28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy odkrywają rekonstrukcję dziewicy Inków złożonej w ofierze w Peru

Naukowcy odkrywają rekonstrukcję dziewicy Inków złożonej w ofierze w Peru

ARIQIPA, Peru, 24 października (Reuters) – We wtorek w Peru odsłonięto zrekonstruowaną głowę i tułów młodej dziewczyny, która prawdopodobnie została złożona w ofierze, aby przebłagać bogów Inków, a ponad 500 lat później skany 3D jej mumii pomogły stworzyć realistyczną rozrywkę. Jej śmierć.

Naukowcy z Peru i Polski wykorzystali cyfrowe skany jej dobrze zachowanej mumii, którą odnaleziono w 1995 roku w pakiecie pogrzebowym z czasów Inków w pobliżu szczytu wulkanu Ambato pod Arequipą w południowym Peru.

Inkowie rządzili dużym obszarem zachodniej części Ameryki Południowej, wzdłuż wybrzeża Pacyfiku i wyżyn andyjskich, a w 1532 roku ich bogate i potężne imperium upadło pod naporem hiszpańskich konkwistadorów.

Jednak według uczonych jakiś czas wcześniej dziewczynę złożono w ofierze poprzez uderzenie w głowę, być może w ramach rytualnego rytuału mającego na celu uzyskanie boskiej ulgi w przypadku klęsk żywiołowych.

Uważa się, że nazywała się Lady Ambato lub po prostu Juanita i miała 14 lub 15 lat.

Rekonstrukcja prezentowana obecnie na Katolickim Uniwersytecie Santa Maria w Arequipie przedstawia jej lekko otwarte usta i przenikliwe oczy wpatrzone w dal. Zawiera kolorowe ubrania, nakrycia głowy i ozdoby, wzorowane także na skanach mumii.

„Zrobiono to w cudowny sposób” – stwierdził archeolog Johann Reinhard, który należał do zespołu, który znalazł mumię, i dodał, że rekonstrukcja szczególnie przyciągała wzrok, ponieważ jej twarz była wystawiona na działanie czynników atmosferycznych, w wyniku czego nie zostało dobrze zachowane. .

„Widzenie jej twarzy żywej to zupełnie inne doświadczenie, ponieważ wygląda tak realistycznie” – powiedział.

(Raport: Pocho Torres i Carlos Valdez – przygotowany przez Mahometa dla Biuletynu Arabskiego) Tekst: David Alire Garcia. Pod redakcją Raju Gopalakrishnana

READ  Dotknięty klimatem Barbados twierdzi, że ma plan zreformowania Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę