1 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny rozszerzają ograniczenia związane z COVID, zakłócenia w fabrykach iPhone'ów zwiększają obawy gospodarcze

Chiny rozszerzają ograniczenia związane z COVID, zakłócenia w fabrykach iPhone’ów zwiększają obawy gospodarcze

  • Ograniczenia związane z COVID nasiliły się wraz ze wzrostem liczby przypadków
  • Zakłócenia w fabryce iPhone’a podkreślają ryzyko przemysłowe i społeczne
  • Analitycy ostrzegają przed możliwością przedłużenia lockdownu
  • Kurort Sanya nakłada ograniczenia na przemieszczanie się przybyszów

BEIJING (Reuters) – Chińskie miasta nałożyły w środę więcej ograniczeń, aby ograniczyć rosnącą liczbę przypadków koronawirusa, zwiększając obawy inwestorów o gospodarkę, ponieważ nowe zakłócenia w największej na świecie fabryce iPhone’a uwydatniły społeczne i przemysłowe żniwo chińskiej rozprawy z koronawirusem. 19 skrajni.

W Pekinie centra handlowe i parki zostały zamknięte, a niegdyś tętniące życiem obszary stolicy stały się miastami-widmami, ponieważ władze nakłaniają ludzi do pozostania w domu.

Miasto Sanya na wyspie Hainan zakazało ludziom chodzenia do restauracji i centrów handlowych w ciągu trzech dni od ich przybycia, a wiele miast w całych Chinach nałożyło lokalne blokady, ponieważ infekcje zbliżyły się do wysokiego poziomu obserwowanego w kwietniu.

Środki te zaciemniają perspektywy dla drugiej co do wielkości gospodarki świata i osłabiają nadzieje, że Chiny znacznie złagodzą swoje zewnętrzne stanowisko w sprawie koronawirusa w najbliższym czasie, ponieważ Chiny stoją w obliczu pierwszej zimy, walcząc z wysoce zaraźliwym wariantem Omicron.

„Chociaż istnieje niewielka szansa, że ​​władze zdecydują się wycofać z polityki koronawirusa w okresie zimowym, istnieje znaczne ryzyko, że wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się zakończą się niepowodzeniem” – napisali analitycy z Capital Economics.

Powiedzieli, że taka awaria może doprowadzić do dalszych blokad, które mogą spowodować bezprecedensowe szkody dla gospodarki.

Chińskie ograniczenia COVID, najbardziej rygorystyczne na świecie, doprowadziły do ​​​​powszechnego niezadowolenia i zakłóceń produkcji u producentów, w tym tajwańskiego Foxconna. (2317.TW)największy dostawca iPhone’a dla Apple Inc.

W środę materiał przesłany do mediów społecznościowych pokazał pracowników Foxconn oczyszczających barykady i walczących z władzami w kombinezonach ochronnych, skandując „Dajcie nam naszą pensję”. Zakłócenia nastąpiły po tygodniach niepokojów, podczas których dziesiątki pracowników opuściło fabrykę z powodu kontroli COVID. Reuters nie mógł zweryfikować autentyczności filmów.

READ  Chiński prezydent ujawnia wielki plan rozwoju dla Azji Środkowej

Jak oszacowała na początku tego tygodnia firma maklerska Nomura, regiony, na które przypada prawie jedna piąta produktu krajowego brutto Chin, są objęte jakąś formą blokady lub ograniczeń, które przekroczą PKB Wielkiej Brytanii.

próba rozwiązania

Chociaż liczba infekcji jest niska jak na światowe standardy, Chiny trzymają się swojego podejścia bez COVID, charakterystycznej polityki prezydenta Xi Jinpinga, która według urzędników ratuje życie i zapobiega załamaniu się systemu medycznego.

We wtorek Chiny zgłosiły 28 883 nowych przypadków przeniesionych w kraju.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał Chiny do zresetowania strategii COVID-19 i zwiększenia wskaźników szczepień.

Gita Gopinath, urzędnik Międzynarodowego Funduszu Walutowego, powiedziała: „Chociaż strategia zwalczania pojawiającego się wirusa koronowego stała się z czasem mądrzejsza, połączenie bardziej zakaźnych wariantów COVID i utrzymujących się luk w szczepieniach doprowadziło do konieczności częstszego zamykania , co wpływa na gospodarkę światową.” konsumpcja i inwestycje prywatne.

Mieszkańcy mają coraz więcej dość prawie trzech lat ograniczeń, a środowy protest w fabryce Foxconn w Zhengzhou ma miejsce po tym, jak tłumy niedawno przebiły się przez bariery i starły z pracownikami w kombinezonach ochronnych w południowym mieście Guangzhou.

Rosnąca liczba przypadków testuje również determinację Chin do unikania uniwersalnych środków, takich jak masowe blokady w celu ograniczenia wybuchu epidemii, i zamiast tego polegania na niedawno zmienionych zasadach dotyczących COVID.

Jednak nieoficjalne blokady wzrosły, w tym budynków mieszkalnych i kompleksów w Pekinie, ponieważ liczba przypadków wzrosła we wtorek do nowego poziomu.

W Szanghaju, 25-milionowym mieście, które było zamknięte przez dwa miesiące na początku tego roku, największe chińskie stowarzyszenie motoryzacyjne poinformowało w środę, że odwoła drugi dzień China Automotive Overseas Development Summit, który odbywa się tam z powodu obaw związanych z koronawirusem.

Chengdu, które we wtorek odnotowało 428 przypadków, stało się ostatnim miastem, które ogłosiło masowe testy.

READ  Liz Truss zastąpi Borisa Johnsona na stanowisku premiera

Główne ośrodki produkcyjne w Chongqing i Guangzhou odnotowują niezmiennie wysoką liczbę infekcji, co odpowiada za większość przypadków w Chinach. Liczba przypadków w Kantonie nieznacznie spadła we wtorek do 7970, a władze stwierdziły, że infekcje nadal koncentrują się na kluczowych obszarach regionu Hezhou.

Inwestorzy, którzy w zeszłym tygodniu mieli nadzieję, że Chiny złagodzą ograniczenia, zaczęli obawiać się, że fala infekcji może spowolnić ponowne otwarcie gospodarki. Czytaj więcej Wielu analityków twierdzi, że znaczące złagodzenie ograniczeń związanych z COVID jest mało prawdopodobne przed marcem lub kwietniem.

Gwałtsze niż oczekiwano spowolnienie w Chinach, które szkodzi w szczególności popytowi wewnętrznemu, odbiłoby się echem w krajach takich jak Japonia, Korea Południowa i Australia, które eksportują produkty i towary o wartości setek miliardów dolarów do drugiej co do wielkości gospodarki świata .

Analitycy obniżają również prognozy popytu na ropę ze strony największego na świecie importera ropy naftowej, ponieważ ostatnie ograniczenia związane z COVID już spowodowały spadek światowych kontraktów terminowych na ropę.

„Najbliższe tygodnie mogą być najgorsze w Chinach od pierwszych tygodni epidemii dla gospodarki i systemu opieki zdrowotnej” – oceniają analitycy Capital Economics.

Reportaż z redakcji w Pekinie i Szanghaju; Przez Bernarda Orra; Montaż autorstwa Muralikumar Anantharaman, Meral Fahmy, Tony Monroe i Bernadette Boom

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.