1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nadchodzi ostra zima, ponieważ rosyjskie ataki utrudniają Ukrainie dostarczanie energii

Nadchodzi ostra zima, ponieważ rosyjskie ataki utrudniają Ukrainie dostarczanie energii

  • Ukraińcy z niewielką lub żadną rozgrzewką po bombardowaniu
  • Temperatury w wielu regionach są już poniżej zera
  • Mieszkańcy Chersoniu otrzymują propozycję ewakuacji w bezpieczniejsze rejony
  • Ukraińskie siły bezpieczeństwa dokonały nalotu na słynny klasztor w Kijowie

Kijów (Reuters) – We wtorek rząd Ukrainy wezwał ludzi do oszczędzania energii w obliczu nieustannych rosyjskich strajków, które zmniejszyły o połowę moc energetyczną kraju, ponieważ organ ds. zdrowia ONZ ostrzegł przed katastrofą humanitarną na Ukrainie tej zimy.

Władze poinformowały, że miliony Ukraińców, w tym stolica Kijowa, mogą stanąć w obliczu przerw w dostawie prądu co najmniej do końca marca z powodu ataków rakietowych, które według ukraińskiego krajowego operatora sieci Okringo spowodowały „ogromne” szkody.

Tej jesieni temperatury na Ukrainie były wyjątkowo łagodne, ale zaczynają spadać poniżej zera i oczekuje się, że w niektórych regionach w miesiącach zimowych spadną do -20°C (-4°F) lub nawet niżej.

Rosyjskie ataki na ukraińskie obiekty energetyczne nastąpiły po serii niepowodzeń w terenie, które obejmowały wycofanie sił rosyjskich z południowego miasta Chersoniu na wschodni brzeg potężnej rzeki Dniepr, która dzieli kraj.

„Oszczędzanie energii elektrycznej pozostaje bardzo ważne”, powiedział premier Dennis Shmyhal we wtorkowym telegramie.

Powiedział, że planowane przerwy w dostawie prądu występują we wszystkich regionach, a awaryjne wyłączenie jest możliwe w niektórych sytuacjach, ponieważ zaczęły się mrozy i rośnie zużycie energii elektrycznej.

Prezes Okrinego Wołodymyr Kudrycki powiedział we wtorek, że żadne elektrownie cieplne ani wodne nie pozostały nienaruszone, choć odrzucił potrzebę ewakuacji ludności cywilnej.

„Nie możemy wytworzyć tyle energii, ile mogą zużyć konsumenci”, powiedział Kudritsky na konferencji prasowej, dodając, że po krótkim ochłodzeniu w środę oczekuje się, że temperatura ponownie wzrośnie, dając szansę na ustabilizowanie systemu wytwarzania energii.

„mroczne dni”

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że ​​w setkach ukraińskich szpitali i placówek służby zdrowia brakuje paliwa, wody i elektryczności.

READ  Spotkanie Łukaszenki z Xi: sojusznik Putina spotyka się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem w Pekinie

„Ukraiński system opieki zdrowotnej stoi w obliczu najczarniejszego jak dotąd dnia wojny. Po ponad 700 atakach, teraz jest ofiarą kryzysu energetycznego” – powiedział Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę w oświadczeniu po wizycie na Ukrainie. .

Według Siergieja Kowalenko, szefa YASNO, który dostarcza energię do Kijowa, robotnicy ścigają się, by naprawić uszkodzoną infrastrukturę energetyczną.

„Zaopatrz się w ciepłe ubrania i koce i pomyśl o opcjach, które pomogą ci przetrwać długą przerwę” – powiedział Kowalenko.

W briefingu przekazanym przez ukraińskie media zastępca szefa sztabu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Kyryło Tymoszenko powiedział, że dostawy gazu zostały przywrócone do 1300 osad odbitych z Rosji w wyniku ukraińskiego kontrataku.

Dostawy wody zostały przywrócone w 1400 miejscowościach, a łączność komórkową w 1200 miejscowościach.

W telegramie skierowanym do mieszkańców Chersoniu wicepremier Irina Vereshuk opublikowała szereg sposobów, w jakie mieszkańcy mogą wyrazić zainteresowanie wyjazdem. „Możesz zostać ewakuowany zimą do bezpieczniejszych części kraju” – napisała.

