29 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kijowski klasztor wspierany przez Rosję pod zarzutem wandalizmu | Ukraina

Podejrzani obywatele rosyjscy, pieniądze i dokumenty zostały skonfiskowane podczas nalotu na 1000-letni prawosławny klasztor w Kijowie i inne prawosławne miejsca we wtorek we wtorek w ramach operacji przeciwdziałania „podejrzewanym działaniom wywrotowym rosyjskich sił specjalnych”, powiedział ukraiński urzędnik bezpieczeństwa powiedział. usługi”.

Oleksey Danilov, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, powiedział, że prowadzone jest śledztwo w sprawie tego, co dzieje się w sieci katakumb. Strona internetowa SBU poinformowała, że ​​agencja znalazła prorosyjską literaturę i ponad 100 000 dolarów w gotówce.

„Nie będziemy teraz rozmawiać o pieniądzach”, powiedział Daniłow Guardianowi. „Znaleziono tam pewne dokumenty. I znaleziono tam niektórych obywateli … najprawdopodobniej obywateli Federacji Rosyjskiej. A teraz próbujemy dowiedzieć się, co oni tam robią i dlaczego tam są.

Na południe od centrum miasta rozległy kompleks Ławry Kijowsko-Peczerskiej – czyli Kijowski Klasztor Jaskiń – jest siedzibą wspieranego przez Rosję skrzydła Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, a także skarbem kultury Ukrainy. i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nalot na Ławrę Peczerską był częścią zakrojonej na szeroką skalę kampanii o majątek kościelny. SBU poinformowało, że sprawdzono tożsamość około 850 osób, a 50 osób przeszło „dogłębne wywiady kontrwywiadowcze”, w tym przy użyciu wariografu. Przeszukano ponad 350 budynków sakralnych, w tym dwa kolejne klasztory i siedzibę diecezji Patriarchatu Moskiewskiego na Zachodzie. Ukrainapoinformowała agencja.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna, której zwierzchnik, patriarcha Cyryl, zdecydowanie popierał działania militarne Moskwy na Ukrainie, potępiła nalot jako „akt zastraszania”.

SBU powiedziała: „Środki te są podejmowane… w ramach systematycznej pracy SBU w celu przeciwdziałania destrukcyjnym działaniom rosyjskich służb specjalnych na Ukrainie”.

Stwierdzono, że przeszukanie miało na celu zapobieżenie wykorzystywaniu klasztoru w jaskini jako „centrum rosyjskiego świata” i zostało przeprowadzone w celu rozważenia podejrzeń „co do wykorzystania budynku… bronie.”

Koncepcja „światowej Rosji” leży u podstaw nowej doktryny polityki zagranicznej Władimira Putina, której celem jest ochrona języka, kultury i religii Rosji. Był używany przez konserwatywnych ideologów do uzasadnienia interwencji za granicą.

Departament Bezpieczeństwa Państwa nie podał szczegółów wyniku wtorkowego nalotu. Widziano uzbrojonych funkcjonariuszy sprawdzających dowody tożsamości i przeszukujących torby wiernych przed wpuszczeniem ich do środka.

Klasztor Kijowski
SBU twierdzi, że poszukiwania miały na celu zapobieżenie wykorzystywaniu jaskiniowego klasztoru jako „centrum rosyjskiego świata”. Zdjęcie: Valentin Ogirienko/Reuters

Daniłow powiedział, że śledztwo jest wciąż na bardzo delikatnym etapie. „Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że niektóre instytuty podejmują działania, których nie ma w ich statutach. Nie będą w stanie tego zrobić” – powiedział. „Nie ma znaczenia, czy są to instytucje cywilne, religijne czy inne, jest kwestią bezpieczeństwa narodowego naszego kraju. I przez wiele lat zamykaliśmy oczy na to, co się działo.

„Każda kwestia religijna jest zawsze złożona i nie taka łatwa. Jest to bardzo złożona sprawa i wymaga dużo uwagi.” „Musimy podzielić religię i cywilów, którzy zajmują określone stanowiska w Kościele, którzy mogą pracować dla państwa agresora”.

Nalot zaostrzy i tak już napięte stosunki między rosyjskimi i ukraińskimi prawosławnymi. Kreml potępił rewizje jako ostatni rozdział „wojny” Kijowa z Kościołem rosyjskim.

„Ukraina od dawna jest w stanie wojny z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Możemy to postrzegać jako kolejne ogniwo w łańcuchu tych działań militarnych przeciwko rosyjskiemu prawosławiu.

Władimir Legoyda, rzecznik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, powiedział: „Podobnie jak wiele innych przypadków prześladowań wierzących na Ukrainie od 2014 roku, ta uciążliwa praca wierzących prawie na pewno pozostanie niezauważona przez tych, którzy nazywają siebie międzynarodową wspólnotą praw człowieka”.

