15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja przeprowadza naloty na Ukrainę przed świętem państwowym |  Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Rosja przeprowadza naloty na Ukrainę przed świętem państwowym | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Rosły obawy o bezpieczeństwo elektrowni jądrowej Zaporoże, gdy nakazano ewakuację ludności cywilnej.

Rosja wystrzeliła dziesiątki rakiet i dronów w kierunku Kijowa i innych ukraińskich miast, raniąc co najmniej pięć osób, w związku z rosnącymi obawami o bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej Zaporoże, największej elektrowni jądrowej w Europie.

Najwyższe dowództwo wojskowe Ukrainy poinformowało, że zniszczyło wszystkie 35 irańskich dronów wystrzelonych w nocy, dodając, że Rosja również wystrzeliła dziesiątki pocisków.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w swoim codziennym komunikacie: „Niestety są zabici i ranni cywile, uszkodzone są wieżowce, domy prywatne i inna infrastruktura cywilna”.

Ostatni atak powietrzny ma miejsce, gdy Moskwa przygotowuje się do obchodów Dnia Zwycięstwa, najważniejszego rosyjskiego święta upamiętniającego pokonanie nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej i zwykle obejmuje paradę wojskową na Placu Czerwonym.

Co najmniej pięć osób zostało rannych w nalotach na stolicę, według burmistrza Kijowa Witalija Kliczko, podczas gdy rosyjskie pociski pozostawiły w ogniu magazyn żywności w Odessie. Eksplozje odnotowano w kilku innych regionach Ukrainy.

Według najwyższego ukraińskiego generała odpowiedzialnego za obronę miasta Rosja zintensyfikowała również ostrzał zdewastowanego miasta Bachmut, mając nadzieję na osiągnięcie zysków przed świętem 9 maja. Dawniej znany jako miasto wydobywania soli, Bachmut był uważany za główny cel, aby zabezpieczyć swój postęp na wschodzie.

Świadkowie powiedzieli agencji informacyjnej Reuters, że słyszeli kilka eksplozji w Kijowie, gdzie według lokalnych władz systemy obrony powietrznej odpierały ataki.

Burmistrz Witalij Kliczko powiedział na swoim kanale Telegram, że trzy osoby zostały ranne w wybuchach w dzielnicy Solomianskyi w Kijowie, a dwie kolejne zostały ranne, gdy szczątki drona spadły na dzielnicę Światoszyn, obie na zachód od centrum stolicy.

Departament wojskowy w Kijowie poinformował, że w dzielnicy Szewczenkowski w centrum miasta szczątki drona uderzyły w dwupiętrowy budynek, powodując uszkodzenia, a także wylądowały na pasie startowym lotniska Juliani, jednego z dwóch lotnisk pasażerskich na Ukrainie. kapitał.

READ  Pożar w rezerwach ropy w ramach przygotowań do kontrataku

Serhij Praczuk, rzecznik departamentu wojskowego w Odessie, zamieścił na swoim kanale Telegram zdjęcia dużego budynku objętego ogniem, który, jak powiedział, był między innymi rosyjskim atakiem na magazyn.

Po kilkugodzinnych alarmach przeciwlotniczych nad prawie dwiema trzecimi terytorium Ukrainy media doniosły również o odgłosach eksplozji w południowym regionie Chersoniu oraz w regionie Zaporoża na południowym wschodzie, gdzie znajduje się zaporoski kompleks nuklearny.

Pojawiły się doniesienia o spadających dronach w niektórych rejonach Kijowa, gdzie zostały zestrzelone przez systemy obrony powietrznej [Oleksandr Khomenko/Reuters]

Powołany przez Moskwę gubernator dystryktu zarządził ewakuację ludności cywilnej, w tym z Innerhudar, miasta, w którym mieszka większość pracowników elektrowni atomowej.

Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi spędził miesiące próbując przekonać rosyjskich i ukraińskich urzędników do stworzenia strefy ochronnej wokół elektrowni, aby zmniejszyć ryzyko katastrofy. Elektrownie jądrowe potrzebują stałej mocy, aby działać w swoich systemach chłodzenia i uniknąć stopienia, a elektrownia w Zaporożu była zamykana sześć razy od rozpoczęcia walk.

Ustawiony przez Rosję gubernator regionu Jewgienij Palecki powiedział w niedzielę, że z dwóch nieokreślonych miast w regionie ewakuowano ponad 1500 osób. W piątek nakazał cywilom opuszczenie 18 okupowanych przez Rosję miast, w tym Innerhudar. Ukraiński Sztab Generalny potwierdził, że trwa ewakuacja Enirodaru.

Siły rosyjskie przejęły fabrykę wkrótce po zeszłorocznej inwazji na Ukrainę, ale ukraińscy pracownicy nadal prowadzili zakład w czasie okupacji, czasami pod silnym przymusem.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni nasiliły się również ataki na cele kontrolowane przez Rosję, zwłaszcza na Krymie, który Moskwa najechała i anektowała w 2014 roku.

Ukraina, nie potwierdzając żadnej roli w tych atakach, twierdzi, że zniszczenie infrastruktury wroga jest przygotowaniem do długo oczekiwanej ofensywy lądowej.

Rosja rozpoczęła całkowitą inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 r., nazywając ją „specjalną operacją wojskową” mającą na celu obronę Rosji przed rzekomymi „neonazistami” na Ukrainie.

Kijów i jego sojusznicy twierdzą, że inwazja była niesprowokowanym atakiem na suwerenny kraj.

READ  Badanie mówi, że letnie upały zabiły 61 000 osób w Europie w 2022 roku

Tysiące zostało zabitych, a miliony zmuszonych do ucieczki w wyniku walk.