Państwowa agencja informacyjna TASS zacytowała rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który powiedział w zeszłym tygodniu, że rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną były wynikiem niechęci Kijowa do negocjacji.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajła Podolaka powiedział, że Rosja ostrzeliwuje Chersoniu po drugiej stronie Dniepru teraz, gdy jej siły uciekły. „Nie ma logiki wojskowej: oni po prostu chcą zemsty na miejscowej ludności” – napisał na Twitterze w późny poniedziałek.

Moskwa zaprzecza celowym atakom na ludność cywilną w ramach tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej” mającej na celu oczyszczenie Ukrainy z nacjonalistów i ochronę społeczności rosyjskojęzycznych.

Kijów i Zachód opisują działania Rosji jako nieuzasadnioną imperialną grabież ziemi w niegdyś zdominowanym sąsiednim kraju w ramach byłego Związku Radzieckiego.

READ  Rosja najeżdża Ukrainę i rozpoczyna bitwę o Donbas

Dziewięciomiesięczna wojna zabiła dziesiątki tysięcy ludzi, wysiedliła miliony i zrujnowała światową gospodarkę. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju stwierdziła, że ​​najgorszy na świecie kryzys energetyczny od lat 70. doprowadzi do gwałtownego spowolnienia, które najbardziej uderzy w Europę.

Na wschodzie nadal toczą się walki, a Rosja prowadzi ofensywę wzdłuż linii frontu na zachód od miasta Donieck, które jest kontrolowane przez jej pełnomocników od 2014 roku.

„Ataki nadal uszkadzają istotną infrastrukturę i domy cywilów” – powiedział ukraiński Sztab Generalny.

Cztery osoby zginęły, a cztery zostały ranne na terenach kontrolowanych przez Ukraińców w obwodzie donieckim w ciągu ostatnich 24 godzin – poinformował gubernator regionu Pawło Kirilino w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

Gubernator regionu powiedział, że we wtorek rosyjski ostrzał uderzył także w centrum dystrybucji pomocy humanitarnej w Oryhowie na południowo-wschodniej Ukrainie, zabijając ochotnika i raniąc dwie kobiety.

Oryhów znajduje się około 110 kilometrów na wschód od zaporoskiej elektrowni jądrowej, która w ostatnich dniach została ponownie zbombardowana, podczas gdy Rosja i Ukraina wymieniły się odpowiedzialnością za zamachy.

A na Krymie, który Rosja anektowała od Ukrainy w 2014 roku, uruchomiono rosyjską obronę przeciwlotniczą i we wtorek nad Sewastopolem zestrzelono dwa drony – powiedział gubernator regionu, wzywając ludzi do zachowania spokoju.

Sewastopol jest kwaterą główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Pomoc i atak

Tymczasem ukraiński minister finansów Serhij Marczenko powiedział, że we wtorek Ukraina otrzymała nową transzę wsparcia finansowego z Unii Europejskiej w wysokości 2,5 mld euro (2,57 mld dolarów).

W Waszyngtonie sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że ​​w najbliższych tygodniach rozpocznie się wypłata 4,5 mld dolarów amerykańskiej pomocy dla Ukrainy w celu zwiększenia jej stabilności gospodarczej.

Państwowa Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że ​​we wtorek wczesnym rankiem służby bezpieczeństwa i policja dokonały nalotu na 1000-letni klasztor prawosławny w Kijowie w ramach operacji przeciwdziałania „podejrzewanym działaniom wywrotowym rosyjskich służb specjalnych”.

READ  Biden mówi, że Szwecja „wkrótce” przystąpi do NATO w przemówieniu Sił Powietrznych USA

Rozległy kompleks Ławry Kijowsko-Pieczerskiej – czyli Klasztor Jaskiń – to ukraiński skarb kultury i siedziba wspieranego przez Rosję skrzydła Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

Rosyjski Kościół Prawosławny potępił nalot, określając go jako „akt zastraszania”.

Dodatkowe raporty Oleksandra Kozukhara i Marii Starkovej w Kijowie, Lydii Kelly w Melbourne i Ronalda Popisky’ego w Winnipeg; Pisanie przez Shri Navaratnama i Garetha Jonesa; Montaż autorstwa Lincolna Feasta, Alexa Richardsona i Marka Heinricha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.