Wojna pogłębiła podział między Ukrainą a rosyjskimi cerkwiami i zaostrzyła spór o przynależność religijną. Ukraińska Cerkiew Prawosławna oficjalny podział Spod Moskwy trzy lata wcześniej, kiedy Rosja utraciła wiele ukraińskich diecezji, wiele zabytkowych kościołów i klasztorów pozostało lojalnych wobec Rosji w praktykach religijnych i politycznych.

W piątek SBU poinformowała, że ​​oskarżyła starszego duchownego z zachodniej Winnicy o próbę rozprowadzania ulotek usprawiedliwiających rosyjską inwazję na Ukrainę.

W maju Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego zakończyła stosunki z Cerkwią rosyjską w związku z jej poparciem dla tego, co Moskwa nazywa „własną operacją wojskową”, zamiast prowadzenia agresywnej wojny.

Sondaż przeprowadzony w 2020 roku przez Kijowskie Centrum Razumkowa wykazał, że 34% Ukraińców zidentyfikowało się jako członkowie głównego Kościoła prawosławnego na Ukrainie, a 14% było członkami Moskiewskiego Kościoła Patriarchalnego.

W 2019 roku Ukraina uzyskała zgodę duchowego przywódcy prawosławnych chrześcijan na całym świecie na utworzenie kościoła niezależnego od Moskwy, co w dużej mierze zakończyło stulecia więzi religijnych między dwoma krajami.

Już w listopadzie Cerkiew prawosławna na Ukrainie zapowiedziała, że ​​po raz pierwszy pozwoli na to swoim wyznawcom Świętuj Boże Narodzenie 25 grudnia, w oddalaniu się od Rosji na Zachód. Od wieków Ukraińcy obchodzili Boże Narodzenie 7 stycznia, według kalendarza juliańskiego, w dniu narodzin Chrystusa.

Przejście na 25 grudnia było postrzegane jako część szerszego narodowego procesu demontażu symboli Rosji, Związku Radzieckiego i komunizmu, zapoczątkowanego w 2014 roku, kiedy Putin zaanektował Krym i rozpętał promoskiewskie powstanie we wschodnim regionie Donbasu.

Tymczasem Ukraińcy przygotowują się na najcięższą zimę w historii kraju, ponieważ Rosja próbuje zniszczyć infrastrukturę energetyczną, aby zmusić Kijów do negocjacji pokojowych.

Wołodymyr Kudritsky, szef ukraińskiego krajowego operatora sieci energetycznej, Ukrenergo, powiedział na odprawie, że rosyjskie ataki nie pozostawiły żadnej elektrowni cieplnej ani wodnej. „Skala zniszczeń jest kolosalna. Na Ukrainie występuje deficyt produkcji energii. Nie jesteśmy w stanie wyprodukować takiej ilości energii, jaką mogą zużyć konsumenci.”

Główny dostawca energii powiedział w poniedziałek, że Ukraińcy muszą przyzwyczaić się do życia z przerwami w dostawie prądu przynajmniej do końca marca, a rząd zaoferował ewakuację ludzi w niedawno wyzwolonym Chersoniu, który w większości pozostaje bez prądu i bieżącej wody.

„Biorąc pod uwagę trudną sytuację bezpieczeństwa w mieście i problemy z infrastrukturą, można ewakuować się na zimę do bezpieczniejszych regionów kraju” – powiedziała wicepremier Irina Vereshuk w komunikatorze Telegram.

Walki trwały na południu kraju, a podczas kluczowego wydarzenia na polu bitwy ukraiński urzędnik przyznał, że jego siły atakują rosyjskie pozycje na Mierzei Kinburn, bramie do basenu Morza Czarnego i części regionu Chersoniu, które wciąż znajdują się pod rosyjską kontrolą.

Moskwa wykorzystała Mierzeję Kinburn jako miejsce postoju dla ataków rakietowych i artyleryjskich na pozycje ukraińskie w obwodzie mikołajowskim i w innych miejscach wzdłuż kontrolowanego przez Ukrainę wybrzeża Morza Czarnego.

Natalia Gomenyuk, rzeczniczka dowództwa operacyjnego armii ukraińskiej na południu, powiedziała w telewizyjnych oświadczeniach, że siły ukraińskie „kontynuują operację wojskową” w regionie.

Wydaje się, że Moskwa gromadzi swoje siły i zwiększa wysiłki militarne na wschodnim froncie Donbasu wokół kluczowego miasta Bachmut.

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało we wtorek, że w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło co najmniej ośmiu cywilów, a 16 zostało rannych.

Francja Agencja prasowa Associated Press i Reuters przyczyniły się do powstania tego raportu.

READ  Ministrowie spraw zagranicznych G7 zobowiązali się do „niezachwianego zaangażowania” w suwerenność Ukrainy w obliczu rosyjskich wzmocnień