29 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bolsonaro sprzeciwia się przegranej wyborów w Brazylii i chce unieważnienia głosów

Bolsonaro sprzeciwia się przegranej wyborów w Brazylii i chce unieważnienia głosów

BRASILIA, Brazylia (AP) – Ponad trzy tygodnie po przegranej w reelekcji prezydent Jair Bolsonaro we wtorek obwinił błąd oprogramowania i zażądał, aby organ wyborczy unieważnił głosy oddane na większości elektronicznych maszyn do głosowania w Brazylii, mimo że twierdzą niezależni eksperci że błąd nie jest więc nie wpływają na wiarygodność wyników.

Marcelo de Pesa, prawnik, który złożył 33-stronicowy wniosek w imieniu prezydenta i jego liberalnej partii, powiedział dziennikarzom, że takie działanie pozostawi Bolsonaro z 51% pozostałych ważnych głosów – i zwycięstwem w reelekcji.

Władza wyborcza ogłosiła już zwycięstwo wroga Bolsonaro, lewicowego byłego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy, a nawet wielu sojuszników prezydenta zaakceptowało wyniki. Protestujący w miastach w całym kraju stanowczo odmawiają zrobienia tego samego, zwłaszcza gdy Bolsonaro odmawia ustąpienia.

Lider Partii Liberalnej Waldemar Costa i audytor zatrudniony przez partię powiedzieli dziennikarzom w Brazylii, że ich ocena wykazała, że ​​wszystkie maszyny sprzed 2020 r. indywidualny profil. numery w aktach wewnętrznych.

Żaden z nich nie wyjaśnił, w jaki sposób może to wpłynąć na wyniki wyborów, ale powiedział, że zwraca się do organu wyborczego o unieważnienie wszystkich głosów oddanych na tych maszynach.

W skardze opisano błąd jako „nieodwracalną niezgodność spowodowaną awarią”, co podało w wątpliwość ważność ustaleń.

Zaraz potem główny organ wyborczy wydał orzeczenie, z którego wynikało, że partia Bolsonaro może stawić czoła takiemu wyzwaniu.

Alexandre de Moraes powiedział, że sąd nie rozpatrzy skargi, jeśli w ciągu 24 godzin partia nie przedstawi poprawionego raportu, który będzie zawierał wyniki pierwszej tury wyborów 2 października, w której Partia Liberalna zdobyła więcej miejsc w obu izbach Kongresu niż w jakiejkolwiek innej. inny raport. .

Creomar de Souza, analityk polityczny w DHARMA Political Risk and Strategy, powiedział, że treść orzeczenia de Moraesa sugeruje, że Trybunał Wyborczy prawdopodobnie odrzuci odwołanie.

READ  Starcia między Koreą Południową a Chinami o tarczę antyrakietową USA, komplikujące pojednanie

Błąd nie był wcześniej znany, jednak eksperci stwierdzili, że nie ma on również wpływu na wyniki. Według Wilsona Ruggiero, profesora inżynierii komputerowej i systemów cyfrowych na Politechnice Uniwersytetu w São Paulo, każdą maszynę do głosowania można nadal łatwo zidentyfikować za pomocą innych środków, takich jak miasto i okręg wyborczy.

Zgadza się z tym Diego Arana, profesor nadzwyczajny bezpieczeństwa systemów na Uniwersytecie Aarhus w Danii, który brał udział w oficjalnych testach bezpieczeństwa brazylijskiego systemu wyborczego.

„To w żaden sposób nie podważa wiarygodności ani wiarygodności” – powiedział Ruggiero telefonicznie Associated Press. „Kluczem do zapewnienia dokładności jest podpis cyfrowy powiązany z każdą maszyną do głosowania”.

Chociaż automaty nie mają indywidualnych numerów identyfikacyjnych w swoich wewnętrznych rejestrach, numery te pojawiają się na drukowanych paragonach, które pokazują sumę wszystkich głosów oddanych na każdego kandydata, powiedział Aranha, dodając, że błąd został odkryty tylko dzięki wysiłkom wyborców. Upoważnienie do zapewnienia większej przejrzystości.

Przegrana Bolsonaro o mniej niż dwa punkty z Da Silvą 30 października była najwęższym marginesem od czasu powrotu Brazylii do demokracji w 1985 r. Chociaż prezydent nie krzyczał wprost, odmówił przyznania się do porażki Albo pogratulować przeciwnikowi – pozostawiając miejsce jego zwolennikom na wyciągnięcie własnych wniosków.

Wielu protestowało bezlitośnie, twierdząc, że wybory były oszustwem i wzywając siły zbrojne do interwencji.

Dziesiątki zwolenników Bolsonaro zebrało się we wtorek przed konferencją prasową, ubranych w zielono-żółte brazylijskie flagi i intonujących pieśni patriotyczne. Niektórzy słownie atakowali i popychali dziennikarzy, którzy próbowali wejść do lokalu.

Bolsonaro spędził ponad rok opowiadając się za elektronicznym systemem głosowania w Brazylii Podatny na oszustwa, nigdy nie przedstawiając dowodów.

Syn prezydenta, zastępca federalny Eduardo Bolsonaro, powtórzył te obawy na konferencji w Meksyku w zeszłym tygodniu.

READ  Ukraińska aktywistka Daria Kaliniuk konfrontuje się z Borisem Johnsonem w sprawie reakcji Zachodu na Rosję

„Zawsze nie ufamy tym maszynom. Chcemy dokładnego przeglądu” – powiedział młodszy Bolsonaro. „Istnieją bardzo mocne dowody, aby zarządzić śledztwo w sprawie wyborów w Brazylii”.

Brazylia zaczęła używać elektronicznego systemu głosowania w 1996 r., a eksperci ds. bezpieczeństwa wyborów uważają, że takie systemy są mniej bezpieczne niż papierowe karty do głosowania, ponieważ nie pozostawiają żadnych śladów papierowych, które można by skontrolować. Ale brazylijski system został dokładnie zbadany przez lokalnych i międzynarodowych ekspertów, którzy nie znaleźli żadnych dowodów na to, że jest wykorzystywany do popełniania oszustw.

Przewodniczący Senatu Rodrigo Pacheco powiedział we wtorek po południu, że wyniki wyborów są „niepodważalne”.

Bolsonaro był prawie całkowicie odizolowany w oficjalnej rezydencji od swojej porażki z 30 października, wywołując powszechne spekulacje na temat tego, czy jest w depresji, czy też planuje utrzymać się przy władzy.

W wywiadzie dla gazety O Globo wiceprezydent Hamilton Mourao powiedział, że nieobecność Bolsonaro była spowodowana różą, infekcją skóry na nogach, która, jak powiedział, uniemożliwia prezydentowi noszenie spodni.

Aby to zbadać, Partia Liberalna zatrudniła Legal Voting Institute, grupę, która skrytykowała obecny system, twierdząc, że sprzeciwia się on prawu, nie dostarczając cyfrowego zapisu każdego pojedynczego głosu.

W osobnym raporcie złożonym na początku tego miesiącaWojsko Brazylii stwierdziło, że w systemie wyborczym kraju występują wady i zasugerowało ulepszenia, ale nie potwierdziło zarzutów oszustwa ze strony niektórych zwolenników Bolsonaro.

Analitycy sugerują, że siły zbrojne, które były kluczowym elementem administracji Bolsonaro, mogły utrzymywać pozory niepewności w tej sprawie, aby uniknąć niezadowolenia prezydenta. W kolejnym oświadczeniu Departament Obrony podkreślił, że chociaż nie znalazł dowodów na oszustwo związane z liczeniem głosów, nie może wykluczyć takiej możliwości.

___

Beller relacjonował z Rio de Janeiro. Powiązany pisarz prasowy Mark Stephenson z Mexico City przyczynił się do powstania tego raportu.

READ  Rishi Sunak ślubuje zakończyć wnioski o azyl od przypływów małych łodzi