym wspomnieć, powiedział Seth na zamykającej konferencję prasową.

Chiny starały się zachować neutralność w konflikcie, jednocześnie utrzymując bliskie stosunki ze strategicznym sojusznikiem Rosją.

Chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua zacytowała w środę wysokiego rangą dyplomatę Wang Yi, który powiedział, że Chiny są gotowe „wzmocnić strategiczną koordynację” z Rosją po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem w Moskwie.

READ  Ostatnia wojna rosyjsko-ukraińska: Zełenski nazywa siły rosyjskie „rzeźnikami” po znalezieniu masowych grobów cywilów w okolicach Kijowa - Mubaszer | wiadomości ze świata

W piątek, w pierwszą rocznicę inwazji, Chiny opublikowały 12-punktowy dokument wzywający do „politycznego rozwiązania” kryzysu, który spotkał się ze sceptycyzmem sojuszników Ukrainy.

Indie, które są gospodarzami G20, również odmówiły potępienia Rosji, największego dostawcy broni w New Delhi i głównego eksportera ropy do Indii od czasu inwazji.

Kraje zachodnie – w tym Stany Zjednoczone, Niemcy i Francja – nalegały, aby język we wspólnym oświadczeniu nie mógł być słabszy niż ten, który przywódcy G20 wydali w Indonezji w listopadzie.

„To jest wojna. A ta wojna ma tylko jedną przyczynę, a jest nią Rosja i Władimir Putin. To musi być jasno wyrażone na tym spotkaniu finansowym G20” – powiedział niemiecki minister finansów Christian Lindner na piątkowej konferencji prasowej.

Umorzenie długów

W podsumowującym dokumencie Indii stwierdzono, że globalne perspektywy gospodarcze „nieznacznie się poprawiły”, chociaż ogólny wzrost pozostaje „powolny” i utrzymują się zagrożenia, w tym rosnąca inflacja, odrodzenie pandemii i rosnące zadłużenie w wielu biednych krajach.

Jeśli chodzi o zmiany klimatyczne, podkreślił znaczenie „w pełni jak najszybszego” wypełnienia zobowiązania krajów rozwiniętych do mobilizowania 100 miliardów dolarów rocznie na finansowanie klimatu do 2025 r. dla krajów biednych.

Spotkanie koncentrowało się również na redukcji zadłużenia dla biednych krajów dotkniętych hiperinflacją z powodu wojny, wśród nieporozumień między Chinami a Zachodem co do tego, jak to zapewnić.

Zachodni urzędnicy chcą, aby Chiny „zredukowały” pożyczki dla zadłużonych krajów, ale Pekin twierdzi, że wielostronni pożyczkodawcy, w tym Bank Światowy, też powinni.

W podsumowaniu dotyczącym Indii stwierdzono, że istnieje potrzeba „wzmocnienia wielostronnej koordynacji zarówno przez oficjalnych wierzycieli dwustronnych, jak i prywatnych”. Delegaci stwierdzili, że zatwierdzenie tego języka zakończyło się sukcesem.

„Zeszłego lata na Bali przez trzy dni dyskutowaliśmy nad przygotowaniem oświadczenia iw ogóle nie dyskutowaliśmy merytorycznie. Tym razem to zrobiliśmy” – powiedział jeden z negocjatorów.

READ  Wojna na Ukrainie: Zełenski potępia atak na Czernihów, Putin spotyka po drodze generałów i F-16

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva nazwała to „bardzo dobrym spotkaniem”, chwaląc indyjską prezydencję za skupienie się „na naprawdę ważnych sprawach”, takich jak inflacja i zadłużenie.

Inne tematy obejmowały próby nałożenia globalnego podatku na gigantów technologicznych, rozszerzenie uprawnień wielostronnych banków rozwoju, takich jak Bank Światowy, aby pomóc krajom dotkniętym zmianami klimatycznymi oraz kryptowaluty.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie była edytowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego).